Kislo zelje.

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. dec 2005 10:55

Draga moja Anamarija1, hvala ti za dobro idejo, a ne upam si več niti pomisliti na to. Sem namreč testirala moje razbolele organe s manjšim grehecom, da vidim, kaj se bo zgodilo, in se ne obnese. Takoj začutim težave in ker je bilo letos prehudo, se ne upam igrati s temi rečmi. Takoj, ko vnesem grižljal nečesa, kar je sicer na listi prepovedanega, takoj začutim (mogoče celo bolj psihično, mi je rekel to tudi zdravik), pečenica pa je sploh nekaj pretežkega, glede na to, česa se moram čuvati. Mi je bilo 14 dni infuzije in deset dni prisilno brez požirka vode dovolj veliko opozorilo. Še leto in pol vzdržim, potem pa bo že bolje...In tudi tiste pol pečenice si bom takrat privoščila, pa kozarček rdečega... mljac...Mamamia mamamia

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

21. dec 2005 15:59

Mamamia sicer se me res ne tiče, vendar sklepam, da imate probleme z želodcem? Tudi moja mama jih ima in vem kako hudo je to, če se malo pregreši. Je rekla, da so bolečine prehude in niso vredne greha. Čimprejšnje okrevanje vam želim. Hvala vsem, ki ste mi dale dobre ideje kako pripravidi kislo zelje. Danes sem ga pripravila tako, da sem prepražila čebulo na malo grumpih in dodala kislo zelje malo kumine in lovorjev list, ter sol in vegeto in vse skupaj dušila. Bilo je odlično. Gospa, ki sem jo zadnjič omenila, pa mi je svetovala naj v grumpe in čebulo dam žličko moke, prepražim in dodam zelje,..., zaliješ z vodo - ne veliko in pražiš. Zelje je bilo sicer dobro, vendar mi nimamo radi podmeta, prežganja ali kako se naj izrazim. Saj se verjetno razumemo. LP Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

21. dec 2005 18:15

rožica, a grumpe so ocvirki? Ne mi zamerit, kot bi rekel Đole, mi smo ipak mlađija generacija, pa se še učimo... Ker mi zadnje čase strašno paše kislo zelje, pa bi ga probala še na tvoj način. Veri

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. dec 2005 21:16

Rožica,moje težave so hujše kot zgolj želodčne. Letos sem prebolela hudo vnetje trebušne slinavke, spremljali so ga številni zapleti,komaj sem preživela. Tako moram zdaj paziti na ves prebavni trakt, od jeter preko žolča do dvanajsternika, ki je bil tudi vnet, slinavka je bila razpadla. Vzrok so bile maščobe v krvi oziroma trigliceridi, zato tudi tako stroga dieta, kot jo imam, čeprav bi mi na primer kislo zelje s kakšnim prežganjem, pripravljenim na masti, pa z malo rdeče paprike in česna, tako zelo teknilo.... Ampak še leto in pol moram vzdržati, potem lahko postopoma preidem na kolikor tolikor normalno prehrano, a neke omejitve bom zaradi določenih razlogov vedno morala upoštevati, kot tudi vedno jemati ena zdravila (za druga imam doozo po pol leta že prepolovljeno, izvidi pa so tudi v redu, tako da organizem počasi sam prevzema svojo vlogo). Pa bi včasih tako teknil kos orehove potice, pa makov zavitek, pa mandeljnove kroglice z marcipanom, ki sem jih naredila včeraj zvečer...Tako pa zdaj delam bolj za druge, sama pa se naslajam z albert keksi in jabolčnim zavitkom, ki sodi med dovoljene sladice. VSaj nekaj. Pozdrav vsem uživačem v hrani, Mamamia mamamia

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

21. dec 2005 22:24

Ja Veri pravilno si ugotovila ocvirki. Se opravičujem mojim slovničnim napakam. Sem tudi jaz total opsedena z tem zeljem in repo, doma komaj čakajo dan, ko se ga bom preobjedla. Verjetno ne bodo dočakali, ker ga obožujem. Kislega, sladkega,.... skratka na vse načine. Ja tudi moja mami je imela vnetje trebušne slinovke in okužbo slinavke z neko bakterijo, ki ji je in ji še povzroča veliko preglavic. Trenutno se še zdravi z zdaravili zaradi bakterije in upošteva zdarvnikova priporačila o prehrani. Hvala bogu, do tako hudih zapletov, kot pri vas ni prišlo. Mamamia želim vam veliko zdravja in čimprejšnjih užitkov ob hrani, ki jo pogrešate. lp. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

22. dec 2005 8:55

Kislo zelje pripravljam tako, da na žlico masti ali malo olja stresem kislo zelje, ki ga prej samo malo oplahnem. To pa zato, ker nimamo domačega, kupljen pa je bolj kisel. Družina ima rada bolj hrustavo zelje in bolj na suho, zato ga prej ne kuham. Zelje potem potresem z žličko sladke paprike, zalijem z malo vode, dodam malo kumine, če je premalo slano še dosolim in ko je voda pokuhana je zelje pripravljeno. Gobica

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

20. nov 2006 12:59

Moj recept za 4 osebe: cca 75 dkg zelja 2 manjši čebuli 4 stroki česna poper sol voda Na olju prepražim sesekljano čebulo, da postekleni, dodam sesekljan česen, premešam, da zadiši, dodam zelje, ki ga mešajoče pražim na večji temperaturi cca 5 min, da se malo omehča. Solim, popopram, dodam 2 dcl vode premešam in na manjši temperaturi dušim dobre pol ure. Če je vode preveč izparelo je še malo dolijem in prevrem. Je pa vse odvisno od zelja. Vedno kupujem domače, tisto ki je na drobno naribano in še sveže barve. Zraven postrežem v kosih krompir, včasih ajdove žgance in domače ocvirke, po želji pa še pečenico ali kakšen košček piščančka za pubertetnice.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

20. nov 2006 13:29

mamamia, pa sva že dve taki, jaz sem itak šla že skoraj med vegetarijance. S pečenicami sem nehala testiranje mojega prebavnega trakta, ker se je vedno slabo končalo. Sem probala tudi s puranjimi, pa je bil učinek popolnoma isti. Loni Makaroni

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti