Trda voda

lunacka  

član od: 13.6.2005

sporočila: 156

tema odprta - 15. dec 2005 18:58 | ogledi: 5.522 | odgovori: 12

Pozdravljeni!

Najbrž bo zvenelo zelo čudno in bi to že morala vedeti - ampak ne vem - in sprašujem vas, ki ste gotovo strokovnjaki tudi na tem področju .

Pri nas imamo ZELO trdo vodo. Kis dela čudeže pri odstranjevanju v kuhinji, kopalnici ... pridno dodajam tudi sol v pomivalni stroj pa Calgon v pralni. Zanima pa me ali lahko to vodo, ki naredi toliko nevšečnosti na vsem, pijem?

Kupujem ustekleničeno vodo in jo seveda tudi pijem. Ampak postana voda iz steklenic mi včasih prav smrdi ...

Kaj pravite - je boljša trda voda iz pipe (drugače naj bi bila "neoporečna") ali ustekleničena voda?

Hvala za vse odgovore in lepe praznike!

lunacka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

15. dec 2005 19:27

Trda voda ima v sebi raztopljenih veliko mineralnih snovi (apnenec,...) in po mojem mnenju nikakor ni problematična za pitje. Na vsaki ustekleničeni vodi je napisano, kaj vsebuje, približno vse to vsebuje tudi vodovodna voda (sicer je pa vsaka ustekleničena voda nekje prišla kot izvir na plan in so jo pač ustekleničili, kakšna druga pa pristane v vodovodnem omrežju). Mi imamo v vodovodnem omrežju vodo iz istih virov kot se stekleniči kot ena prvih ustekleničenih vod, še dosti prej pa so jo uporabljali za varjenje piva (in jo še). Zakaj bi jo torej kupovala, če od izvira najprej potuje kar nekja km po ceveh, se stekleniči v plastiko, potuje v skladišče, pa v trgovine, kjer čaka na kupce, pa čaka doma, da jo odpremo. Tista, ki priteče po vodovodnih ceveh pa potuje le nekaj 100m od izvira do mojega kozarca. Ko je ta voda prišla na police, smo se vedno šalili (in mislili resno), da eni to vodo kupujejo v steklenicah, drugi pa z njo avtomobile peremo. Javni vodovodi imajo nadzor nad vodo, ki jo spuščajo v omržje in najbrž jim je zaupati. Še to: poskusite kdaj destilirano vodo - res je brez barve vonja in okusa. Pa zdrava seveda tudi ni. Morda imate izkušnje, kako se kje v hribih, po celodnevnih naporih (in potenju) z vodo sploh ne morete odžejati. Ker ste izgubili preveč mineralnih snovi, ki v telesu vežejo vodo. Voda tam pa je praviloma snežnica ali kapnica, obe sta zelo mehki, mineralno torej zelo revni, čeprav ne ravno destilirani. Tako je moje mnenje. Ne dvomim, da bo še katera dodala svojega. Prijetne decembrske dni! rimljanka

zelda1  

član od: 30.9.2005

sporočila: 54

17. dec 2005 19:25

Že dolgo nazaj sem brala poročilo o sestavi in stanju pitne vode našega področja. Med drugim je pisalo tudi (nekako tako) "vsebnost apnenca - v mejah normale". Torej - če bi ga bilo preveč, najbrž ne bi bilo v redu, ne (čisto laično mnenje). Morda preveč trda voda res ni primerna za pitje? lp zelda1 Sporočilo je spremenil(a) zelda1 dne 17. dec 2005 19:25:51

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

18. dec 2005 21:43

Znanstveniki so ugotovili, da je na področjih, kjer je bolj trda voda, manj kardio-vaskularnih bolezni. Torej - na zdravje! Atina

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

19. dec 2005 9:47

Trda voda pomeni, da je v njej veliko Ca in/ali Mg ionov. Takšno, z veliko Mg ionov celo prodajajo (D.... Mg), Ca pa na primer dodajajo v mleko. Trda voda ni nevarna za zdravje. Sama pijem vodo iz plastenke. V Lj imamo namreč različno kvalitetne vodne zajeme, ki jih VOKA med sabo pomeša, tako, da na koncu voda načeloma ustreza pravilnikom. Dejansko pa voda vsebuje nitrate in atrazin, oboje ravno v dovoljenih količinah. Nitrati sami po sebi niso nevarni, če pa vodo prekuhamo, se pretvorijo v nitrite, ki so kancerogeni. Za dojenčke pa bi voda z veliko nitriti lahko pomenila celo smrt. Atrazin je herbicid, ki je sedaj že prepovedan, vendar ga je v zemlji toliko, da se še vedno spira v podtalnico. Pisanje bolj v podrobnosti bo verjetno dolgočasno. Vodo iz plastenke uporabim tudi za pripravo juhe, čajev in ostalih jedi kjer se voda pokuha (riž). k.mici kuharica Mici Sporočilo je spremenil(a) kuharica Mici dne 19. dec 2005 19:48:33

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

19. dec 2005 10:21

mici, mene pa zanimajo podrobnosti. Se priporocam za vec podatkov, ce lahko. julia

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

19. dec 2005 20:13

Julija, ne vem katere stvari te zanimajo bolj podrobno. Vidi se, da sem že malo iz vaje (kmalu bo 3 leta, od kar to ni več moja služba). Napisala sem, da je atrazin kancerogen, v resnici pa povzroča hormonske spremembe. Iz poročila Inštituta za varovanje zdravja RS sem skopirala kaj je atrazin in kaj so nitrati: Atrazin je povzročitelj endokrinih motenj, kar pomeni, da moti in modulira delovanje hormonov. Na splošno povzročitelji endokrinih motenj motijo sintezo, sekrecijo, transport, delovanje ali izločanje hormonov. Atrazinu pripisujejo delovanje, podobno ženskim spolnim hormonom (estrogen). Po mnenju Group on Endocrine Disrupting Compounds (GEDC) je to delovanje atrazina glede na učinkovitost estrogena zelo majhno in sicer 1 x 10-6. Delež vnosa preko pitne vode v telo narašča z naraščanjem koncentracije nitratov v pitni vodi. Nitrati se v telesu reducirajo v nitrite. Najbolj znan učinek nitratov oz. nitritov na zdravje je methemoglobinemija, ki nastane kot posledica oksidacije hemoglobina. Oksidiran hemoglobin – methemoglobin ne more prenašati kisika po telesu. Zaradi posebnosti v razvoju so najbolj ogroženi dojenčki do 6 mesecev starosti, predvsem zalivančki. Ogrožene so lahko tudi nosečnice in ljudje s pomanjkanjem nekaterih encimov. Opozarjajo na možnost škodljivega delovanja na otroka zaradi prehajanje nitratov v materino mleko. V celoti je poročilo na http://www.ivz.si/ivz/ul/datoteke/65-Porocilo_o V istem poročilu je zapisano, da so atrazin in njegovi metaboliti bili preseženi v MS, MB, CE, LJ, NM. Nitrati so preseženi samo v MS. Pogledala sem še na domačo stan VOKA: http://www.jh-lj.si/upload/doc/65_Letno_por , kjer je bolj natančno napisano v katerih vodnih zajemih so bili določeni polutanti preseženi. Največji problem je v tem, da VOKA, namesto, da bi vodo očistila, različne vodnjake med seboj meša, npr: vodo v kateri je preveč atrazina, pomeša z vodo, ki ima preveč nitratov. Rezultat tega je, da iz pipe priteče voda z dovoljeno koncentracijo vsega mogočega. Vse to je zapisano v poročilu: če pogledaš priloge je v tabeli zapisano, da vodo samo dezinficirajo (dodajo klor, da uničijo mikroorganizme), druge priprave vode pa ni. Atrazina ne odstranijo, kljub temu, da za to obstajajo možnosti. V MB je največji probem ta, da podtalnico bogatijo s prelivanjem travnatih površin. Ker pa te površine niso dovolj izolirane od kmetijskih površin, voda spira gnojila itd direktno v podtalnico. Problem v MS je verjetno v intenzivnem kmetijstvu, načrpane vode, pa očitno ne čistijo. Lp, kuharica Mici

lunacka  

član od: 13.6.2005

sporočila: 156

19. dec 2005 22:09

Še enkrat hvala za vaše odgovore. Bom najbrž kar ostala pri stekleničeni vodi Lep pozdrav! lunacka

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

25. dec 2005 19:56

aa, ne bo potrebno. kupi si reverzno osmozo - v Delovi prilogi DeloinDom sem jih videl v nekem oglasu. Pojdi v NUK pa si dobi nekaj starih številk in ni vrag da jih ne najdeš; potem jih pa pokliči in bojo vse lepo pojasnil in razložil... Veliko uspeha pri brskanju, če se ti pa ne da potem pa: http://www.vodnifiltri.com/ http://www.tehnofan.si/ LP pa prijetne praznike želi Drejček

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

25. dec 2005 23:29

Tole za MB mi je malo novo.Namreč kar podrobno spremljam nekatere zadeve, in kolikor vem, je v MB ena najbolj zdravih pitnih v državi,niti klorirajo je več ne. Ali nekdo zelo laže, zato bi bi bilo dobro povedati še kaj bolj konkrtnega, da znamo na MB vodovodu vprašat. Ker kaže, da o tem veliko veste, bi bila hvaležna za kak napotek oziroma podatek, kje naj "lovimo" naše vodovodarje, da ne bod skrivali pravih podatkov. Ali pa zavod za zdravstveno varstvo, ki dela nekatere analize. Sicer pa si je vredno ogledati tudi analize ustekleničenih vod, vse,ne le tiste napisane na steklenicah - nisem tako zelo prepričana, da je veliko bolj neoporoečna od tiste iz pipe. Saj pa Union Zalo polni iz pipe na dvorišču sredi Ljubljane... In če jo že uporabljamo za pitje, kar večinoma jo, da bi pa z njo kuhala - no, se mi zdi, da tako hudo pa le še ni. Saj je ne spijemo na hektolitre. Mamamia mamamia

kuharica Mici  

član od: 30.9.2004

sporočila: 276

3. feb 2006 13:00

Se oproščam za "ignoranco", mamamia, torej, sedaj sem pregledala še domačo stran mb vodovoda in kakovost vode se je v zadnjih letih res izboljšala. In sicer zato, ker kmetom plačajo odškodnino, da ne gnojijo (če sem prav razumela). Kljub temu je kakovost vode odvisna od tega kje si doma. Na poročilu iz leta 2004 sta kritični mesti: Vodnjak Ruše 1 in Ruše 2. Prilagam link za poročilo: http://www.mb-vodovod.si/Kakovost/voda/Poro Novejših podatkov zaenkrat ni. Je pa s podatki vedno tako, da vodarji vedo kdaj in kako vzorčiti, da bodo rezultati čimboljši. Lp, k.mici kuharica Mici

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti