Adventni venček

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. dec 2005 17:50

Mi si decembrske praznike tudui naredimo po svoje. Tašča me je navadila, da dam adventni venček s štirimi svečami na mizo v kuhinji ali v dnevni sobi (ker imam bivalno kuhinjo, ga imam jaz tam, tašča in svakinja pa ga imata v dnevni sobi) in potem vsako nedeljo pred božičem prižgemo svečko - prvo adventno nedeljo prvo, naslednjo nedeljo že gorita dve, potem tri in na božični večer vse štiri. Venček pa visi tudi na vratih v hišo, v predsobi pa še omelo (to menda odganja prepir izhiše). V neke vraže sicer ne verjamem, tudi verna nisem in ne hodim v cerkev, a spoštujem božič kot krščanski praznik in predvsem družnski praznik. Na sam božič vedno okrasimo jelko, potem s taščo pripraviva svečano večerjo za vseh deset, kolikor nas živi v isti hiši. Pod smrečico znosimo darila, potem pa se zvečer ob njej zberemo, kakšno "zimsko" in "božično" zapojemo, si razdelimo darila in jih v dnevni sobi pogledamo - vedno smo vsi presenečeni, ker si nikdar ne povemo,kdo kaj dobi. Ko pospravimo darila gemo k večerji, kakšno rečemo, predvsem tudi kaj spijemo (jaz bom letos žal samo drugim nalivala rujno vince...). Pa seveda najbolj pomembno: tja od začetka decembra naprej po hiši diši po domačih piškotih;pečeva midve s taščo, vsaka svoj program, svakinja pa vzame od vsake nekaj. Ampka to je pri nas običaj, zato je ona zadolžena zakrasitev jelke in aranžiranje mize - to pa je paša za oči... No, takoje pri nas. Glavno, da jepraznično vzdušje, pa en venček gor ali dol. Aja, letos pa je venček na vratih še posebej dišeč - na Zanzibarju soimeli take čudovite, iz začimb,prevladujejo klinčki, pa malo cimeta se zaznava... mamamia mamamia

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

21. dec 2005 17:32

Da se jaz primaknem svoj "piskercek" in vam napisem nekaj vrstic o praznovanju Novega leta in Bozica na Nizozemskem!Sem "cito sveza" clanica kulinarike in zivim v Amsterdamu. Tukaj se pricne z okrasevanjem ze konec novembra, se nikjer drugje nisem videla, da bi uporabljali toliko okraskov kot tukaj! Vse se blesci in sveti!Milijoni in milijoni luck, okraskov (kicastih in malo manj kicastih)v mestih in po vaseh...tam prav tekmujejo, kdo bo imel vec....Uporablajo tudi ogromno cvetja (seveda, kje pa drugje, ce ne tu).Pecejo pa Nizozemke prav nic...vse kupijo v pekarnah in supermarketih, se pudingov ne, tako kot v UK....zato pa imam jaz polno hiso obiskov, ko se spravim na peko!!!! Najbolj grozno pa je v Amsterdamu pred in za silvestrovo in se par dni po njem, ko pokajo s petardami.Teh nekaj dni me je prav strah, ker imam psicko, ki se grozno boji pokanja in sem prisiljena, da ji dam sedative! Lansko leto so samo v Amsterdamu za Novo leto "spokali in spustili v zrak" za 50 miljonov evrov petard in raket!!!Najvecji "hit" pa je 400.000 (z besedo stiristotisoc) petard v svitku (zgleda podobno kot tisti metki pri strojnici)Hrup je gromozanski in nikakor ne morem razumeti, kako lahko nekdo v tem uziva....da ne govorim, kako prestraseni so hisni ljubljencki in ptice!!! Sicer pa so nizozemci izredno prijazni ljudje in jaz jih imam zelo rada, ceprav me zamenjujejo s Slovakinjo! Ce koga se kaj zanima, naj mi pise! Pa lep pozdrav vsem skupaj in vesele praznike zelim! mariborska nizozemka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

21. dec 2005 21:19

No, tale "mariborska" me zanima, sem namreč iz Maribora. In kaj te je zaneslo tja gor, v deželo tulipanov? Mamamia mamamia

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

21. dec 2005 22:14

Kaj pa drugega, kot LOVE Pogresam pa moje Pohorje, in rojstni kraj pod njim, prav vsak dan.... Nena-morje

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

22. dec 2005 10:35

Nena, deliva podobno usodo. Jaz sem na Irskem in tudi mariborska... Tudi mene zamenjujejo s Slovakinjo ali se rajsi s Poljakinjo!!! In tudi jaz imam psicko, le da moja ne potrebuje sedativov, ker je pri nas vsako pokanje z zakonom prepovedano in torej petard in podobnega "veselja" tu nimamo... lp iz Galwaya julia

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

22. dec 2005 11:38

Zdravo Julija! Ti prav zavidam praznicno tisino!Tukaj bi postala prava revolucija, ce bi prepovedali petarde....se vse suce okrog denarja... Me cudi, da Nizozemci nic ne ukrenejo v vezi tega, ko pa so tako veliki ljubitelji zivali!Samo v Amsterdamu imamo SEDEM azilov! Sicer pa, mimogrede, trenutno trepetam za usodo vasega ukradenega pingvincka! lp Nena-morje

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

23. dec 2005 11:25

Kaksnega kuzka imas? julia

Nena-morje  

član od: 21.12.2005

sporočila: 1110

23. dec 2005 12:04

Mesanko crne barve....sama ne vem kaj je.....kaksen labradorec in angleski pointer je moral biti zraven....marca bo stara 12 let pa je se vedno tako zivahna kot v mladih letih. Kaj imas pa ti? Nena-morje

lann  

član od: 8.11.2012

sporočila: 54

27. dec 2012 15:15

Glede da je božič mimo.Kdaj se odstrani iz mise adventni venček?

lann

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

2. dec 2013 9:29

Tole sem včeraj ustvarjala doma. Moj mož je bil zelo priden in mi je nabral mah na mojih gobjih placih...

Tu manjka še ena večja sveča, pa je še nisem uspela kupit.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti