Telečja prsa - kakšen nadev

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

tema odprta - 28. dec 2005 19:18 | ogledi: 7.602 | odgovori: 9

Zdravo!

Ali mi lahko svetujete kakšen dober nadev za telečja prsa. Poleg tega me zanima, na kakšen način najlažje odstranim kosti (sem pozabila to prosit mesarja).

Hvala,

modrijan

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. dec 2005 19:31

Za odstranit kosti ne vem, kako bi svetovala. Če me spomin ne vara, jih je treba le presekati na pol, žep se pa zareže na zgornji strani. Nadev naredim tako, da v osnovnega kruhovega (tega verjetno poznaš: v mleku razmočen kruh - jaz dam razen belega kruha še malo črnega, pa prepražena čebula, zelen peteršilj, sol, poper, malo česna, timijan, jajce) tudi drobno sesekljana piščančja jetra, ki jih prej seveda popečem. Nekateri dodajo tudi drobno naezane gobe, sama tga ne prakticiram, kr pač ne maram gob. Morda ti to kaj pomaga, sicer pa se bodo verjetno oglasile še prave mojstrice in ti dale še kakšno idejo. Sicer boš pa videla: ko boš pripravila osnovni nadev, se ti bo kar samo od sebe kajutrnilo, da narediš filo, ki vam bo všeč. Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

28. dec 2005 21:45

Lahko tudi v klasični nadev dodaš skuhano zelenjavo (grah in korenček). Jaz včasih dodam tudi mleto meso. Najbolje teletina ali pa pusta svinjina. Dober je tudi rižev nadev s parmezanom. Pravzaprav lahko nadevaš ravno s čimer se spomniš in kar imate radi. lp Julija

Simona84  

član od: 27.10.2005

sporočila: 3036

29. dec 2005 4:33

Pri nas obvezna "fila" pa gre takole... Najprej prepričam mamo, da mi nadrobi kruh (ker pri tej fili je veliko dela samo s tem ). Nato na olju prepražim sesekljano čebulo in česen, dodam mešano mleto meso, ga rahlo popečem (da se lepo razdrobi), solim in popram. V drugi posodi zamešam (z ročnim mešalnikom) kislo smetano, jajca, sol (oz. vegeto), poper in kot me je mami učila OBVEZNO MALO CIMETA. Nadrobljen kruh polijem z mešanico iz kisle smetane in jajc, dodam praženo mleto meso, svež (ali suh, če nimamo svežega) sesekljan poper in z rokami dobro pregnetem (kar nekaj časa). Zmes pustim malo stati, da se kruh primerno prepoji (če pa se mi zdi zmes presuha, zmešam ša kakšno kislo smetano in jajce in zmes dodatno namočim). Po okusu še solim. S tem napolnim zajčka, svinjske rebra, piščanca... Če pa mi kaj "file" ostane, vzamem srebrno foljo, jo premažem z oljem in iz preostale mase na foliji oblikujem štručko. Zavijem jo v folijo in normalno spečem v pečici. Malo pred koncem pečenja, folijo na vrhu odprem, da se fila po vrhu lepo zapeče. Ne vem zakaj, ampak ta fila iz folije mi je veliko bolj bolj všeč- je bolj pečena, kot tista, s katero je polnjeno meso, pa še vedno dovolj sočna. Pri nas je ob večjih praznikih vedno na mizi (in vedno jo delamo iz dveh velikih štruc kruha- vem, ogromno se sliši, samo je tako dobra, da vso pojemo. Če ne tisti dan, pa v naslednjih dneh, saj je mrzla prav tako super.) LEP POZDRAV oz. DOBRO JUTRO VSEM! Sporočilo je spremenil(a) rozanec dne 29. dec 2005 04:35:25

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

29. dec 2005 8:50

Sama vedno, kadar se odločim, da bom rebra polnila, rečem že mesarju, naj mi odstrani kosti. Še povsod, kjer sem kupovala, so mi to tudi naredili, tako da doma samo še polnim. (Sicer pa jih pri delu vedno z enim očesom kontroliram, da mi pri tem ne predrejo mesa, da mi potem fila ne uide ven. Samo polnilo pa več ali manj tako, kot so opisala dekleta že pred menoj. ZIMA

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

29. dec 2005 10:57

Naš družinski recept (po njem je delala telečja prsa ali polnjenega piščanca že moja babica, rojena 1892) je zelo preprost: kisla smetana, 1 ali dve jajci, toliko drobtin, da dobimo gostljato zmes, sol, poper in sesekljan peteršilj. Nadev je boljši, če ni preveč gost, čeprav ga je težje filati. Kar ga ne gre v "žep", spečemo posebej, v posebni ponvici ali kar zraven pečenke. Pri nas je to glavna slavnostna jed za božič in veliko noč. In zame je ta nadev tako dober, da v gostilni nikoli ne naročim filanih telečjih prsi, ker se mi zdi, da ne morejo biti tako dobre kot naše doma. Saj res, še glede odstranitve reber, če se prav spomnim, ko sem gledala mesarja: z nožem zareže po dolžini tisto kožico na vsakem rebru in ga potem nekako potisne ven. Težje bo z rezanjem pečenke, če glavna kost ne bo nasekana. Upam, da imate kakšno dobro sekirico. Sicer pa je za rezanje pečenk odličen električen nož (tisti, ki ga držiš v roki, ne salamoreznica). teta torta Sporočilo je spremenil(a) teta torta dne 29. dec 2005 11:02:25

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

29. dec 2005 12:08

Hvala vsem za nasvete. Mi bodo prišli zelo prav. LP, modrijan

dalsi  

član od: 18.9.2002

sporočila: 339

29. dec 2005 12:43

Jaz jih polnim malo drugače. Kruh ( star dva do tri dni) narežem na kocke, nasekljano čebulo prepražim na malo maščobe, jajca (odvisno od količine kruha) stepem skupaj z malo mleka, sol, poper,malo česna. malo vegete, in na kocke narezano prekajeno šunko (poljubno po želji). Vse skupaj zmešam tako, da se kruh dobro prepoji vendar pa ne sme biti "pacasto". Prsa nadevam, zašpilim in prevežem, da med peko nadev ne uhaja iz mesa. Takšna pečenka gre pri nas vedno dobro v promet, pa naj bo pri kosilu samo družina ali pa katerikoli drugi gosti oz. prijatelji. LP Marjana

modrijan  

član od: 29.12.2004

sporočila: 148

2. jan 2006 18:09

Ne sekirajte se - sem našla tudi ta recept in si veliko pomagala tudi z njim. Izpadlo je odlično. Hvala vsem. modrijan

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti