Soda bikarbona

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 14. dec 2005 9:05 | ogledi: 13.289 | odgovori: 19

Zakaj vse uporabljate sodo bikarbono?Zakaj se jo daja v peciva,kruh,namesto pecilnega,kvasu?Slišala sem,da pomaga če te peče zgaga,kako se pripravi ta napitek?

Teka

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

14. dec 2005 9:25

Ojla Soda bikarbona je ena glavnih sestavin pecilnega praška in se uporablja pri peki kot rahljalno sredstvo. Pomaga pa tudi pri zgagi - preverjeno. V 1 dl vode sem zmešala 1 kavno žličko sode in pekoča zgaga je bila hitro pogašena. Lep pozdravček & dober tek Harmonija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

14. dec 2005 9:35

To glede sode bikarbone za zgago, spomnim se doma očeta, pred 40-imi leti, si je v kozarec vode dal žličko sode in ga baje nehala peči zgaga. Pozdravček!

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. dec 2005 14:27

Teka, to je za takrata, ko ti zmanjka rupuruta. je pa tako zanim, da te mora res zelo peči zgaga, da preživiš. Pomaga pa.

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

14. dec 2005 18:30

Ne vem, če se prav spominjam, sodo bikarbono so dajali v vino, da se je penilo, nam otrokom pa so dali sodo v vodo, takšni so moji otroški spomini iz zidanice. VilmaS, ti si doma iz tistih krajev, ali se prav spominjam? Pozdrav! riba-ribica

kača  

član od: 11.1.2004

sporočila: 829

14. dec 2005 18:51

En zavojče sode bikarbone stresi v kuhinjski lijak, čez pa polij 1 dl kisa - pomaga ti razmastiti odtok, da ne posegaj prehitro po drugih kemijskih pripomočkih. Lep pozdrav! levinja

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

14. dec 2005 23:00

Praženje čebule za golaž je počasen in tečen postopek. S sodo bikarbono ga zelo pospešimo. Preizkušeno. Dober kilogram narezane čebule stresemo v kozico na vročo maščobo. mešamo le toliko časa, da čebula postekleni. čebulo posipamo z eno kavino žličko sode, minutko prepražimo in zalijemo z vodo, toliko da čebulo lepo razredčimo. Kozico pokrijemo s pokrovko in dušimo dalje. Čebula bo po nekaj minutah postala citronasto rumene barve in zelo hitro se bo povrela. Dodamo meso in nadaljujemo, Čebula bo izredno hitro razpadla. LP Matjaž

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

15. dec 2005 9:31

matjaž je napisal/a:
Praženje čebule za golaž je počasen in tečen postopek. S sodo bikarbono ga zelo pospešimo. Preizkušeno. Dober kilogram narezane čebule stresemo v kozico na vročo maščobo. mešamo le toliko časa, da čebula postekleni. čebulo posipamo z eno kavino žličko sode, minutko prepražimo in zalijemo z vodo, toliko da čebulo lepo razredčimo. Kozico pokrijemo s pokrovko in dušimo dalje. Čebula bo po nekaj minutah postala citronasto rumene barve in zelo hitro se bo povrela. Dodamo meso in nadaljujemo, Čebula bo izredno hitro razpadla. LP Matjaž
Drži, drži. Matjaž ima prav. Jaz imam sodo vedno doma ravno zaradi tega - zelenjava se kar stopi. Tudi korenček ali grah se z noževo konico sode hitreje zmehčata (recimo za rižoto). tjas

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

15. dec 2005 10:39

Tudi kjaz uporabljam sodo tako, kot je napisal Matjaž. Moji otroci namreč ne smejo videt koščkov čebule. Tako se pa popolnoma razpusti in volk je sit in koza cela. Ja za zgago pa tudi pomaga in to zelo hitro. Bolj kot Rennie alu Rupurut ipd. Samo jaz jo zelo težko spravim po grlu. Julija Sporočilo je spremenil(a) Julya dne 15. dec 2005 10:41:18

simonxy  

član od: 3.3.2007

sporočila: 8

7. mar 2013 20:12

Dober dan,

 

mene pa zanima, kako pripraviti napitek s sodo bikarbono. Če zmešam pol čajne žličke z vodo, se soda vedno posede na dno kozarca, očitno se z vodo ne meša. Je kakšen trik?

 

Hvala

simonxy

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8695

7. mar 2013 21:06

Še od otroštva poznam to "zdravilo". V kozarec vode dodaš na vrh obrnjene žlice sode bikarbone, dobro premešaš in lepo spiješ.   

 

Pozdravček!

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti