Adventni venček

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

tema odprta - 4. dec 2005 20:59 | ogledi: 11.729 | odgovori: 44

Samo eno vprašanje:

Danes (vem, da pozno, a prejšnji vikend ni bilo časa) sem delala adventni venček. Naredila sem dva, enega za na mizo, drugega za vrata. Tašča me je vprašala, čemu dva. Mož me je prehitel in rekel, da je eden za njo (živi pod nami). Rekla je, da ga noče, ker je "to itak prišlo iz Amerike, saj ko je ona rasla, ni bilo adventnih venčkov, niti v cerkvi ne."

Obračam se torej na bolj izkušene (ne bom rekla starejše) bralke in bralce foruma. Ali je res ta navada "uvožena"? Meni se namreč ne zdi.

Kljub vsemu bom venčke še naprej delala, pa čeprav le enega.

Atina

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

4. dec 2005 22:32

Adventni venčki Poseben čar adventnemu času dajejo adventni venčki. Najprej so krasili vhode v cerkve in se šele potem preselili v domove. Izdelani so iz smrečja, okrašeni s štirimi rdečimi ali belimi svečami in prepleteni z vijoličastimi trakovi. Štiri sveče ponazarjajo štiri adventne nedelje, to so štiri obdobja zgodovine Stare zaveze: prazgodovino od začetka do Abrahama, čas očakov od Abrahama do kraljestva, obdobje kraljestva od njegove ustanovitve do babilonskega suženjstva in dobo po vrnitvi iz suženjstva do prihoda Kristusa. Prižiganje sveč opozarja, da se bliža prihod Odrešenika, ki prinaša luč. V adventnem času naj bi se vsaj ob nedeljskih večerih družina zbrala okoli adventnega venčka, prižgala svečko na njem in nekaj zmolila ali zapela božično pesem. To je kopiran odlomek iz: http://www.siol.net/Novice/default.asp?page_id=36 Kaj naj rečem.... ah te tašče MissLady

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. dec 2005 8:23

Moram priznati, da se strinjam z Atinino taščo. Adventni venček "paše" v cerke. Lučke na njem so simbol pričakovanja prihajajočega rojstva, ki bo pregnalo mraz in zimo (v dobesednem in prenesenem pomenu). Je krščanski simbol, ki se je v zadnjih petnajstih letih popolnoma izrodil. Če pogledamo samo čas, kdaj je "na ogled". Po krščanski tradiciji njegov čas nastopi 4 nedelje pred božičem in za božič se ga umakne. Kaj pa vidimo pri nas? Enkrat v drugi polovici decembra se pojavijo in visijo na vratih vse do konca božično-novoletnih praznikov, kar je popolnoma zgrešeno. Če že imamo adventni venček, potem je njegovo mesto v dnevni sobi ali kuhinji, kjer se zbira družina. Seveda ob pravem času. Priznam, da je v današnjem času tradicija na udaru. Življenje je polno sprememb. Starim simbolom pripisujemo nove pomene in vsebine, kar konec koncev ne bi bilo slabo, če res ne bi bilo povezeno s potrošništvom. Mene osebno ta komercializacija božiča zelo moti in se včasih prav nostalgično zazrem v obdobje pred 1991, ko je bilo to intimen družinski praznik. Ali pa praznik Sv. Valentina, ki smo ga vedno praznovali, ker je bila takrat v naši podriužnični cerkvi maša, pa še moj brat takrat goduje. V kaj se je izrodil ta praznik? V srčke, ki nas bodo zadušili.

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

5. dec 2005 11:41

Se precej strinjam z mimiko in dodajam samo še svojo misel - mi grejo na živce novoletne smrečice in drugo novoletno okrasje po domovih od takorekoč od novembra dalje - osebno sem pristaš tega, da se drevešček krasi 24. decembra in pospravi po svetih treh kraljih .Razumem sicer trgovce, tudi mestne oblasti, da nakrancljajo izložbe in trge precej prej, ok. Doma pa se skušamo držati neke tradicije, tako imajo, vsaj zame, prazniki večji čar. Pa daleč od tega, da bi hotela koga prepričevati - če komu paše smrekica julija, naj jo ima in v njej uživa. Veseli december vsem skupaj Irena

Irena19  

član od: 5.1.2004

sporočila: 319

5. dec 2005 12:25

Mimika in Piškotek, točno nekaj takega sem želela napisat. Ni več tistega žara v pričakovanju praznikov, saj se tega blišča najem že v trgovinah. Kot da gre ta praznik zdaj drugače mimo mene. Se spomnim na Miklavža, kako sem na predvečer pomagala otrokoma zbirat mesta, kam bosta dala prošnjo za darila, pa čeprav je pri nas prinesel simboliko, saj veste, pomaranča, lešniki in mogoče kakšno malenkost. Na predvečer Božica smo postavljali smrečico, na skrivaj sem zavila darilca, pa spet ne prebogata, smo največkrat upoštevali, kaj kdo potrebuje. Pospravili smo jo na Svete tri kralje, jaslice so ostale do svečnice. No, do neke mere smo še vedno obdržali ta običaj, le da smo kupili umetno smrečico namesto prave. Pa lepo praznovanje vseeno. Irena

MissLady  

član od: 1.7.2005

sporočila: 811

5. dec 2005 12:48

Anita je le vprašala za tredicijo adventnega venčka. Joooooooooooooj kolk ste dolgočasni. Na to temo je bilo že tooooliko povedanega in vedno se bolj ali manj strinjamo.... To da pa trgovci izkoristijo ta novoletni čas daril pa je tudi povsem logično (pa ne pravim da je tudi humano), saj s svetlobno brzino drvimo v kulturo potrošništva. In tega se ne da zaustaviti. Svojim otrokom lahko le pokažemo, da se da praznike praznovati še kako drugače. Sicer pa ne razumem zakaj ste toliko proti obdarovanju otrok za Miklavža in podobno z njimi sedaj dragimi darili. Mogoče ste res včasih dobivali le suho sadje. Otroke je treba skozi celo leto učiti, da ne morejo dobiti vseh igrač, ki si jih želijo in da je dobro igrače, ki jih ne potrebuje, podariti drugim otrokom. Tega se otok ne uči le za božične praznike. Jaz osebno uživam v božičnem blišču, lučkah po mestih, okranclanih izložbah, polnih trgovinah, nakupovanju daril,.... saj imam svojo pamet in lahko sama odločam kaj in koliko bom sprejela od pomujenega. MissLady

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

5. dec 2005 12:52

Moje mnenje je pa skoraj nasprotno temu kar sem zgoraj prebrala. Moja druzina in jaz pa neizmerno uzivamo v vsem kar je povezano s prazniki, ne glede na to kaksno je versko izrocilo v originalu. Pri nas postavimo smrecico takoj v zacetku decembra (jo ze imamo kak" teden), adventni vencek je na mizi v kuhinji, na vhodnih vratih pa visi vencek, ki oznanja blizajoce praznike. Zunaj imamo prav tako drevo, "obleceno" z luckami. Jaz se ne morim s tem, kako je bilo vcasih ampak le uzivam v vsem tem pricakovanju, okrasenem mestu in okolici. Otroci prav tako uzivajo v okrasenem (ne nakranjcljanem) mesetu... Mimika, mi smo vedno imeli adventni vencek na mizi v kuhinji (desetletja nazaj), vsak vecer smo prizgali svecko/e na njem in zmolili vsaj oce nas. In vsaj okrasena vhodna vrata.... julia

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

5. dec 2005 12:57

Atina, ce upostevas moje mnenje, ti kar zivi zivljenje kot se ti zdi prav. Jaz bi na tvojem mestu naredila isto kot si ti... Tasce pa, saj ves, imajo vedno kaj za povedati...no, velika vecina. MissLady, Bogu hvala, da se nekdo razmislja podobno kot jaz! julia

otka  

član od: 4.4.2005

sporočila: 35

5. dec 2005 13:28

julia, kako pa kaj na irskem obeležujejo čas pred božičnimi prazniki? ali imajo kakšne posebne navade, ki jih mi ne poznamo? Prav tako me zanima okraševanje domov in podobno. lep pozdrav na irsko - otka otka

lunacka  

član od: 13.6.2005

sporočila: 156

5. dec 2005 13:46

Julija in MissLady! Popolnoma se strinjam z vama. Prazniki naj vnesejo nekaj topline in veselja. Lepo je, če nam to uspe in se ne obremenjujemo s tem kako bi moralo biti. Merilo smo mi sami in naše želje . Atina, na vašem mestu bi še naprej delala venčke in ne samo enega! Lep pozdrav! lunacka

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

5. dec 2005 13:59

Otka, moje porocilo: (malo heca).. Torej ja, na Irskem je malo drugace kot v Sloveniji. Najprej, Miklavza otroci ne poznajo. Adventni vencki s stirimi svecami tu niso obicaj, bozicno drevesce se okrasi takoj prvega decembra, nekateri se prej, ker se priprave na bozic (posebej komercialne) zacno ze v polovici oktobra. To pomeni, da so trgovine in ostali javni prostori takoj v zacetku novembra za napolnjeni z vsem kar spada v "pricakujemo praznike". Vsaka hisa ima na zunanjih vratih obeseno neko obelezje, da se veselimo praznikov. Ali vencki, ali bozicki ali samo obarvani napisi kot npr I belive in Santa...na vrtovih imamo z luckami okrasena drevesa, dosti je raznih svetlecih figur. Vse to je tu pri nas po izjemno nizkih cenah, tako da si res vsak lahko privosci precej. Ogromno je raznih prireditev, tako za otroke(srecanja z Bozickom, predstave..) kot za odrasle (glasbene, kulturne..) Razlika je tudi ta, da se pri nas ne uporablja nobenih pirotehnicnih sredstev. Tako so bozicni in novoletni prazniki dosti bolj tihi kot v Sloveniji, kjer se spomnim pokanja in ognjemetov. No, vse to je na Irskem prepovedano. En razlog je zaradi otrok in starejsih ljudi, ki potrebujejo mir, drug pa so zivali. Tu je precej ovac, konj in krav in bi zivali ob pokanju prestrasili, kar bi privedlo do kaosa. Sicer je bozicni vecer in Bozic podoben nasemu praznovanju v Sloveniji. Tu nimamo polnocnic, tudi nedeljske in praznicne mase so najprej ob deseti uri, pa kasneje opoldan in popoldan. Irci radi doglo spijo zato je opoldanska masa kot tista v Slo ob devetih... Posebna pozornost je namenjena okrasevanju domov, saj je vsak dom bogato okrasen z vsem mogocim...vsekakor mnogo bolj kot v Sloveniji.Temu primerna je tudi izbira v trgovinah. Zelo pogresam priprave na praznike kot ga sama poznam iz moje domovine. Mislim predvsem na peko piskotov, potice..jaz obicajno zacnem s peko piskotov ze 1.decembra. Tu je obicaj, da se pripravi samo Bozicni puding mogoce teden, dva pred Bozicem, vse ostalo se kupuje. Skoda, zato se trudim obdrzati vse kar je lepega in kar sem prinesla iz Slovenije na ta konec. Verjetno sem se kaj pozabila napisati, ce te zanima kaj natancno, pa ti z veseljem odgovorim. lp iz soncnega!! in toplega!! Galwaya. julia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti