Božansko novoletno pecivo

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

4. jan 2006 12:04

Tole pa mora biti kar komplicirano, vendar pa je verjetno rezultat toliko bolj dober...sigurno se ga bom v prihodnosti enkrat lotila, zato bi prosila za bolj podroben recept. Lp, Katjuška

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

4. jan 2006 14:12

Kvašeno listnato testo delam po tem receptu: 500 g moke 1,5 žličke soli 45 g sladkorja 25 g kvasa 175 ml tople vode 125 ml mleka 250 g masla Naredim testo in ga za 15 min dam počivat v hladilnik. Maslo potresem z moko in razvaljam, zložim in spet valjam toliko časa, da postane mazlljivo. Testo z vloženim maslom razvaljam v dveh turah, zvijem in ga za 20 do 30 min postavim v hladilnik, nato ponovim. Mislim, da sem recept prepisala že pred leti iz Velike šole kuhanja, ki je izšla pri Slovenski knjigi. Francoskih rogljičkov po tem receptu že dolgo nisem delala, pred leti pa večkrat in so bili odlični. Se jih bom kmalu spet lotila. nb

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

4. jan 2006 14:21

Če prav razumem, bi rada recept za kvašeno listnato testo? Najprej naredi kvašeno testo in ga daj vzhajat. Za to potrebuješ 500g moke, 30g kvasa, 1/4l hladnega mleka, 50g masla,1 jajce in ščep soli. Potem pa z mrzlimi rokami zelo na hitro zgneti 200g surovega masla (margarine) in 50g moke in daj za četrt ure v hladilnik. Potem pa razvaljaj kvašeno testo na cca 20x25cm, iz ugnetene margarine pa oblikuj kvadrat dimenzij 15x15cm. To položiš na en rob kvašenega testa,drugi del testa zapogneš čez, pomažeš robove z vodo in stisneš. Potem pa vse skupaj spet razvaljamo na pravokotnik cca 30x 40cm, zapognemo od obeh strani proti sredini in še enkrat čez. Zavijemo v folijo in damo v hladilnik. Potem pa to zadnjo varianto še 3-4x ponovimo. Po tem je testo nared za pripravo peciva. Sliši se komplicirano, a ko se lotiš ugotoviš, da je enostavno, le nekaj časa vzame - ker pač vmes moraš čakat. Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. jan 2006 14:34

Joj, Lisa, hvala, da si popravila mojo bedarijo. Namesto da bi napisala da se najprej zameša kvašeno testo in da enkrat vzhaja, sem napisala, da se pripravi listnato in enkrat razvalja, skratka vse sem pobrkala. Seveda se maslo premeša z moko in iz tega naredi plošča, ki se da potem na kvašeno testo, kot si pravilno napisala, in dela dalje...Kaj češ, prsti na šprintu, možgani na maratonu....pa še moje sanje o croissantih, zdaj zame strogo prepovedanih. Mogoče sem iz gole ipike narobe napisala recept. Si predstavljate, kako bi me katjushka preklinjala, če bi delala, kot sem svetovala? Saj mi boste oprostile, kajne? katjushka, zdaj pa recept: Za kvašeno testo potrebuješ - za kvasec 40 g svežega kvasa, 1/2 skodelice (ena skodelica je 2,4 dl) mleka, 1/2 skodelice gladke moke in žlico sladkorja; - za testo: 1/2 skodelice mleka, 1/2 skodelice sladkorja, 60 g stopljenega masla, tri velike rumenjake, vrečko vanilijvega sladkorja, 1/2 žličke soli, 2 2/3 skodelice gladke moke - za masleno mešanico: 1 3/4 skodelice (ali 450 g) hladnega masla, narezanega na cm velike kocke, 1/4 skodelice gladke moke Za kvasec naliješ mleko v kajhno skledo in nadrobiš kvas, pustiš minuto ali dve in razmešaš, da se kvas raztopi. Dodaš moko in sladkor in mešaš, potem pokriješ posodo s folijo in za kakšne pol ure postaviš na toplo, da kvasec naraste na dvojno količino. Za kvašeno testo v posodi zamešaš mleko, sladkor, stopljeno maslo, rumenjake, vanilijev sladkor in sol, dodaš kvasec in med nenehnim mešanjem postopoma dodajaš moko. testo je še lepljivo. Potem ga predeneš na pomokano delovno površino in ga razvlečeš v kvadrat s stranicami pribl. 20 cm. testo naj zavito v folijo kakšnie pol ure počiva v hladilniku. Za masleno mešanico v srednje veliki skledi premešamo maslo in moko. Maslo se ne sme preveč segreti mora pa biti nekoliko mazavo, da se lepo poveže z moko. Oblikujemo kvadrat s kakšnih 15 cm dolgimi stranicami. Na pomokani površini razvaljamo kvašeno testo v kvadrat (stranica okoli 25 cm), na sredino položimo masleno ploščo in sicer tako, da leži diagonalno - vogale kvašenega testa na rahlo položimo čez malseno mešanico in rahlo zarišemo robove maslene plošče. To damo s kvašenega testa in potem od zarisanih robo navzven kvašeno testo z valjarjem raztegnemo tako, da nastane nekakšna štirikraka zvezda. Malseno ploščo potem položimo nazaj, na zarisan del, in jo prekrijemo s kraki kvašenega testa. Na pomokani delovni površini testo razvaljamo v pravokotnik, velik naj bo priblino 36 krat 18 cm. Zložimo ga po tretjinah - eno sran zapognemo do polovice testa, potem nasprotno stran položimo čez to. Potresemo z moko in razvaljamo na enako velik pravokotnik kot prvič. Potem zapognemo zgornjo četrtino pravokotnika, enako spodnjo, tako da se robova na sredi plošče stikata. Potem testo z druge, krajše strani, prepognemo na pol. Z valjarjem testo rahlo sploščimo, ga zavijemo v prozorno folijo in pustimo pol ure v hladilniku. Potem testo na rahlo pomokani delovni površini ponovno obdelamo kot ob prvem in drugem valjanju, kot je opisano v tem odstavku. Potem naj testo v hladilniku počiva vsaj štiri ure, preden ga ponovno razvaljamo in pripravimo za peko (zavito v foliji je lahko v hladilniku tudi dva dni). Ne me spraševat, zakaj se testo zlaga in obdeluje, kot je napisano, pa zakaj so točno take mesre, ker se mi niti ne sanja. Lahko rečem, da sem se držala teh navodil in da je bilo pecivo čudovito, vseeno pa ne vem, ali se bom tega še kdaj lotila. Aja, testo se peče na visoki temperaturi, tam na 200 ali 210 stopinj celzija, okoli 15 minut, odvisno od velikosti peciva. Upam, da nisem spet napisala kakšne bedarije, raztresena kot sem (dobro, da imam glavo na vratu, bi jo v teh dneh še kje pozabila, če ne bi bila pritrjena...) Mamamia mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

4. jan 2006 14:43

To je pa za probat! Kar se pa tiče glave na vratu - jaz si bom zapisala kje jo imam, ampak se bojim, da bom zgubila listek... Pozdravček!

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

8. jan 2006 8:27

Mamamia super recept za listnato testo. Uspemo mi je in rogljički so dobri. Nekaj sem jih zamrznila. Hvala.

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

8. jan 2006 10:40

dragička je napisal/a:
To je pa za probat! Kar se pa tiče glave na vratu - jaz si bom zapisala kje jo imam, ampak se bojim, da bom zgubila listek... Pozdravček!
Dragička,všeč mi je ko popestriš forum in da se mi mišice pretegnejo tja do ušes. Vesna Leben

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti