Kaj za silvestrovo večerjo?

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

1. jan 2006 15:22

Halo, VilmaS, si se morda spomnila in naredila kakšno fotko te tvoje božanske morske plošče (se mi kar sline cedijo)? Bom zelo hvaležna, če jo priložiš na forum. Zanima pa me, kako narediš pražene lignje. Jaz imam vedno težave z obilico soka, ki se spusti iz lignjev in obročki nikoli niso lepo hrustljavi. Hvala in obilo lepega v novem letu želim.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

1. jan 2006 20:11

Lignji ne izpustijo soka, če jih dobro otreš s kuhinjsko krpo oziroma pustiš enkaj minut dobro zavite, sa so polnioma suhi, enako narediš z obroči, če lignje narežeš. Pa še veliko manj šprica olje naokoli. Sicer pa tudi mene zanimajo praženi lignji: so to moda podobni tržaškim, torej samo pomokani in potem ocvrti v olju, ali so dejansko praženi, torej brez moke, samo da se počasi pečejo na maščobi, s kašnimi začimbami? Na tak način pozam eno grško varianto, ko se na koncu doda sesekljan paradižnik in malo vina, me pa zanima še kakšna izvedba,ker mi z lignji nenehno eksperimentiramo. VilmS, čakamo...Mamamia mamamia

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

3. jan 2006 0:07

Fotke plošče nisem naredila in mi je kar žal, ker mi je krasno uspelo, da sem bila sama s seboj zadovoljna . Pražene lignje sem naredila po receptu kolegice, ki je doma iz Pule- ne vem ali so praženi, prženi ali ocvrti (ne me loviti na slovenščini). Mamamia, si kar zadela bistvo priprave...brez moke, od začimb samo sol, pečeno na olivnem olju- tako da ni kaj dosti za eksperimentirat:)) Operem jih v mrzli precej soljeni vodi, prerežem podolgem, da se vrečka razpre, osušim kot mamamia, vržem na olivno olje in popražim. Če so lignji manjši, kot so bili moji, so zelo hitro gotovi, ker imajo zelo tanko meso. Postreženo mora biti takoj, zato sem jih naredila, ko sem imela že vse ostalo na plošči (ki se je grela v pečici). Potem povrh potresem malo česna in peteršilja in nam so dobri. Podobni so tistim na žaru, le da je malo več oljčka (pa žara ne rabiš za pripravo). Župca, če želiš hrustljave, jih dobro osuši, povaljaj v koruzni moki in v vroče olje z njimi- količina olja mora biti večja, da se preveč ne ohladi, ko vržeš lignje not, tako da se res nahitro ocvrejo. V bistvu sem letos precej receptov potegnila iz baze, ker sem želela nekaj novega- malo riskantno sicer, pa je bilo vse super. Priloge, ostriža in del lignjev sem naredila po svoje, ostale lignje pa sem nadevala po receptu iz baze http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=5412 in sicer z vsemi nadev, ker ne vzame veliko časa. List je po receptu http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=4604 , škampi po receptu http://www.kulinarika.net/baze/recept.asp?ID=3892 ... Recepte za drobno pecivo sem v veliki meri našla forumu (mamamia, hvala še enkrat), nekaj pa je mojih- železni repertoar. Pecivo sem pa slikala, ker se mi je zelo dopadlo , sploh cimetove zvezdice , ki so mi letos prvič uspele: http://www.moj-album.com/slike/1805655/1Ij3B (saj paše slikca tudi v to temo, a ne?) LP, in srečno 2006 V.

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

3. jan 2006 7:43

mamamia je napisal/a:
..............Sem nekaj jedi tudi poslikala, pa popraznikih pošljem slike in recepte v bazo. Pozdrav vsem in lepo praznovanje, Mamamia
Pa ti si "živ norc" v kuhinji Ko sem brala, kaj vse si zrihtala... same nobel zadeve ... čimprej recepte in slikce! V.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jan 2006 8:47

VilmaS, včasih se mi zdi, da sem res malo nora. Ampak kaj, ko me to tako veseli. Pa ko vidim prijatelje in tudi druge, ki jih niti ne poznam, kako uživajo v hrani, je moj trud poplačan. Za silvestrovanje (v tenis klubu mojega svaka se običajno zbere stalna družba, plus vedno nekaj novih) pa se še prav posebej potrudimo. Sem posnela mizo s toplo-hladnim bifejem, pa nekaj jedi posebej, bom tudi recepte poslala v bazo, mogoče bo kaj uporabnega še za koga. Glede lignjev pa - če imaš recept od "Puljanezov", potem je že ta pravi (že četrt stoletja letujemo v Premanturi in nam je obiskovanje pulske tržnice vsakoletni obred, sploh kava pri Milanu ali Bountyju - vprašaj jo, bo takoj vedela za ta "obredna" lokalčka). Hrvati sicer pravijo pržene lignje tistemu, čemur mi rečemo tržaški (samo povaljani v moki in pečeni v vročem olju), čeprav so meni najljubši taki, kot si omenila - brez moke, samo pečeni na malo olja. Mljac. Ribja plošča, kot si jo pripravila, pa je tisto, kar še posebej obožujem...Mamamia mamamia

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

3. jan 2006 11:03

mamamia, spet si briljirala.. Te kar vidim.. Jaz pa sem zase mislila, kakšen đek sem, pa tako so me hvalili.. Jaz pa sem za mojo družbo, ki je ob pol ponoči šla žurat na prosto, pripravila naslednje: tatarc, pršut, polnjena jajčka. Potem pa polnjeno svinjsko ribico z gorgonzolnim nadevom v srajčki, kanelone s sirom in šunko ter pohane zrezke. Solate: lignjeva, riževa in fižolova No, da se ne bom preveč hvalila, bi se rada predvsem zahvalila vsem vam na Kulinariki, saj sem z vašimi recepti in novimi idejami tako kot vedno presenetila goste. Prijetno druženje na Kulslo in še boljše kuhanje v letu 2006 Tina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jan 2006 12:05

Draga moja kristy, vsak od nas je neke vrste frajer - če pripravljamo z ljubeznijo, znajo pravi ljudje to ceniti, pa karkoli damo pred njih. Jaz v tem vidim ljubezen do hrane in prijaznost do tistih, ki jih imamo radi, tako da se znam veseliti tudi ričeta, ki ga ob petkih včasih skuha moja tašča. Ker vem, da se trudi, da nam ustreže in se to pozna tudi v tej okusni enolončnici...Saj ni treba, da jezmeraj kaviar, kajne? Mamamia mamamia

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

3. jan 2006 14:12

Mamamia, ko sem brala kaj vse si skuhala v 6h urah, sem se najprej vprašala, le kako ji je to uspelo? Kapo dol! Neverjetno! Sicer pa hvala za vse nasvete na forumu, ki pridejo zelo zelo prav. Lp, marelica

escada  

član od: 21.8.2002

sporočila: 563

3. jan 2006 15:30

Mamamia, ko sva z ženo brala, kaj vse si pripravila....sva se samo spogledala, in se spomnila na najino pogostitev...ampak tako kot si rekla...tudi ričet pripravljen z ljubeznijo, je odličen celo boljši od kaviarja, če ga jedo ljudje, ki znajo ceniti to ljubezen...Sicer pa ...morala si biti " totalka" ko si vse končala...?? Res, hvala za tvoje ideje , nasvete...in vso energijo ter ljubezen , ki jo daješ v in za hrano...se vidi, bere in čeprav malce čudno bi rekel " CYBER OBČUTI" escada

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

3. jan 2006 18:24

Vidim, da smo kar na isti liniji. Res sem bila v soboto malo zdelana, ampak ko je svak vse odpeljal, da s svakinjo naloži na mizo, sem jaz šla lepo vodoravno malo oddremat, potem pa pod tuš in gremo na veselico. Včasih me je utrujenost bolj zdelovala, zdaj, ko sem po bolezni malo shujšala in se bolj zdravo hranim ter tudi živim, pa tiste dremavosti in utrujenosti ni več. Res pa je, da za določene družbe rada delam hrano, sploh za tiste, ki imajo vedno rade kaj novega (svak ima nameč tenis klub in določene druščine tam vsake toliko časa kaj praznujejo, jaz pa iz golega veselja pomagam v kuhinj, kče je treba; le divjačina in pečenke sta v domeni svakove mame, na to področje se jaz ne spuščam). No, silvestrovanje pa je za našo stalno družbo, pa se še toliko bolj potrudim. Hvala vam vsem za prijazne besede. Bomo ob kakšni priliki še kakšno skupno rekli, pa bodo rokovniki spet polni idej...Pozdrav vsem, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti