Limonina in pomarančna lupina

otka  

član od: 4.4.2005

sporočila: 35

tema odprta - 22. dec 2005 13:44 | ogledi: 6.541 | odgovori: 10

katere limone in pomaranče uporabljate za peko?saj v trgovinah piše, da lupine pomaranč in limon niso užitne. Prosim za pomoč. hvala

otka

isiliel  

član od: 7.6.2004

sporočila: 62

22. dec 2005 13:55

Nisem še zasledila, da bi v trgovinah kaj takega pisalo. Namesto limone ponavadi uporabim limonin sladkor, iz pomaranč pa redko kaj delam. Katja

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8688

22. dec 2005 14:00

V kuhinji se sukam in smukam že 32 let, nešteto limon sem ožela in naribala, pomaranč nekaj manj, pa smo vsi še - hvala bogu - živi in (upam) zdravi. Res pa je, da limono operem s ščetkico za nohte pod mlačno vodo. Pozdravček!

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

22. dec 2005 14:02

Saj prodajajo tudi neškropljene limone in pomaranče. Prodajajo jih pri sosedu, pakirane so v mrežici. Ker pa jih ponavadi nimam doma takrat, ko se spravim kaj pečt pa dam kar posušene (kupljene) ali pa par kapljic limonine ali pomarančne esence. Večkrat pa kar malo limoninega ali pomarančnega soka, ker mi okus po lupinici ni najbolj všeč. jade Sporočilo je spremenil(a) jade dne 22. dec 2005 14:04:47

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

22. dec 2005 15:35

Tudi jaz limone dobro operem in naribam...Pa saj je toliko reči ki so škropljene,pa povsod dodanih aditivo,konzervansov...jaz se ne sekiram zaradi deset naribanih limon letno. Teka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

22. dec 2005 16:48

Tako, mimogrede: ste kdaj pomislile, da pomaranče in mandarine z roko olupimo, pa z isto roko potem krhlje jemo, vsaj jaz si rok vmes res nikoli ne umijem. Jaz umite lupine (čistilo za posodo vsaj delno raztopi vosek, s katerim so povoskani agrumi) brez pomislekov uporabljam, ker gre res za majhne količine. Sem pa opazila, da neškropljene limone in pomaranče prej zgnijejo oz se na njih naseli plesen, kar najbrž res kaže na to, da so manj strupljene. a ne si delati utvar, Plesni izločajoprav hude strupe. Kadar pripravljam marmelado ali delam kandirane lupinice, pa uporabim neškropljene limone in pomaranče. Mandarine se pa take ne dobijo, te uporabim pač običajne. rimljanka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

27. dec 2005 17:26

rimljanka,kako se kandira lupinice pomaranč in limon? Hvala in lepe praznike Teka

pinka  

član od: 17.6.2004

sporočila: 929

27. dec 2005 18:30

Danes v današnjem časopisu Delo je članek Pomaranče niso najvarnejše sadje, citiram največ strupenih ostankov je v lupini, zato jo raje zavrzimo(A.Z.)!

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

27. dec 2005 20:16

Jaz tako limonino kot pomarančno lupino naribam od sadežev, k ijih kupim, prej jih le umijem z vročo vodo.Tiistih nekaj drobtin lupine (recimo dva grama na pol kg moke, kaj pa je to...) se po moje ne mor0 enikjer poznati, kljub temu, da je sadje škropljeno in da se v lupini zadržijo kakšni strupi. Kot je rekla rimljanka, lupimo jih tudi n potem jemo z isto roko, ne da bi si jo prej umili. No, vsaj jaz si je res ne, pa niti otroci si jih nikdar niso, pa je zanekrat vse v redu. Ne rečem pa, da bi tako bilo, če bi vsak dan pojedli pol kg škropjene lupine....Mamamia mamamia

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

28. dec 2005 8:23

če je le izvedljivo, grem k "specianemu" zelenjavarju, ki ima vedno neškropljene limone in pomaranče. Se jim res vidi, da lupina ni konzervirana in niso tako obstojne. Vendar mi ne gnijejo in plesnijo, kot pravi rimljanka, ampak se le izsušijo. Jih pa imam na kuhinjski polici, ne v hladilniku! Kadar tega nimam, pa natresem sušeno lupinico- začimbe Kotany.

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

28. dec 2005 8:47

Uporabljam limonino in pomarančno lupinico s sladkorjem v majhnih vrečkah. Na "evropskem" tržišču jih v glavnem delata dve firmi: Schwartau, ki ju pod imenom "Citroback" oz. "Orangeback" prodaja tudi pri nas (na policah večjih trgovin sta v bližini vaniljevega sladkorja in pecilnega praška), vendar z njima nisem zadovoljna, ker imata nekakšen umeten okus. Dela pa ju tudi Dr. Oetker pod imenom "Finesse", vendar ju žal ni na našem tržišču (čeprav imamo cel kup drugih izdelkov te firme), prinesem si ju iz Avstrije. Tu gre res za pravo naribano lupinico s sladkorjem, zlasti pomarančna je odlična. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti