Svinjska mast

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 7. dec 2005 11:02 | ogledi: 24.528 | odgovori: 38

Pozdravljeni

pri kuhi skoraj vedno uporabljam svinjsko mast,Ker mi je domače že skoraj zmanjkalo, sem kupila Arvajevo. Uporabljam jo samo za pečenke, ker se mi zdi da tu mast malo izgubi okus, za prežganje in zabeljenje pa še domačo. Vendar ima pečenka tak okus, da se z njo ponavadi kar mački mastijo. in tudi cela kuhinja mi smrdi, ko se mast topi.

Če še kdo uporablja svinjsko mast, prosim, za nasvet od katerega proizvajalca.

Hvala

smrkolina

ovcka  

član od: 30.8.2005

sporočila: 66

7. dec 2005 11:31

Pri nas doma še nikdar nismo bili zadovoljni s kupljeno svinjsko mastjo in tudi ne z ocvirki. Če želiš imeti dobro mast, bo najboljše da si vzameš čas in jo narediš. Žal, veliko časa vzame ampak je tista prava. Kako jo pa delajo gostinci oz. mesarji, da ni tisto kar bi morala biti, ne vem. Domača mast ima tudi čisto drugačen vonj kot kupljena, da o okusu ne govorimo. Lp, kacolina

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

7. dec 2005 11:43

jaz sem kupila včeraj špeh, danes bi sama ocvrla, a tega nisem delala že skoraj 10 let. Kacolina, a me lahko spomniš, kako se cvre po vrstnem redu. Hvala Irena

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

7. dec 2005 11:48

Jaz kupujem samo ocvirke, ker masti in ocvirkov porabim tako malo, da se mi jih ne splača pripravljati doma. Kupila sem že Arvajeve in Blatnikove ocvirke in sem bila zelo zadovolna z njimi. Je pa odvisno na kakšno "rundo" naletiš. Lp, marelica

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

7. dec 2005 11:57

Ni dolgo ko sem doma cvrla mast,pa čeprav jo porabimo malo.Prvič sem cvrla v pečici.Super,nič se ne prime in ni treba kaj dosti mešat.Cvrla sem v večji visoki posodi,spodaj ,na prvo zarezico sem dala mrežo od pečice,tako da posoda ni bila postavljena na dno pečice.Za dobrih 5 kg špeha sem dala štiri čebule in osolila.Cvrlo se je na približno 120 stopinjah.Mast in ocvirki so gotovi,ko maščoba spremeni barvo. l.p. Vesna Leben Sporočilo je spremenil(a) ligojna dne 07. dec 2005 11:58:53

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

7. dec 2005 12:49

Irena, jaz ti lahko povem svoj postopek cvrenja. Ocvirke narežem na manjše koščke (cm krat 2cm), nekatei pa jih zmeljejo na "flajšmašino" na ta debelo ploščo. To nasolim in pustim čez noč. Drugi dan cvrem na plinu v višji posodi.Obvezno pa dam spodaj tisto ploščo, ki preprečuje prijemanje. Nalijem kakšne dva deci vode, da se na začetku mast bolj kuha in se ne prime na dno. Ne se bati, voda čisto izhlapi. Moraš pa večkrat premešat. Ko ocvirki posteklenijo dodam čebulo (dve veliki na 5 kil slanine), lovorov list in poper. Takrat ko so ocvirki rahlo rjavi, jih s kuhalnico večkrat stisnem ob steno, da jih malo "ožmem". Ocvirki ne smejo biti temno ampak svetlo rjavi, potem so dobri. Za naše potrebe jih precedim, da imam ocvirke posebej, čisto mast pa posebej. Gobica

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

7. dec 2005 13:14

Ja, Lisička, to je tisto, kar sem pred leti počela. Hvala Saj nisem kupila veliko, ravno toliko, da spet sama malo nahranim dušico, ker imam rada doma narejeno. Sem pa ocvirke z malo masti kupila pri mesarju na Ižanki, takoj za botaničnim vrtom in so bili zelo okusni. V Šparu se mi zdijo preveliki, saj jaz špeh zmeljem na mašino na veliko šajbo. So ravno pravšnji. Še enkrat hvala vsem Lep dan Irena

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

7. dec 2005 13:32

Jaz dam poleg čebule, soli in lovorja še malo cimeta in okus je super. Mast ne sme biti več motna ampak bistra, ko končamo s cvrenjem, ker je taka precej bolj obstojna, ocvirki pa lepo svetlo rjavi, kot je že napisala tudi lisička. LP, V.

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

7. dec 2005 14:29

Poleg čebule, lovorja, soli proti koncu dodam nekaj strokov česna. lp, ZLATA

miš  

član od: 22.12.2004

sporočila: 8

7. dec 2005 18:18

Pri nas ob cvrtju ko so ocvirki na pol scvrti dodamo na četrtine narezan krompir. Da si prste oblizneš lp maš miš

DUŠANKA  

član od: 12.7.2005

sporočila: 2039

7. dec 2005 20:38

Ligojna, koliko časa približno si cvrla v pečici na 120 stopinjah? LP Dušanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti