Gladka- ostra moka

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

29. apr 2010 21:06

Grrr!  Kako rečejo italijani ostri moki?

Hvala, slepakura!

Vanja

BORCEK  

član od: 2.1.2010

sporočila: 66

30. apr 2010 5:23

Ojla Vanja, kot jaz vem je v italijanščini farina del grano duro. Jaz jo uporabljam pri kremah ( kremšnite), njokih . Sicer pa že veliko let kupujem moko v mlinu in je tudi tista običajna bela že na otip drugačna kot moke, ki jih kupuješ v trgovini. Jaz na moko iz mlina prisežem, ne glede katere vrste je. lp BORCEK

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

30. apr 2010 6:13

Res je, da je tip 00 najbolj fina moka, ampak iz nje brez problema delam kruh, njoke, krostate, .... vedno vse uspe. Sashika

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

30. apr 2010 7:09

Kot ste že ugotovile je italjanska farina 00 v bistvu primerljiva z našo moko TIP 500, ki je najpogosteje uporabljana in najbolj splošna bela moka. Uporabna je za peko kruha, peciva,... Poleg moke tipa 00 so v Italiji poznane še moke tipa 0, 1 in 2, ki se od tipa 00 razlikujejo po vsebnosti luske v moki, kar pomeni da so postopoma temnejše - pri nas bi to ustrezalo moko TIP 850, 1100 in 1600. Poznajo pa še moko integrale, kar bi bilo med našimi mokami primerljivo ponozrnati moko oz. graham moki (oba izraza pomenita eno in isto moko). Pri vseh do sedaj navedenih mokah razumemo moko zmleto iz običajne "mehke" pšenice - v italjanščini je to farina di grano tenero 00, 0, 1 ali 2. Mogoče me bo katera popravila ampak mislim, da bi bila v Italiji najbolj podobna naši ostri moki t.i. semola di grano tenero. Ne poznam pa toliko ali jo v Italiji tudi uporabljajo in je tako splošno znana kot pri nas ostra moka. Ostra moka je namreč moka, pridobljena iz sredice pšeničnega zrna, nekoliko bolj grobe konsistence od mehke moke TIP 400. Borcek - farina di grano duro, pa je nekaj povsem drugega. To namreč ni ostra moka. To je moka iz "trde" oz. durum pšenice, ki je posebna vrsta pšenice, posebej primerna za izdelavo testenin. Testenine pa delajo iz drobnega pšeničnega zdroba durum pšenice (semola di grano duro) z dodatkom ali tudi brez dodatka jajc. Testenine izdelane iz te moke, se tudi brez dodatka jajc ne razkuhavajo, prav zaradi posebnih lastnosti moke iz durum pšenice. lep pozdrav tedyka

BORCEK  

član od: 2.1.2010

sporočila: 66

30. apr 2010 15:37

Vem, da je farina di grano duro zelo ostra moka iz katere se delajo tudi testenine brez jajc, nisem pa vedela, da ni ekvivalentna naši ostri moki. Jaz testenine delam vedno z jajci ( 1 jajce+100 gr moke. Velikokrat gledam opoldne na RAI uno- La prova del cuoco- in sedaj bom pa res bolj pozorna kakšne moke uporabljajo, potem se pa javim. Imam pa tudi dobro kuharsko prijateljico, ki je nekaj časa živela v Pugli, pa se bom pozanimala. lp BORCEK

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

30. apr 2010 15:45

Durum moka mi je znana. Iz nje pravzaprav včasih naredim njokije, ki so sicer zelo, zelo dobri, po hranilni vrednosti pa bolj podobni pomfriju, zaradi vseh dodanih "dobrot" v obliki masla in jajc.

Danes grem še enkrat v lov. Upam, da bo moja Italijanska "zveza" v službi.

Hvala za pomoč.

Vanja

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

30. apr 2010 18:50

Borcek - navadna pšenica ali tudi mehka pšenica je tista pšenica iz katere naši mlinarji zmeljejo največ in najrazličnejše moke - tudi glede na to kje jo pridelujejo je najmanj zahtevna in najbolj razširjena med pšenicami. Durum pšenica ali trda pšenica pa ne raste ravno povsod ampak jo pridelujejo le na določenih področjih, kjer ji ustreza klima in tla. Nam najbližja in največja pridelovalka te posebne pšenice je Italija, zato jo tam tudi najbolj poznajo in največ uporabljajo za izdelavo testenin, Za peko kruha kot samostojna pa ni primerna. Prav tako je tudi pira neke vrste pšenica. V bistvu najbolj prvobitna, najamanj spremenjena, zahteva določene pogoje pridelave in tudi donos je majhen. Ostra in mehka moka pa pomeni kako grobi so delci v moki - pri ostri moki lahko med prsti zatipamo te delce in se lepo siplje, podobno kot zdrob. Pri mehki moki pa so ti delci zelo zelo fini in jih pod prsti čutimo kot nekakšen prah. Tako ostro, kakor mehko in kakor tudi zdrob pa lahko zmeljemo tako iz durum pšenice kakor tudi iz navadne pšenice ali pire. Prav tako lahko iz vseh treh vrst pšenic dobimo moko tipa 400, 500, 850, 1100 ali 1600 ali polnozrnato moko - ta pa je odvisen od vsebnosti mineralnih snovi v moki oz po domače povedano od vsebnosti zunanjih plasti pšeničnega zrnja in luske. Nižji tip pomeni bolj svetlo moko. l.p. tedyka

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

18. dec 2015 19:40

Ok, še vedno ne vem, katero moko za piškote ali kekse v večini uporabljate. Sem pregledala veliko receptov pod keksi in piškoti, pa večinoma povsod piše samo MOKA.

BABI 2+2

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

18. dec 2015 19:46

Sama večinoma uporabljam mehko moko (TIP500, za potice včasih TIP400, večinoma iz mlina v Malih Braslovčah). Najboljši odgovor boš dobila, če boš zamesila 2x, enkrat z mehko, drugič z mešanico mehke in ostre v razmrju 1:1 in potem ugotavljala, kateri piškoti so ti bolj všeč.



rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti