Gladka- ostra moka

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

18. dec 2015 20:02

Meni za piškote najbolj ustreza bela moka tip 400 pa ne ostra. Je malo manj fina, dobra pa za piškote in sladice. Tudi za kruh in vse ostalo. 

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

19. dec 2015 9:46

Meni osebno pa bolj ustreza tip 500 kot tip 400, imam boljše rezultate kot s slednjo, pa še cenejša je

Drejček

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

19. dec 2015 17:16

Enako kot drejček, le za testenine je vedno ostra moka.

lp

mzm

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

20. dec 2015 5:57

Babi, ponavadi, če piše samo moka je mišljeno navadna bela moka, to je TIP 500 ali pa TIP 400, če je to mehka nekoliko bolj bela moka. Če je v receptu predvidena posebna moka pa ponavadi piše. Sicer pa je recept imljanke popolnoma uporaben.

Tako samo malo za poizkus, če imaš slućajno doma več vrs mok - potipaj jih - ponavadi so navadne bele moke najfinejše, namenske že nekoliko bolj čutiš pod prsti, ostre moke pa ponavadi kar čutiš pod prsti.

Pri keksih pa ne gre za mehko ali ostro moko, temveč za to, koliko in kakšen lepek te moke vsebujejo. Najbolj primerne so te s kratkim lepkom, ker piškote delajo krhke, nasprotno pa kruh iz teh moke bolj režko rata. Zato včasih naletimo v trgovini na namensko moko za kekse.

Pri moki za vlečeno testo pa je pomemben dolg in elastičen lepek, da se testo lepo vleče.

Seveda pa je ponavadi navadna bela moka nekje vmes, zato iz nje več ali manj rata vse. Odvisno je mogoče tudi kako se neka gospodinja na katero navadi in jo uporablja, pa tudi kakšne normative (seveda v okviru predpisov) glede teh lastnosti imajo ponavadi posamezni proizvajalci. Tako da velja poizkušati in najti tisto pravo. Te lastnosti pa s pridom uporablja industrija.

tedyka

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

24. dec 2015 12:30

tedyka, kako pa ugotoviš, katera moka ima kratek lepek oz. kakšen lepek ima moka?

regina

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

25. dec 2015 5:12

Regina, doma bolj težko, ker za to obstajajo posebne analize, ki jih delajo v laboratorijih. Poglej npr. v kakšni bolje založeni trgovini malo kakšne vrste mok imajo in poskusi kupiti kakšno namensko moko npr. za kekse in mogoče za vlečeno testo ali za pizzo in iz prve naredi piškote, iz druge pa dober štrudel iz vlečenega testa in boš mogoče opazila razliko (sama jo opazim).

Če povem zase - vedno imam doma ostro moko, ki jo rabim vsakodnevno za zgoščevanje jedi, za posipanje po pultu, ko mesim testo, za razne kreme in še za kaj, ker se ne grudi in mi je delo z njo všeč. Imam tudi navadno belo moko, tako za kruh, kakor tudi za piškote in vlečeno testo (meni rata tudi iz črne moke in polnozrnate moke - le to se ne razvleče tako tanko), pa kakšno namensko moko za domače pecivo za kruh, kvašena testa in podobno. 

Lep praznični dan vsem 

tedyka

Radegunda  

član od: 12.11.2012

sporočila: 17

23. jan 2016 10:15

 

Mi lahko kdo pove, kaj pomeni v moki "pepel"? Črna pšenična moka ima več tega pepela kot bela. Ampak - a ni pepel proizvod gorenja? Kaj je torej mišljeno z besedo pepel?

Hvala za pomoč!

Lep pozdrav Radegunda

Radegunda

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

23. jan 2016 10:54

Pepel je ostanek po sežigu. Ne glede na to, ali gre za drva, premog, olje ali moko. Se pravi - mineralni ostanek, ki ne zgori.

Sonja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

23. jan 2016 11:30

Kar je limnol napisala, seveda popolnoma drži. Ker imam pa čisto praktične izkušnje s tem, da ljudje potem mislijo, da je v moki pepel, naj jasno in črno na belem napišem, da ga ni. Če bi moko sežgali, bi na koncu ostal samo pepel - mineralne ali anorganske snovi, ki ne zgorijo (kar je že limnol napisala).Vse ostalo (škrob, npr.) bi pa zgorelo. Torej, čim več pepela "ima" moka, več mineralnih snovi in vitaminov ima. Se pravi - za naše zdravje in dobro počutje je boljša (recimo).

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti