Božansko novoletno pecivo

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

tema odprta - 1. jan 2006 14:24 | ogledi: 8.117 | odgovori: 27

Hojla, kulinariki!

Včeraj sem bila na novoletni zabavi in med drugim jedla pecivo, ki je bilo božansko - no, vsaj za moj okus. Sedaj bi pa prosila, če mi lahko kdo pomaga z receptom in sicer...pecivo je bilo sestavljeno iz 5-ih plasti in sicer iz treh plasti testa, vmes pa je bila vanilijeva krema. Plasti testa so bile takšne, kot bi bile iz listnatega testa, vendar ni bilo čisto tako. Pecivo je bilo visoko cca 4cm in posuto s sladkorjem ter zelo podobnega okusa kot kremšnite...ali komu prikliče v spomin kakšno pecivo...včeraj na zabavi nas je bilo zelo veliko, med katerimi je vsak prinesel nekaj, zato nisem vedela koga naj vprašam za recept.

Drugače pa dragi prijatelji KulSlo vam želim, da bi bilo leto 2006 zdravo, čim manj stresno in polno uresničenih ciljev.

Lp, Katjushka

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

1. jan 2006 15:50

Spominja me na pecivo Tisoč lističev. Na vrhu je posuto z zdrobljenimi lističi listnatega testa in malo cimeta. frina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. jan 2006 20:05

Čebelji pik to ni, tisti ima listnato testo samo za osnovo, pa potem biskvitne koščke s koščki sadja. Po moje so bile to lahko italijanske kremšnite, podobne Millefoglie,kot so omenjali že zgoraj. Mamamia mamamia

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

2. jan 2006 9:15

Po opisu me spominja na Ledeno pito, vsaj tako jo poimenuje moja prijateljica, ki dela zelo podobno pecivo. Mislim, da v bazi ni pod tem imenom, je pa nekaj podobnega, toda nisem našla. naredi pa se tako, da se vsak oblat testa speče posebej in to na nahrbtni strani pekača, ker je zelo krhko. Krema vmes je iz putra, kuhane ostre moke, sladkorja in soka limone. Če katera ve, kako se sladici reče drugače, naj pove. Uspešno peko! VERONIKA

Soncika  

član od: 29.6.2005

sporočila: 35

2. jan 2006 11:04

VEROVNIKA je napisal/a:
Po opisu me spominja na Ledeno pito, vsaj tako jo poimenuje moja prijateljica, ki dela zelo podobno pecivo. Mislim, da v bazi ni pod tem imenom, je pa nekaj podobnega, toda nisem našla. naredi pa se tako, da se vsak oblat testa speče posebej in to na nahrbtni strani pekača, ker je zelo krhko. Krema vmes je iz putra, kuhane ostre moke, sladkorja in soka limone. Če katera ve, kako se sladici reče drugače, naj pove. Uspešno peko! VERONIKA
Pri nas doma temu pravimo "Ljubljanske kocke" Recept: Testo: 28 dkg moke 7 dkg masti ali (10 dkg masla) 15 dkg sladkorja 1 jajce 3-4 žlice mleka malo pecilnega praška Testo zamešamo, in ga nekaj časa pustimo v hladilniku preden ga razvaljamo. Pečem ga na cca. 180 stopinj, približo 15-20 minut...oz. toliko časa, da dobi malček barve. Kot je že Veronika rekla je testo zelo krko. Testa ja toliko, da lahko spečeš 2x v velikem pekaču iz pečice (testo ko je pečeno, lahko prerežemo na pol, da dobimo 4 kose) Krema: 1/4 litra mleka 3 žlice moke sok par limon 25 dkg masla 20 dkg sladkorja mleko in moko skuhamo (med mešanjem), ko je kuhano dodamo sok limon. Ko se hladi večkrat premešamo, da se ne naredi skorja. Ko je hladno zamešamo maslo in sladkor, ter dodamo limonsko kremo. Nato zlagamo: testo, krema, testo, krema, testo, krema, testo, krema po pa vrhu potresemo s kakavom oz.čokolado v prahu. Soncika

VEROVNIKA  

član od: 28.8.2005

sporočila: 639

2. jan 2006 11:35

Ja, Soncika to bo to, samo mislim, da prijateljica peče 4x, enostavneje pa seveda je, da samo 2 x - hvala za idejo, bom probala. VERONIKA

Soncika  

član od: 29.6.2005

sporočila: 35

2. jan 2006 11:49

Vse je odvisno od velikosti pekača! Če vzameš velik pekač, ki ga dobiš v šedilniku je mase dovolj le za 2x. Obvezno pa pusti pecivo stati čez noč, saj ima potem čisto drugi okus kot takoj ko je narejeno. Soncika Sporočilo je spremenil(a) Soncika dne 02. jan 2006 11:52:30

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

2. jan 2006 14:19

Čebeleni pik ni, Ledena pita me spominja na Madjarsko pito tudi Madjarica-recept mi je dala sodelavka, ki je doma iz Vinkovcev in je tudi edino pecivo, ki si ga je nekoč davno spekla za poroko. Na hrbtu pekača se peče zato, da je skorja ravna. To je mogoče doseči v modernih časih kar na satndardnem pekaču, ki je v štedilnikih. Sama poznam to pecivo v dveh izvedbah, ena je s pecilnim praškom, pa mi ni všeč, zato je niti ne poskušam. Madjarica je manj sladka, se pa zelo namućim z valjanjem, zato je samo za posebne priložnosti. Pecivo tisoč lističev je pecivo, ki ga pečejo v pekarni Presta v Velenju, prodajajo pa Erine trgovine, tudi v Velenju. Je približno iz 5 plasti listnatega testa,namazano s kremo kot za kremšnite, ki pa se ne strdi.Na gornjem delu je ena plast posuta z zdrobljenimi "lističi", pomešana s sladkorjem in malo cimeta. Po obliki ni enostranićna, ampak bolj podolgovata. Če je Katjushka jedla v bližini Velenja, je gotovo to. Bom pa vesela recepta, če se najde. frina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti