Prihaja božič in vonj po pecivu se iz dneva v dan širi!!!

rubi  

član od: 11.12.2004

sporočila: 9

tema odprta - 9. dec 2005 10:31 | ogledi: 5.243 | odgovori: 25

Lep pozdrav.

Ker je v deželo spet prišel božični čas in vse naokoli diši po svežih piškotih bi vas prosila, če lahko v to temo napišete saj naslove receptov, ki jih za božič in novo leto naredite!!

Čeprav sem veliko mlajša od vas rada poskušam nove stvari in se učim. (stara sem 14)

Rada bi, da mi daste ideje in dobre rcepte, ki bodo dišali naši celi družini. Hvala lepa!!

Hvala že vnaprej!!!

rubi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. dec 2005 10:43

Rubi, če greš na temo o božičnem pecivu imaš na strani 11 nekaj receptov, ki sem jih poslala na forum, da so pri roki, če se katera loti peke. Pa tudi v bazi je veliko uporabnih receptov, tile orehovi rogljiči, ki se ne pečejo, so na primer super privlačni pa niti ne tako težki za naredi. Ti bom pa na zasebno pošto posla en čisto enostaven recept za piškote (v bazi še čaka na objavo), takole za pridobivanje prvih izkušenj, potem pa boš počasi že sama dograjevala naprej. Dobrodošla med pekaricami, Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. dec 2005 10:46

>Evo, naslov teme je Peka piškotov za praznike, malo poglej po njej, pa boš našla kup uporabnih nasvetov in receptov. Če pa ti kaj ni jasno,s amo napiši, vse ti bomo z veseljem pomagale ali svetovale. Pozdrav še enkrat, mamamia (hm, priznam, ne znam prenesti linka...) mamamia

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

9. dec 2005 10:53

Jaz bi tudi danes poizkusila spečt piškote,da bi jih lahko izrezovala z modelčki(tega nisem delala še nikoli),pa nimam 14 letmamamia,a mi lahko svetuješ,katere. hvala Sasa vemves

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

9. dec 2005 11:13

Dekleta, poskusite recepte, ki jih je mamamia že objavila v forumu ker res uspejo. Najboljše so pa cimetove zvezdice! Jaz sem zaenkrat nardila smrečice ino še ene, ki sem jim pozabila ime. lp, Marija

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

9. dec 2005 11:29

Rubi, dobrodošla. Zelo lepo, da se 14-letno dekle prime peke. Evo zelo enostaven recept: 30 dag moke 20 dag margarine 10 dag sladkorne moke (sladkor v prahu) 4 rumenjaki 1 žlica kisle smetane Moko daj na desko, zelo hladno margarino nareži na listke, zmešaj z moko (margarino drobi s prsti). Moko daj na kupček, naredi jamico, okrog potresi s sladkorjem, v jamico daj rumenjake in kislo smetano. Malo si pomagaj z vilico, da umešaš, potem pa kar urno z rokami. Na hitro zagneti testo. Razdeli ga na 3 dele - v en del daj 2 žlici mletih orehov, v drugi del daj 2 žlički naribane limonice in v tretji del 1 žlico mlete črne kave. Vsak del posebej pregneti, da umešaš dodatke, daj na krožnik in v hladilnik. Testo naj počiva vsaj pol ure, še bolje, če stoji več. Desko ali pult posuj z malo ostre moke, vzemi en kupček testa in ga na pomokani deski razvaljaj na debelino ½ cm. Vsako malo dvigni testo, da ti se ne zaleti. Vzemi modelčke ali pa kar kozarček in delaj oblike. Iz drugega kupčka testa lahko narediš dolgi valj, nareži na 2 cm ploščice in delaj rogljičke, ali pa ploščico malo pritisni z vilico. Piškote posloži na veliki pekač, ki si ga pokrila s peki papirjem ter daj v pečico, ki si jo pred tem segrela na 200 stopinj. Peči približno 10 minut, da dobijo lepo zlatko rumeno barvo. PAZI - tudi minutka je preveč, da piškoti postanejo rjavi. Ko so pečeni, piškotke kar s peki papirjem daj na mrežo od pečice in pusti, da se ohladijo. Lahko jih posuješ s sladkorjem v prahu, pomokaš v raztopljeni čokoladi. Drugo rundo si že pripravi na peki papirju in uporabi drugi pekač, če ga nimaš, počakaj, da se tisti ohladi in potem daj drugo rundo piškotov v pečico. Na grobo opisan postopek. Vzemi si čas in pobrskaj po KulSlo - tam je ogromno ogromno receptov za take in onake piškotke. Uspešno in srečno delo!

vemves  

član od: 19.5.2005

sporočila: 337

9. dec 2005 11:30

Nekaj njenih recptov imam,cimetovih zvezdic nimam,na forumu pa iščem,pa iščem......čeprav bi jaz piškote,da lahko delam različne oblike. vemves

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. dec 2005 11:43

Evo enega super enostavnega recepta za piškote različnih oblik. Jaz sem naredila smrečice, pa komete (te sem potem prelila z belo čokloadno glazuro,obravnavo z malo rumene - zvezdice pač), lunice in podobno. Potrebujemo pa 250 g moke (pol mehke, pol ostre), 150 g masla, 125 sladkorja v prahu, eno jajce in malo nastrgane limonine lupinice (ni pa nujno). Moko presejemo na delovno površino, na njo presejemo sladkor v prahu in malo premešamo. V jamico damo jajce, naokoli pa naložimo čim bolj na tanko narezano maslo. Z rokami drobimo maslo in moko, lahko tudihitro sekljamo z dolgim nožem. Potem hitro ugnetemo testo in ko je gladko, kepo zavijemo v folijo in damo za vsaj dve uri v hladilnik. Na pomokani delovni površini testo potem razvaljamo (valjar malo pomokamo, da se ne testo ne lepi) na tri do štiti mm debelo, potem pa izrežemo piškote različnih oblik. Pečemo jih na pekaču, obloženem s peki papirjem, na 180 stopinjah osem minut. Piškoti morajo biti še malo mehki, ko jih vzamemo iz pečice, saj med sušenjem še nekoliko otrdijo. S pekača jih moramo vzeti takoj in jih dati na rešetko, da se ohladijo. Če jih pustimo na peki papirju, se ne bodo lepo posušili in znajo ostati spodaj mehki, pocasti, ker toplota ne more hitro proč. Ko so hladni, jih poljubno okrasimo. Smrečice premažeo z belo glazuro (beljak premešamo s saldkorjem v prahu in kapljico limoninega soka), lunice s čem rumenim (beli glazuri dodamo kapljico rumene barve) lahko jih oblijemo s čokolado in potresemo z mletimi orehi in podobno. Grem pobrskat za še kakšnim uporabnim receptov, pa se javim. Mamamia mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. dec 2005 11:58

Poskusite še to z nougatom, da bo še kaj rjavih piškotov. recept je že v bazi, s slikico, samo čaka še na objavo. Pa pošiljam kar sem: 100 g zmehčanega masla premešamo z 200 g mehkega nougata, dodamo jajce in en vanilijev sladkor, na koncu pa še 300 g moke, ki smo jo presejali s 1/2 kavne žličke pecilnega praška. Testo pustimo v hladilniku vsaj štiri ure, lahko tudi čez noč (jaz običajno vedno naredim tako, da testo pripravim zvečer, ga pustim v hladilniku do naslednjega dneva ali večera in potem delam dalje). Iz tsta oblikujemo ali rogljiče ali pa ga razvaljamo na tri do štiri mm debelo in izrežemo piškote različnih oblik (tudi obročke). Pecivo pečemo na 190 stopinjah, na pekaču, obloženem s peki papirjem , deset minut. Ohladimo ga na rešetki, in ko je povsem hladno, ga okrasimo. Najprej razpustimi temno čokoladno glazuro, jo damo v vrečko, ki ji odrežemo vogal in potem vlečemo po pocivu črte. Enako naredimo še z belo čokoladno glazuro. Lahko pa polovice keksov namakamo v belo, drugo polovico v temno galzuro, pa še kaka ideja se vam bo gotov utrnila. Mamamia mamamia

galyka  

član od: 13.10.2004

sporočila: 992

9. dec 2005 13:40

Joj prejoj, kot da sem prvič na forumu... Pišem že tretjič pa še vse mi tako počasi dela. Vemves, samo zate kopiram recept od mamamie za cimetove zvezdice. Pa še nekaj, ne obremenjuj se z imeni piškotov. Jaz sem njene smrečice in limonine srčke naredila v vseh oblikah, samo teh dveh ne. Tako da veselo uporabi recepta za krogce, lunice, zvončke, ipd. mamamia Sporočilo s foruma z dne: 04.11.2005 11:06:54 Evo mene, sem v službi najnujnejše uredila in imam zdaj malo časa. Najprej recept za cimetove zvezdice. Veliko jih pride, pa še dobre so, vsaj meni oziroma mojim. Potrebujemo: 500 g fino mletih mandljev, 5 beljakov, 450 g mletega sladkorja, dve žlički mletega cimeta. Iz beljakov stepemo trd sneg (preden začnemo stepati dodamo ščepec soli; začnemo z najnižjo hitrostjo mešalca in končamo z najhitrejšo). Med stepanjem dodamo melt sladkor in potem stepamo, da se sneg lepo sveti. Skodelico snega damo na stran (spravimo v hladilnik), v preostanek pa vmešamo mandlje. Ugnetemo testo (ali s spiralnimi nastavki mešalca ali z rokami, sama ga zamesim ročno). Da se ne lepi, delovno površino potresemo s kristalnim sladkorjem. Kepo ovijemo v folijo in za uro ali dve pustimo v hladilniku. Testo potem na delovni površini, dobro potreseni s sladkorjem, razvaljamo na približno pol cm debeline. Z modelčkom izrezujemo zvezdice. Modelček vedno vtisnemo v sladkor, preden izrežemo novo zvezdico, tako se ne bo lepil na testo, kraki pa bodo lepi. Zvezdice zložimo na pekač na peki papir. Na vsako damo malo beljaka, ki smo ga shranili, in ga lepo razvlečemo po zvezdici, da je površina lepo gladka (jaz to počnem z zobotrebbcem . na sredo zvezdice dam kupček beljaka, potem pa z zobotrebcem vlečem maso v vsak krak posebej; dela je veliko, ampak se splača glede na končni učinek). Zvezdice pustimo čez noč na sobni temperaturi, da se posušijo. Jaz jih ne pečem, če pa se kdo odloči za peko, naj zvezdice peče na 150 stopinjah okoli pet minut - bolj se morajo posušiti kot peči, da beljak ostane bel. Ko so zvezdice suhe, jih zložimo v pločevinasto škatlo. Ob njih ne hranimo drugega peciva, ker so zelo aromatične in bi se drugi piškoti morda preveč navzeli cimetove arome. Tele zvezdice so torej primerne tudi za tiste, ki za peciva ne uporabljajo moke. Če se testo lepi, je potrebno dodajati samo sladkor. Jaz s sladkorjem potresem tudi valjar, delovno površino pa sploh, in potem je valjanje in izrezovanje pesem. Toliko za začetek. Mamamia mamamia lp, Marija

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. dec 2005 13:43

Videti bi me morali, kako pečem letos: začnem po receptu, končam pa čisto drugače...samo cimetove zvezdice in bele smrečice morajo biti vedno enake, ostalo pa kot da roke delajo nekaj drugega kot pravi glava..Pa kaj, samo da so piškoti dobri in lepi...Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti