Gladka- ostra moka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

26. jan 2010 11:45

Tip 1100 in mislim 1600 prodaja Mlinotest in to je prava črna moka. Zadnji se dobi le pri njih, v 20kg vrečah, medtem ko tip 1100 lahko dobiš v večini trgovin, vrečka je temne barve. Lisa

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

26. jan 2010 12:57

Hvala obema ! Joj, kaj bi jaz brez tega foruma.... Andreia

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. jan 2010 8:56

Zanimiva tema ne? Jo moram dat na vrh!

Punce, morda bom zdaj ustrelila ampak... kaj ste opazile, da za cvrtje je primerna le ostra moka?

 

vsaki drugi

 

Za dober izgled imejte usta do ušes

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

27. jan 2010 9:43

tvoj podpis anamarija me je pripravil do resnicno dobrega izgleda pa da ne bom cisto zasmetila teme - ne razumem kaj mislis s cvrtjem. Da pri paniranju uporabljas ostro moko (pred jajcki in drobtinami), ali za cvrtje kalamarov, ali za pripravo flancatev.... Res zelo malo cvrem, tako da sigurno cesa takega nisem opazila, zanima me pa vseeno LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. jan 2010 10:14

Rebecca

 

Velja za oboje, cvrtje in paniranje. Denimo pri cvrtju, ostra moka naredi lepo skorjico in ne dopušča, da bi se meso ali riba napili maščobe, vsaj toliko ne kot če, bi uporabljali gladko moko!

 

Rebecca

Za dober izgled imejte usta do ušes

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 27. 2010 10:16

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

27. jan 2010 10:21

No pri tej temi sem se spet nekaj novega naučila. Me pa zanima, kako boste pekle krofe letos? S katero moko? Recepti so kar različni v bazi. syu

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

27. jan 2010 10:43

Sicer nisem majstrica sladic, vendar sem ugotovila, če sladica vsebuje veliko maščobe, itak jaz vedno delim z dva, uporabljam ostro moko in ni čutiti  toliko maščob.

Pač pa to napišem iz lastnih izkušenj, pravzaprav iz lastnega želodca

Za dober izgled imejte usta do ušes

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

28. jan 2010 4:51

Imam en recept, ki ga je nekoč po radiu povedal mojster Štefan Pogačar in vsebuje 2 dela mehke moke in en del ostre moke, Valja in izrezuje pa se obvezno na ostri moki, ker se manj žge in ne maže olja. Nikoli nisem preverjala če recept mogoče obstaja tudi v bazi Kulinarične, ker sem si ga zapisala po oddaji v pustnem času pred mogoče 10 ali še več leti. Lahko ga tudi napišem: 1 kg moke - 2/3 mehke, 1/3 ostre 6 dkg kvasa 10 dkg sladkorja 10 dkg masla 3-4 dcl mleka (je odvisno koliko moka pije) 1 dkg soli 3 rumenjaki 1 celo jajce 2 vanilin sladkorja limonina lupinica 3-4 žlice ruma Pripravimo kvasec (vzamemo malo mleka, primerno ogrejemo, dodamo žličko sladkorja in zdrobljen kvas ter pustimo na toplem, da naraste) Med tem v ostalem mleku raztopimo maslo, sladkor, sol, vanilin sladkor, dodamo rum in naribano limonino lupinico, malo okladimo in dodamo še rumenjake in jajce (če mešanica ni mlačna jajce zakrkne, drugače je bolje, da jajce in rumenjake razžvrkljamo z malo mleka, ki smo si ga pustili in dodamo direktno na moko). V večjo skledo presejemo obe moki skupaj, dodamo mleko z dodatki in pričnemo stepati, nato dodamo še kvasec ter krepko stepamo, da postane testo mehko in voljno. Pustimo da vzhaja v pomokani posodi in se poveča na dvojno količino. Vzhajati pustimo v prostoru in na mestu, kjer bomo krofe delali. Če v prostotu ni zelo toplo, bo vzhajalo počasneje, če je bolj toplo pa hitreje, vendar ni s tem nič narobe. Vzhajano testo zvrnemo na pomočano mizo in ga potlačimo z rokami ter nato zvaljamo 2 prsta na debelo. Pokrijemo s prtičem in pustimo, da se testo umiri vsaj 5 minut. Z obodcem nato izrezujemo krofe in pazimo, da ostane čim manj "odpada", ker je ta prva runda najboljša. Izrezane krofe polagamo na s prtom prekrito površino in pri tem damo na vrh tisto, kar je bilo pri valjanju spodaj. Pokrijemo in pustimo da vzhaja - da se vrh napne in krof malo poveča - ne preveč, ker sicer se krofom reče dietni ali Postonjski, ker imajo potem luknje. Prreostanek testa ponovno zamesimo in pustimo v pokriti posodi, da vzhaja in se postopek ponovi kot prvič. Če krofi na mizi preveč vzhajajo, ker je v prostoru toplo, jih vmes še enkrat obrnemo in s tem zaustavimo vzhajanje. Olje ogrejemo na cca 170 oC in vanj polagamo krofe, ki jih zopet obrnemo - kar je bilo na pultu zgoraj je sedaj v olju spodaj. Na vsaki strani cvremo cca 2-3 minute. Še vroče nadevamo s poljubno marmelado. Posebnost tega recepta je v tem, da se delovne površine vedno moka z ostro moko in da se krofe obrača - vsaj 3 x - prvič ko se strese vzhajano testo na delovno površino, drugič, ko se izrezuje krofe in se jih polaga na prt za vzhajanje in tretjič, ko jih polagamo v olje - če pa prehitro na prtu vzhajajo pa še mogoče 4. Posebno je tudi to, da ni potrebno imeti vročega prostora ampak normalno ogreto kuhinjo, ter da zvaljano testo pustimo na prtu še malo pokrito, da se umiri, saj so potem po izrezovanju krofi res okrogli in ne ovalni, kot se pogosto dogaja. V zadnjih letih pa krofov ne izrezujem z obodcem ampak testo samo poravnam na mizi in kar z nožem razrežem v kvadratke in oblikujem kroglice, malo povirklam na pomokani mizi in polagam na prt da vzhajajo ter potem ko vzrajajo vsaj dvakrat obrnem in šele nato ocvrem in tudi zelo lepo uspejo. Mogoče tema ni ravno prava za pisanje tega recepta, se pa nanaša na uporabo ostre moke. če pa je enak recept že objavljen pa se avtorju opravičujem, ker res nisem preverjala in sem svoj vir tudi napisala. Naj vam krofi lepo uspejo. l.p. tedyka

regina  

član od: 17.9.2007

sporočila: 724

28. jan 2010 12:32

tedyka, tole si pa zelo lepo napisala. Prepričana sem, da bo marsikomu prav prišlo, saj so vmes nasveti, ki najbrž niso napisani v nobeni knjigi. Pa še ravno ob pravem času. Mogoče bi bilo celo dobro, da napišeš med recepte, kajti tukaj bo čez nekaj časa težje najdit. regina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti