Goveja pljučna pečenka

tej@  

član od: 24.6.2005

sporočila: 33

tema odprta - 24. dec 2005 17:35 | ogledi: 75.007 | odgovori: 23

Kako naj pripravim pečenko iz mlade goveje pljučne in kako naj jo mariniram?

Hvala za nasvete

tej@

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. dec 2005 19:04

Mariniraj jo tako, da jo natri s poprom (nič soli!), premaži z gorčico in z veliko olja. Dobro ovito v foliji ali v tesno zaprti posodi jo pusti vsaj čez noč, lahko pa dobro natopljeno z oljem pustiš pljučno tudi dva dni. Potem jo z vseh strani, v celem seveda, opeci v vorči maščobi, da je lepo zapečena. Naprej jo lahko pečeš v pečioci. Na pomaščem pekač daj sesekljano čebulo, česen, korenje, papriko, potreesi z zelišči (sesekljan zelen peteršilj na primer, bazilika, rožmarin...) in peci na 170 stopnijah. Čas je odvisen, ali želiš,š, da je pečenka znotraj še malo krvava ali skoz in skoz pečena. doliješ malo vina, nenehno zalivaš s vročo vodo, iz soka od pečenja in zelenjave potem pripraviš omako (vse skupaj zmiksaš s paličnim mešalnikom in po potrebi dodaš malo vina, smetane, vorčesterske omek...) Lahko jo tudi zaviješ v listnato testo in pečeš v njem, testo moraš večkrat prebosti z vilicami. Če narediš oblogo iz šampinjonov, špinače in perutninskih jeter ter še nekih začimb, s tem obložiš meso in potem zaviješ v listanto testo, pa je tu že pečenka Wellington, tako super svečana zadeva. Druga varianta pa so potem bifteki ali tournedoji (to so manjši bifteki, iz ožjega dela pljučne), pri teh pa je toliko variacij in možnosti, da ti jih verjetno ni potrebno naštevati. Pozdrav, Mamamia mamamia

vcibej  

član od: 31.1.2004

sporočila: 1264

25. dec 2005 21:04

Moram potožit - naredila sem goveje zvitke.........................in so bili takoooooooo0 trdi, da bi človek mikser potreboval. Tašča je bila tiho........kakšna polomija. Pa tudi gresovi knedli so mi šli " po vodi" - kot da to delam prvič Lumpica

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. dec 2005 22:56

Jaz sem pa danes za družinsko koslilo - mi štirje, pa tast in tašča in moji starši- naredila zvitke iz telečjih zrezkov. Sem jih natrla s sojino omako, potresla kar s pripravljeno mešanico za perutnino,namazala z gorčico, dala gor rezino sira, na to tunino iz konzerve,malo poškropila z oljem, zvila in spekla. Opekla kar tako, v teflonu, in potem zalivala z vodo, ter po malem dušila,ma koncu omako zalla z malo juhe iz telečjih kosti (z dodtakom kure, jasno),premešane z malo gostila za omako, pa je super uspelo. Zraven so jedli (jaz sem sevevda imela svojo dietno reč, meso sem zase iz teflon aumaknila,preden sem naredila omako, ) mlince, ki so ostali od božične večerje, solate pa so bile sveže. Je pa res, da je iz govejhzrezkov težko narediti sočne zvitke. Pri nas uspe to sami naši gospe, ki namhodi dvakrat na teden kuhat, e pa prej bila kuharica v enem hotelu...Jaz sem z govedino, razen s pljučno pečenko - glede zrezkov skregana sto na uro. Sama neka žagovina... Vcibej, nič se ne sekiraj, veš koliko je hujših stvari na svetu...Meni se je ob krstu nečakinje potica iz okroglega modela, ko sem jo hotela slovesno povezniti na mizo, samo razpleznila po krožniku, saj spodaj in znotraj sploh ni bila pečena, samo po vrhu je bilo nekaj skorje...Teden dni prej pa je super uspela, zato sem tudi hotela ponovoti vse skupaj, no, pa se je izšlo tao, da je še z žlico nismo mogi jesti. Pa smo se samo nasmejali do onemoglosti. kaj pa drugega Mamamia mamamia

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

26. dec 2005 14:31

Lumpica, jaz goveje zvitke naredim tako, da jih v ekonom piskru nahitro popečem, da so lepe barve, dolijem vodo, zaprem in "tenstam" kakšne pol ure- do mehkega. Imamo namreč domačo govedino, (govedo se hrani izključno naravno in je zaradi počasnejše rasti meso bolj žilavo kot tisto v mesnici), zato je ekonom lonec zame "odrešitelj" pri pripravi govedine. V ponvi mi namreč govejega mesa ne uspe v tako kratkem času zmehčati. LP, V.

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

27. dec 2005 11:08

Sporočilo s foruma z dne: 19.10.2005 23:40:47 Za glavno jed ti predlagam otoško pečenko. Nabavi si dober večji kos govedine.Korenje, zelenin gomolj, 2 čebuli, 3-4 liste lovorja, 3 režnje česna, vejico materine dušice, košček limone, nekaj vejic rožmarina in poper v zrnju kuhaj pol ure v 3/4l vina in 1/4 l vinskega kisa. Meso operi, dobro obriši in ga postavi v porcelanasto posodo ter ga polij z ohlajeno marinado. V marinadi naj bo pokrito 3-4 dni. Meso vzemi iz marinade, ga dobro obriši, posoli, polij z oljem in peči v vroči pečici po ure. Medtem prekuhaj marinado ponovno na štedilniku,da povre, tako dolgo da dobiš samo pol litra tekočine. Marinado precedi in jo polij po mesu. V pekač dodaj tudi 10 dkg rozin in kos kruha in pekač pokrij z aluminijasto folijo in peci naprej pokrito 1,5-2 uri. Pečeno meso vzemi iz pekača in ga hrani na toplem. Omako, ki je ostala zmiksaj in jo ponudi k narezanemu mesu v servirni posodi. Meso povaljaj v nasekljanem peteršilju in ga nareži na rezine. K tej res okusni pečenki se odlično podajo kruhovi cmoki kuhani v prtiču in marmelada od brusnic. Tudi omaka je božanska. Ta pečenka vzame veliko časa, vendar je prednost, da lahko glavnino narediš že par dni prej in imaš na dan kosila čas za pripravo drugih jedi. atic Sporočilo je spremenil(a) SIBA dne 27. dec 2005 11:09:38

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

28. dec 2005 17:37

Tudi tako je mogoče: Osnova: pribl. 1 kg pljučne pečenke, 12 dag sesekljane slanine, 3 jed. žlice olja, 2 jed. žlice gorčice, 2 lovorjeva lista, 2-3 dcl rdečega vina (koprski kabernet ali podobno iz Brd), za 1 jed. žlico goveje čiste juhe zmešane v 2 dcl vode, in pripravljeno sol, poper in papriko v prahu. Omaka: 1 čaj.žlička masla za peko, 6 majhnih čebulic, 1 ščepec soli, 1 zavitek svežih lisičkali šampinjonov (30-40 dag), 2 jed.žlice brusnic (lahko tudi marmelado iz brusnic), 2 dcl kisle smetane, 2 jed.žlice moke, 2 jed. žlice konjaka ali vinjaka, pa pripravljeno še nekaj soli, sladkorja in popra. Priprava: - pečenko mariniraš; t.j.: začiniš s poprom in papriko in premažeš z gorčico (najbolje kakšno uro pred pripravo), - v večji posodi za praženje z vročim oljem spražiš nasekljano slanino, jo vzameš iz ponve in shraniš na krožnik, - pečenko popečeš na srednji vročini in posoliš, nato jo preliješ z rdečim vinom, in nekaj mešanice juhe in vode, dodaš lovorjeve liste ter spraženo slanino. - pokriješ in pri nizki temeraturi počasi 1-2 ure kuhljaš in tu in tam dodajaš nekaj tiste mešanice juhe in vode! - pred koncem kuhljanja olupiš čebulice in jih daš v pripravljeno vročo ponev z maslom, nato dodaš nekaj sladkorja in jih pazljivo glaziraš (ostekleniš) ter presipaš k pečenki. Dodaš lisičke in brusnice. Pečenko vzameš ven in jo zrežeš na za prst debele zrezke in shraniš na dobro ogreto ploščo ali pladenj za strežbo. - kislo smetano zmešaš z moko in skozi sito dodajaš v nastalo omako v posodi, dobro zmešaš in vse skupaj še enkratna kratko prekuhaš. Dodaš vinjak in še posoliš ali popopraš - po okusu! - gotovo omako preliješ (če je le mogoče preko sita) s čebulicami preko zrezkov na ogreti plošči ali pladnju in ponudiš jedcem. Za prilogo lahko izbereš kuhano zelenjavo, kuhan ali pečen krompir, riž ali testenine! Lep pozdrav vsem Henri Henri Sporočilo je spremenil(a) Henri dne 28. dec 2005 17:37:55

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

28. dec 2005 19:09

Henri, kje si bil do zdaj s tem receptom? Če si poleg tega za prilogo zamislim še yorkshirski puding, sem že na tleh od ugodja...Mamamia mamamia

Henri  

član od: 13.9.2001

sporočila: 317

29. dec 2005 13:04

Mamamia Nikoli ni prepozno Ampak tvoj "YORKSHIRSKI PU...." mi je vzel sapo! Še do konca ne morem izgovoriti puding v zvezi s tistim "Yorkshirski...". Kako se ta zadeva pripravi Sem malo brskal po internetu pa je vse zelo skopo povedano. Tudi govoriti ne morem več, ker mi sline uhajajo, ko odprem usta Grozno, kako sem radoveden Lep pozdrav vsem Henri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

29. dec 2005 15:19

Dobiš natančen recept, danes zvečer od doma ali jutri dopoldne, na pamet ga ne vem. Nekakšno testo se prripravi, tako gostljato, in peče v pekaču v pečici, potem pa natrga za prilogo. Imam pravo angleško kuharico, v kateri je vse natančno navedeno, pa ti pošljem. Meni je to fenomenalna priloga. Midva skupaj sva dream team, kaj praviš? Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti