Vampi

karmyaljosa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 25

tema odprta - 29. dec 2005 21:01 | ogledi: 4.178 | odgovori: 20

pozdravljeni,

zanima me če ima kateri od vas dober recept za pripravo vampov..namreč kupla sem pakirane kuhane vampe in bi jih rada pripravila...in rabim kaj zamisli...:)

hvala

karmyaljosa

karmyaljosa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 25

29. dec 2005 21:06

kaj pa če tega nimam: kos pršuta (10 dag) 2,5 knorr kocke a lahk spustim? karmyaljosa

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

29. dec 2005 22:05

Jaz vampe vedno pripravim tako: na olju popražim eno nasekljano čebulo ter malo na kocke narezane hamburške slanine. Ko čebula že dodobra porumeni, dodam tri žlice krušnih drobtin in dva do tri stroke česna (stisnem ga s stiskačem za česen). Vse to še malce popražim, dodam čajno žlico mlete paprike - sladke ter za noževo konico pekoče in na vse to narezane, kuhane vampe. Ko se vse to skupaj še malo popraži, prilijem vrelo vodo, dodam pol jušne kocke, majaron, baziliko in seveda paradižnikovo mezgo. To naj se kuha še par minut in jed je gotova. Vampi morajo biti "gostljati" - ne redki in ne pregosti - poleg največkrat jemo koruzne žgance ter obilo zelene solate. Sicer pa je to recept iz stare Ivačičeve kuharice in je res prima. Pa dober tek!! MALC

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. dec 2005 22:24

karmyaljosa, pršut lahko zamenjaš s katero koli slanino, vratino, panceto ali čem podobnim, mislim, da je point v okusu. Kocko pa lahko mirne duše izpustiš, če je običajno za kuho ne uporabljaš, je tudi tu ne boš pogrešala. Lp, tjas

karmyaljosa  

član od: 29.12.2005

sporočila: 25

29. dec 2005 23:07

a more bit pod nujno notr nekaj od tega kar si ti napisala? jzt bi zravn naredla polento...to je edina priloga ki se mi zdi logična za zravn..pa seveda žganci :) tjas, maš ti kak bolj preprost in poenostavljen recept za vampe? sem študentka, torej so tukaj še finančne omejitve sestavin... karmyaljosa

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. dec 2005 23:22

Ne, tista slanina in podobno ni nujna. Da svoj okus zadevi, ni pa nujna. Pri nas doma se jih je od vedno jedlo al s polento al pa s svežim belim kruhom, ki si ga po kosih nadrobil v vampe, premešal in jedel. Gor skoraj mora bit parmezan. Kolikor se spomnem, da moja mama noter veliko petršilja, drugače dela zelo podobno kot Anamarija, le da drobtin ne uporablja. Pršut ali slanino da noter, če je bilo ravno pri hiši, drugače ne. V nekaterih receptih sem sicer zasledila še drugo zelenjavo v teh vampih - recimo korenje in zeleno - a pri nas tega ni noter. Najbolj osnovna varjanta torej je, da popražiš čebulo, dodaš petršilj in česen, vampe in dušiš (olivno olje). Potem zaliješ s paradižnikovo mezgo - pasirano -, soliš, popraš, po okusu dodaš še kak origano, zna bit, da moja mama doda tudi malo paprike v prahu, in kuhaš še naprej. Kuhat se morajo kar dolgo, to ni ravno jed za na hitro... dalj kot se kuhljajo, boljši so. Lp, tjas

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

30. dec 2005 5:02

Karmyaljosa- priporočam ti recept, ki ga je napisal/-a Malc... sicer vampov ne maram (in ne znam povedati iz lastnih izkušenj, kakšen je pravi okus), ampak pri nas doma tako pripravljene obožujejo. Jedli bi jih vsak teden, če ne še večkrat Res ti priporočam, da jih narediš tako... glede financ pa tako- slanina in knorr kocke res nista tako draga in bistveno izboljšata okus celotne jedi. Odločitev pa je seveda tvoja. Lep dan vam želim

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

30. dec 2005 9:42

Moja mami po mnjenju jedcev(nisem med njimi) naredi odlične vampe, vendar vedno brez slanine. Na Gorenjskem ni slanine v vampih. Njena skrivnost je sledeča. Imeti moraš veliko dobrih vampov, tako da je jed gosta od vampov, ne pa od moke. Pa veliko peteršilja.

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

30. dec 2005 10:40

Res, ni nujno dajati pršut pa kocke. Delala sem jih tudi brez tega, vendar kar se tiče okusa ni primerjave. Če ni pršuta ni to to, sicer pa "sto ljudi sto čudi", vsak dela po svojemu okusu. Recimo, moja mama dela sarme brez dodatkov (slanine), saj so dobre, vendar z dodatki so mnogo boljše, vsaj meni. Lep sončen dan še naprej želim vsem.

selce  

član od: 4.11.2004

sporočila: 74

30. dec 2005 11:29

naj ti še jaz zaupam "finto"namesto slanine opeči polovico vampov,da rahlo zarumenijo ,nato delaj kot so ti svetovali vendar pazi, če si kupila že kuhane vampe jih ne kuhaj več dolgo ker so potem en (čvek) selce

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti