Tatarski biftek

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

tema odprta - 30. dec 2005 11:10 | ogledi: 8.710 | odgovori: 11

Zelo si ga želim narediti, ampak ker se tu govori o surovem mesu je stvar malce komplicirana. Kako ga pripravljate in komu zaupate...?

Lp, Tina

pegasti  

član od: 7.1.2003

sporočila: 258

30. dec 2005 12:00

Vedno ga pripravljam sama. Kar se govejega mesa tiče, lahko zaupaš vsakemu mesarju, saj so kontrole govedine v klavnicah zelo stroge. Uporabi kos pljučne pečenke (biftek) ali pa kakšen drug mehkejši in nemastni del.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

30. dec 2005 12:11

Kot pravi pegasti, zaupaj mesarju, saj so naši predpisi res strogi. Jaz tatarca ne delam iz nobenega drugega mesa kot pljučne pečenke, ker samo to lahko primerno naribaš, pa tudi enkratno mletje je dovolj. Nam to namreč bolj ustreza, ker imamo raje prvinsko obliko tatarca, ko je meso še v bolj grobi obliki, kot pa izvedenke, ki so že bolj namazi. Receptov pa je bilo na forumu objavljenih kar nekaj, niti ne tako dolgo nazaj. Malo se sprehodi po forumu, pa bomšnašla tistega, ki ti najbolj ustreza. Navedeno je bilo tudi, iz katerih kosov mesa vse je mogoče narediti kakšno varianto tatarca - vsak si najde tisto, kar najbolj ustreza njihovemu okusu, tako boš verejtno tudi sama našal nekaj uporabnega. Mamamia mamamia

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

30. dec 2005 20:23

Hvala pegasti in hvala mamamia Sem prav vesela, da bo jutri tudi tatarc na mizi - meso je že kupljeno. Uživajte in fino papcajte Lp, Tina

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

5. jan 2006 12:00

Lunika, upam, da ti je teknil. Samo moje razmišljanje: tatarski biftek je navsezadnje dokaj hitro pripravljen, ko približno obvladaš zadeve, ne vidim razloga, zakaj bi bil na mizi le ob velikih praznovanjih. Razlog je seveda lahko cena pljučne. Strinjam se, da je najboljši iz pljučne, če jo imam, potem jo za tatarca nastrgam na roke, a povsem soliden je lahko tudi iz drugih kosov, nazadnje sem uporabil mlado goveje stegno. Cena tretjina cene pljučne, okus pa, verjemi, ne samo tretjino tako dober. dolenjcek dolenjcek

Lunika  

član od: 30.8.2004

sporočila: 254

5. jan 2006 12:19

Dolenjcek, hvala za nasvet. Tokrat sem ga res naredila iz pljučne, ampak bom naslednjič šla malo ceneje skozi in kupila kaj drugega, ker je res škoda, da ga jemo samo enkrat-dvakrat na leto... Mi je pa za prvič super uspel, po vrhu je sicer nekoliko oksidiral, ampak to šele drugi dan (kaj več se pa ni obdržal :)) Lp, Tina

AKSI  

član od: 14.11.2005

sporočila: 51

5. jan 2006 12:22

Lunika,poveš po katerem receptu si ga delala? Bi tudi jaz poskusila, ker ga vsi obožujemo. Havala in lep pozdravček!!! brigita

tinca  

član od: 3.9.2001

sporočila: 907

5. jan 2006 12:33

Za tiste, ki jim je pljučna vseeno predraga - največkrat kupim pri mesarju mlado govedino in sicer del, ki se mu reče beli krajec. To je mišica nekje iz sredine stegna, ki jo le redko prodajajo posebej, po navadi je treba reči. Do sedaj še nisem naletela na mesarja, ki ne bi stopil "zadaj" in prinesel željenega kosa. No pred novim letom v Leclercu so imeli pa kar pripravljene - očitno več ljudi želi prav ta kos mesa. Je mehak, brez večjih žil, in najbrž zelo dober tudi za zrezke. Prodajajo ga po ceni za goveje stegno. Pa še to - če (malce bogokletno sicer) delate tatarca v multipraktiku. - Pri nas nihče ne mara da je zadeva preveč spackana, torej v obliki paštete. Mož, ki je glavni za pripravo najprej v multipraktiku zmelje "dodatke" - čebulo, gorčico, paradižnikovo mezgo, namesto rumenjaka da običajno žlico majoneze, kapre, sardelne filete, malo konjaka, včasih tudi malo vina ter ostale začimbe in to temeljito zmiksa. Strese ven in zmelje meso, čimmanj, potem dodaja začimbno zmes,najprej pol, potem malo počaka in dodaja dokler zadeva nima pravega okusa. Soliti je treba previdno, ker se okusi šele čez nekaj časa razvijejo, ko se biftek malo "uleži". Letos smo imeli spet sezono tatarcev pa so vsi po vrsti uspeli. Ni pa za pričakovati, da bo enake barve kot kupljeni, ker mu v trgovini po moje dodajajo kak antioksidant da je tako lepe rdeče barve. Vsak dan eno kastrolco smeha vam želi Tinca

atic  

član od: 19.8.2005

sporočila: 218

5. jan 2006 17:10

Hi, tudi jaz delam tatarca iz belega krajca. Meso zmeljem na mesoreznici, ostale sestavine pa v multipraktiku. Da ima tatarec lepo rdečo barvo nikdar ne dodam sveže čebule ali česna, ampak oboje v prahu. Prav tako barvo osveži limonin sok, ki ga tudi primešam. Imam pač malo drugačen recept, dodam tudi žličko konjaka ali whiskija in doslej so ga vsi hvalili. Pozdrav atic

dolenjcek  

član od: 19.4.2005

sporočila: 54

6. jan 2006 7:32

Oksidacija tatarca? Lunika, morda boš vsaj pri porcijah za naslednji dan tudi ti naredila tako kot jaz: ko ga na krožniku oblikujem, z vilicami naredim vzorček (vilice držim poševno, vlečem po njem najprej v eno smer, potem še pravokotno ali poševno na prvotno smer, da dobim male kvadratke ali kare), vzamem čopič in ga rahlo premažem z olivnim oljem - lepo se sveti in ne potemni tako hitro. dolenjcek

MIRJAM  

član od: 29.10.2001

sporočila: 138

6. jan 2006 10:38

No, tudi jaz ga premažem z oljem le,da ga prej preden ga z vilicami "premrežim" namažem z oljem, oz.že roke namastim ko ga oblikujem.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti