Svinjska mast

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

8. dec 2005 9:16

[citat=--miš--]Pri nas ob cvrtju ko so ocvirki na pol scvrti dodamo na četrtine narezan krompir. Da si prste oblizneš lp maš Nekako mi ni jasno ali krompir vpliva na okus masti,ali je samo krompir tako dober.Pri nas damo v zabelo celo čebulo sol in poper,za krompi pa še nisem slišala.Zdaj se začenja sezona ,tako,da bi bilo lepo izvedeti kaj novega. jesen

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

8. dec 2005 9:18

No kaj je pa meni zdaj uspelo? jesen

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

8. dec 2005 11:35

Tudi če sam cvreš, rezultat ni zagotovljen. Moji teti je mesar (ki hodi po hišah) prinesel špeh. Mast se ni scvrla in tudi ocvirki niso taki kot sicer. Da so bolj trdi. Okus je pa še kar vredu. Očitno ta prašič ni bil pravi. mimika

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

8. dec 2005 12:20

Jaz poleg omenjenih začimb dodam tudi klinčke. Postopek pa je enak kot ga omenja Lisička. Lp, Alenka

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

8. dec 2005 13:16

Mogoče se sliši hecno, samo pri nas doma smo imeli koline vedno , ko je bil star mesec. Pravijo, da je tudi mast bolj vodena in nima pravega okusa, če je ne cvreš takrat. Pa še radi se pokvarijo. Gobica

terezija  

član od: 26.5.2003

sporočila: 930

8. dec 2005 13:44

Jaz kupim mast od MIP-a in je v redu ali pa mast od Mesarstva Blatnik in ocvirke tudi in so taki kot bi bili domači. lp zinka Sporočilo je spremenil(a) terezija dne 08. dec 2005 13:45:36

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

8. dec 2005 13:45

Ne ne sliši se hecno je KAR ZELO RES. Vem da za primere, ko so ljudje ves meso vrli stran - iz salamurja. Za tiste , ki tega izraza ne uporabljajo, to je meso , ki je pripravljen za v dimnik. to velja tudi za kisanje zelja, samo jaz se nikoli ne zapomnim, kaj lahko in kdaj ne, pa malo povrpašam okoli :)) En zelo sončen gorenjski pozdrav smrkolina

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

8. dec 2005 14:24

Vsako leto imamava z možem koline in nikoli se nisem zmenila za luno. Lani pa je bila strašna gužva s kolinami (vsak vikend jih je nekdo imel) in sva naredila pač na vikend, ki je bil prost (luna je takrat bila "stara" tri dni - to sem si zapomnila, ker me je tašča posvarila, da so stari ljudje včasih rekli, da se ob mladi luni ne kolje). Rezultat? Vse salame in bunke (doma smo na Pohorju) so razpadale, ko smo jih rezali. Nekatere salame so v sredini bile celo "luknjaste". Spraševala sem se, kako to, saj delamo vedno po istem receptu... Potem pa sem se spomnila, da je bila mlada luna... Bomo videli, kakšne bodo letošnje salame... Lp, Silva silva

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

10. dec 2005 12:19

Hojla! če imaš svojga prašila OK. Če ga morš pa kupit je pa lahko prav tko problem. Misliš ka si kupu, pol se pa mast ne strdi ali je čudnega okusa ali barve. Ja tudi to se dogaja. Nekaj zaradi lune, če ni klano og stari luni ali pa je kriva hrana ki jo je pujsek užival. predolgo na krmilih potem pa na kakšnih pomijah iz menze. Mi cvremo mast ponavadi vso od enega prašiča skupaj - če je prašič tam nekje do 120 kg. Če pa je večji, kar ponavadi so pa cvremo na dvakrat. Zunaj pod stanom v alfi. Če kdo misli da je ta alfa avto alfa romeo se moti. Alfa je svinski kotu z rostfraj vložkom. Ni ravno cepter ampak je ok. Špeh narežemo na kocke, ga nasolimo, približno otroško pešičko soli speh ki je tako velik kot je testo za en pošten hlebec kruha. Pol pa ta veliko kohačo ali veslo in po njem. Pred pričetkom cvrenja v kotel damo kak liter masti da se ne prime. OK bomo letos probali z vodo, ker gre že lanska mast proti koncu. Ko so ocvirki že lepo stekleni - tik pred barvanjem dfamo v vrelo mast kakšne tri samo do polovoce prerezane čebule. Ko so ocvirki lepo rumene barve in ravno tako čebula, so gotovi. Mast precedimo, ob frišnih ocvirkih je pa že samo po sebi vmevno - veselica, kaj pa drucga, Par sosedov pa jih skor pol ajmarja gre. LP Ažokoh.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

10. dec 2005 14:27

Luna je zelo pomembna pri kolinah in pri vrsti drugih stvari tudi. Včasih so ljudje bolj znali prisluhniti naravi in so živeli v skladu z njo. Danes pa zaradi številnih "motečih" dejavnikov tega ne zaznavamo več. Pri nekaterih stvareh se je vedenje ohranilo, drugje utonilo v pozabo. Med prvimi so koline zagotovo. Pri nas doma so vedno (tudi danes) najprej pogledali na koledar, ko so določali termin. Baje da luna vpliva tudi na rast las oziroma, da je pomembno, kdaj si bil pri frizerju. Sicer še nisem ugotovila, kdaj je prava, vem pa, da mi včasih dlje časa frizura obdrži obliko kot včasih. Hodim k istemu frizerju vsakih 5 tedno, ki me vedno enako postriže, vendar sem včasih do naslednjega termina že grozna, včasih pa kar ok. Pri kakovosti mesa je zelo pomembno, kot je rekel Matjaž, kaj je jedel. Če je pomije, potem se mast ne strdi. TAko da je nakup lahko velika loterija. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti