Balzamični kis

Operativec  

član od: 5.12.2005

sporočila: 3

tema odprta - 5. dec 2005 18:19 | ogledi: 12.060 | odgovori: 17

To temo je že pred dobrima dvema letoma odprl g. Kadak, vendar nanj ni bilo odgovorov. Mogoče se je sedaj že včlanil kdo na forum, ki bi imel kaj več informacij o tovrstnem kisu. Predvsem me zanima, kakšna je procedura izdelave ter seveda njegove sestavine.

Je edini kis, po katerem se ti ustnice razlezejo v blažen smehljaj in ne v kislo grimaso!!!

LP F

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

5. dec 2005 20:17

mislim, da se boš težko lotila priprave tega kisa, ker je najboljši kis (aceto balsamico di modena) narejen iz posebnih vrst grozdja, mešanica le-teh je skrivnost in kis se stara v hrastovih sodih,(v katerih je pred tem zorel kar nekaj let viski) polnih sedem let. zasledila sem , da nekateri vinarji pri nas izdelujejo tudi balsamični kis, poskusila sem kis od vina koper, vendar mi ni bil najbolj všeč. še nekaj drugih vinarjev je bilo, pa raje ne odstopam od preverjene kakovosti in balsamični kis kupim originalen. pppp

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

5. dec 2005 20:18

sori operativec, zdaj vidim da si "kuhar". pppp

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

6. dec 2005 9:45

Pred časom sem iskal pravi balzamični kis pri nas - brez uspeha. V veliko trgovinah prodajajo kise različnih proizvajalcev, ki jim pravijo balzamični (na steklenicah običajno piše Balzamični kis ali Acetto balsamico di Modena). To je kis, ki ga pripravijo iz navadnega kisa, ki so ga obarvali z karamelo in mu primešali mošt. V to se lahko prepričate, če preberete deklaracijo. Pravemu balzamičnemu kisu ni dovoljeno nič dodajati. Je narejen izključno iz grozdja. Ravno zaradi tega in zaradi dejstva, da proizvodnja takšnega kisa traja precej časa (več let) je njegova cena visoka. Vsi balzamični kisi (vsaj kolikor je meni znano) , ki jih lahko najdemo pri nas vsebujejo dodatke. Torej, če gre za pravi balzamični kis, bi moralo na steklenici pisati "Acetto balsamico tradizionale di Modena" in bi moral kis biti brez dodatkov. Napis "Acetto balsamico tradizionale di Modena" lahko nosi le balzamični kis, katerega kakovost nadzira italijanski konzorcij proizvajalcev tradicionalnega balzamičnega kisa (nekaj podobnega kot kraški pršut pri nas). Sam sem pred enim letom kupil 1 dl balzamičnega kisa starega 25 let in za njega odštel 90 EUR. Doma sem že imel navaden "balzamični kis" iz najbližje trgovine in vam povem, da je razlika v okusu očitna. Okus pravega balzamičnega kisa je toliko različen od okusa "balzamičnega kisa" hitro narejenega z vsemi dodatki (Eji, karamel, mošt), da sploh nista primerljiva. Miroslav Vulović Sporočilo je spremenil(a) sarabande dne 06. dec 2005 09:45:47

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

6. dec 2005 9:51

Sarabande, ne morem mimo tega, da te vprasam: in kako si porabil ta dcl balzamicnega kisa? Ali ga staras naprej ali ga uporabljas?lp julia

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

6. dec 2005 10:06

Najprej moram priznati, da sem ga kupil, da zadovoljim svojo radovednost. Hotel sem pač probati pravi balzamični kis in sem si ga privoščil. Imam ga še približno polovico. Kar smo ga porabili, je šlo s svežimi jagodami to poletje. Miroslav Vulović

pppp  

član od: 1.12.2005

sporočila: 231

6. dec 2005 17:32

jaz osebno tudi nisem pripravljena plačati toliko za stekleničko kisa, sarabande. mislim, da se dobi dostojno kvaliteto že za 5 do 10 eurov za stekleničko od 1/2 l. jaz b. kis uporabljam za vse solate, za popečen riž z zelenjavo... in ga polek domačega jabolčnega kisa uporabljam in porabim kar precej, tako da z ceno 90 eurov ne bi mogla shajat. pppp

sarabande  

član od: 1.5.2002

sporočila: 879

6. dec 2005 20:42

Popolnoma se strinjam s teboj, pppp, saj sem rekel, da sem to naredil le, da bi zadovoljil svojo radovednost. Seveda v vsakdanji kuhariji ne uporabljam pravega balzamičnega kisa. Poudariti sem hotel samo resnično gromazansko razliko v okusih med pravim balzamičnim kisom in nadomestki, ki jih lahko kupimo v vseh trgovinah. Miroslav Vulović

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2005 21:10

Pa saj so nadomesttki lahko prav okusni, se pač zavedamo, da gre v bistvu za ponaredke. rimljanka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

6. dec 2005 22:55

Sarabande, jaz te cisto razumem. Tudi meni se zgodi, da za kaj lahko odstejem vec kot se spodobi, uzitek pa je le, ne?! Ima pac vsak svoja veselja in uzitke. julia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti