Gladka- ostra moka

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

tema odprta - 15. dec 2005 9:06 | ogledi: 49.293 | odgovori: 50

Včeraj sem pekla babičino dobroto. Ker nisem imela gladko moko, sem uporabila ostro.

Pecivo je vseeno uspelo.

Ostro moko uporabljam za cvrtje, paniranje itd... za peciva pa vedno gladko.

Kakšna je razlika med gladko in ostro moko in zakaj? Kdaj uporabljate gladko oziroma ostro moko?

Hvala za odgovore pa lep pozdav.

Anamarija

P.S Priznati moram. da kar se tiče peke nisem ravno ekspert.

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

15. dec 2005 10:02

Pošteno sem se zamislila, ko sem videla tole vprašanje! Jaz uporabljam ostro moko za pripravo domačih testenin, za krompirjevo testo in v testu za sadne pite - in to vedno in izključno ostro moko. Za vse ostalo pa uporabljam mehko. Zakaj pa to počnem - no tega ti pa ne znam povedati. Doma smo vedno počeli tako, stvari so dobro izpadle in do danes se nikoli nisem spraševala zakaj. Zdaj pa še jaz čakam na odgovor. Lisa

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

15. dec 2005 10:09

Jaz pa kar za vse uporabim gladko moko. Pa vedno vse rata. Sploh nisem pomislila na ostro moko. V čem je razlika v moki tipa 400 in 500. Ker nazadnje sem dobila tip 400, ker je bila poceni in z njo pekla kruh in ne opazim nobene razlike. Sonja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

15. dec 2005 10:13

Mislim, da je nek štos glede lepljivosti Tudi jaz za pite in krompirjevo testo, pa za palačinke, šmorn in podobno uporabljam ostro moko, sicer pa gladko. Za krhko pecivo pa dam pol ene, pol druge. Zakaj tako, nimam pojma, se pač držim recepta oziroma splošnih nasvetov. Bi pa bilo zanimivo vedeti kaj in kako je s temi mokami, da se znamo ravnati, ko doma kaj delamo, pa ni izrecno navedeno, katero moko uporabiti. Mamamia mamamia

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

15. dec 2005 10:15

Dolga leta tudi jaz nisem bila na čistem z moko. Sedaj se pa držim nekako tako. Za palačinke uporabljam ostro moko, za lahka pečena testa pa gladko. Najraje pa zmešam polovico mehke in polovico ostre moke. Ko testo valjam na deski, obvezno pomokam z ostro moko. Pozdravček!

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. dec 2005 10:23

Čau Anamarija! Jaz ostro moko uporabljam za piškotno testo. Nikoli nisem imela pojma o tem, kaka je razlika, dokler nisem začela gledati Jamiea Oliverja (priznam, ) in on je za vse pite uporabljal ostro moko. Sem šla zdej iz firbca gledat, če je tudi v njegovih knjigah kaka razlaga o tem, zakaj ostra moka, pa je tu ni. Kolikor se spomnem je pa razlagal, da je z ostro moko piškotno testo bolj krhko. Moja mama ima osto moko še za njoke in se mi zdi da tudi za knedle za v juho. Tale o palačinkah in šmornu mi je sicer nova, bom pa tudi jaz probala. tjas

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. dec 2005 10:37

Sem malo brskala po internetu... velike znanosti nisem najdla, nekaj pa le: "AJDOVA MOKA Iz ajdove moke so naše najstarejše jedi kot so žganci, zlevanke, štruklji, dödoli. Poparjena ajdova moka da kot mešanica s pšenično moko kruh in potico zelo prijetnega okusa. Nekaj posebnega pa je pecivo, pripravljeno iz ajdove moke. Lahko jo uporabljamo tudi za dietno prehrano. NAMENSKA MOKA - OSTRA Namenska moka - ostra je grobe granulacije in jo dobimo kot posebno frakcijo pri mletju pšenice. Primerna je za izdelavo testenin in kot dodatek h gladki moki za kvašeno testo. Priporočamo jo de za pripravo krhkega testa, kuhanega in krompirjevega testa ter za pripravo kuhanih krem. MOKA TIP 500 Bela pšenična moka - gladka je fine granulacije, ki jo dobimo z mletjem najkvalitetnejših sort pšenice. Iz nje pripravljamo beli kruh. Primerna je za pripravo finega kvašenega in vlečenega testa za vsakdanja in praznična peciva. MOKA TIP 850 Pšenicna moka tip 850 je iz perifernega dela pšeničnega zrna, zato vsebuje več vitaminov, mineralov in drugih za cloveško telo pomembnih snovi. Uporabljamo jo pri pripravi polbelega kruha in peciva ter za mešane pšenicno ržene izdelke. MOKA TIP 950 Ržena moka tip 950 je svetlejša ržena moka, zmleta iz najkvalitetnejže rži. Ima povečano biološko vrednost. Iz te moke lahko pripravimo odličen rženi in mešani pšenično rženi kruh, ki je polnega okusa in ostane dalj časa svež. GRAHAM MOKA To je pšenična moka, ki vsebuje vse sestavine ociščenega celega zrna. Bogata je z vitamini, rudninami in balstnimi snovmi, njena energijska vrednost pa je zmanjšana, zato z uživanjem izdelkov iz GRAHAM MOKE prispevamo k svoji pravilni in zdravi prehrani. Iz nje lahko pripravimo okusen graham kruh in pecivo. Lahko jo tudi mešamo z ostalim pšeničnimi mokami in rženo moko." Vir: http://www.mlinopek.si/izdelki/ajdova_moka.php Sem pa med brskanjem našla še en odgovor sebi, ki mogoče pride prav še komu drugemu... nikoli mi namreč ni bilo jasno, zakaj v receptih za biskvite, vzhajano in kvašeno testo pogosto piše, da moraš moko presejati. Nikoli nisem razumela, zakaj bi bilo to potrebno. No odgovor je tule "Moko presejmo zato, da vanjo pride čimveč zraka. Za razvoj ga potrebujejo kvasovke. " In pa še ta: "Za pripravo kvašenega testa je najprimernejša mešanica mehke in ostre moke. Izjema so krofi, pri katerih testo pripravimo zgolj z ostro moko. Trda moka vsebuje več beljakovin. Posledično ima čvrstejši lepek, ki pomaga testu, da nabrekne. Izdelek iz takšnega testa med termično obdelavo lepo naraste." tjas

Rebeka  

član od: 1.10.2001

sporočila: 563

15. dec 2005 10:56

Jaz pa za skoraj vse uporabljam ostro moko, za palačinke pol - pol, za kvašeno testo pa mehko. Če zmešamo testo z enako količino mehke moke ali ostre moke bo tisto z ostro moko bolj trdo ker moka na sebe veže več vlage. Pri mehki pač porabimo malenkost več moke. Piše pa univerzalni moki Farina za katere vrste testa bi se naj katera moka uporabljala. Rebeka

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

15. dec 2005 11:16

Bravo Tjas, si se potrudila in nam naredila učno lekcijo. Hvala. Pozdravček!

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

15. dec 2005 11:19

Zanimivo, za kaj vse se uporablja ostra moka,ko prideš v trgovino pred polico z mokami pa sta morda dva proizvajalca ostre moke, pa ene 30 razno raznih mehkih mok od moke s starega mlina, posebne bele moke pa en cel kup namenskih, tako, da se sama včasih kar težko odločim. Posebne razlike med tisto za 60 in tisto za 260 SIT pa ne vidim, pa jo kar dosti uporabljam, od testenin, biskvitov, kruha... LP

sonchika  

član od: 3.4.2005

sporočila: 731

15. dec 2005 11:22

Sejanje moki ni potrebno - razen če kje res izrecno piše. G. Goljat v svoji knjigi piše o tem. Vsaka moka, ki jo kupimo je že presejana in vsebuje dovolj zraka za kvasovke. Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti