Pražen krompir

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 3. jan 2006 10:05 | ogledi: 23.582 | odgovori: 42

Pozdravljeni v novem letu, vsem zdravo in srečno, veselo in debelo :))

Mogoče se boste smejali, vendar mene zanima kako delate pražen (testan) krompir. Mi smo ga vedno na svinjski masti (v trgovinah ni več to kar je bila domača in je zanič), ponavadi od masti, ki je ostala od pečenja. Ker uporabljam zelo malo masti za pečenje, je tudi nimam za krompir.

Za vse informacije hvala.

LP

smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. jan 2006 10:12

Hm, čeprav se po okusu mast in olje ne moreta primerjat, smo tudi mi pristali na olju. Sodobni trendi pač. Jaz krompir skuham v lupini, potem ga olupim in narežem na večje kose. Na navadnem belem olju pražim čebulo, da je rjava, potem dodajam krompir in ga z leseno kuihalnico sproti drobim na tako velike koščke, kot imajo naši pač radi. Vmes ga tudi malo posolim. Vedno tudi pustim, da se po dnu malo zapeče (potem je seveda pri mizi skorajda pretep, kdo bo to zapečeno skorjo dobil na krožnik...). Na koncu pa pražen (na štajerskem rečemo dinstan, kar je naša izvedba tenstanega) krompir obvezno zalijem z vročo govejo juho, takole za piko na i. Se mi že sline cedijo, sploh, ker praženega krompirja ne smem jesti Mamamia mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

3. jan 2006 10:31

Restan krompir delam na podoben način, s tem, da sem se jaz za nekatere stvari vrnila nazaj na mast, ki jo kupim v privat mesnici in je odlična - (mast za restan krompir in pečena jajca). Na masti prepražim na drobno narezano čebulo; kuhan, ohlajen in na drobno narezan krompir dam na maščobo premešam, pustim na slabem ognju, malo podlijem z juho in to je to. Če pa hočem malo drugačen, čebuli dodam malo slanine... na koncu pa krompir posujem s sesekljanim peteršiljem. Pozdravček!

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

3. jan 2006 10:41

Jaz ga včasih naredim tudi na margarini,ima prav poseben okus,včasih pa na zaseki. Teka

AKSI  

član od: 14.11.2005

sporočila: 51

3. jan 2006 10:42

Tudi jaz delam restan krompir na podoben način,na masti od pečenke.Vendar ga ne podlijem z juho( to mi je novo,bom poskusila), ampak na koncu praženja posujem z strtim česnom, premešam in to je to. Pa tudi pri nas je prava borba kdo bo dobil zapečeno skorja na krožnik.Za vsakič drugi, da ni prepira. Lep dan!!

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

3. jan 2006 11:53

enako kot mamamia ga pripravljam tudi jaz, s tem, da ga še vročega olupim in vročega narežem na praženo čebulo in potem sekljam še na manjše koščke. Moja teta v prlekiji pa vroč krompir nastrga na ribežn (tako kot jabolka za štrudl) in ga dinsta na prepraženi čebuli in česnu, ga osoli, popra in doda žličko vegete. LP! Galja

dj  

član od: 14.1.2003

sporočila: 445

3. jan 2006 12:40

Jaz ga potresem še z malo sladke rdeče paprike.

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

3. jan 2006 22:22

Mi doma pa ga delamo enako kot mamamia, vendar brez sodobnih trendov! krešimir

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

3. jan 2006 22:28

Jaz delam tenstan krompir ponavadi na domačih drobnih ocvirkih. Nasekljano čebulo popražim na ocvirkih,dodam kuhan krompir narezan na rezine in posolim ter še malo pražim na slabem ognju. Tako pripravljenega imajo moji najraje. LP Marjana

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

3. jan 2006 23:25

Pražen krompir delam enako kot mamamia, včasih pa tudi drugače. Skuham malo več krompija, tudi za dva dneva. Drugi dan hladen krompir olupim. V posodi segrejem maščobo, narežem čebulo, samo malo prepražim in na to narežem krompir in solim. Zmanjšam temperaturo, pokrijem posodo s pokrovko in počasi pražim in obračam krompir vsake toliko časa, da se čebula ne prismodi. Na krompirju se naredi lepa skorjica. Pražim 20 minut, odvisno kako se mi mudi. Meni je ta krompir super! Migla

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2006 9:45

A veste, da imamo v Sloveniji Društvo ljubiteljev praženega krompirja? Popoln naslov je Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. Pripravljajo razne prireditve v počastitev te naše jedi, res so super. Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti