Adventni venček

otka  

član od: 4.4.2005

sporočila: 35

5. dec 2005 15:05

res hvala za tako izčrpno poročilo in čim bolj domače praznike ti želiml otka

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

5. dec 2005 15:21

Jaz mislim, da nas adventni venček doma spomni na prihajajoče praznike. In verjamem, da marsikoga v tem času, polnem stresa, vsaj za trenutek ustavi. Ne smemo pozabiti na to, da marsikatera družina ob venčku moli rožni venec,... In zato se mi ne zdi nič slabega, ravno nasprotno. Lp, marelica

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

5. dec 2005 20:00

Julia, povej no, ali tudi pišete želje na Sv. Lucijo in včeraj, na Sv. Barbaro sem v vazo dala šop češnjevih vej, da mi bodo za Božič cvetele. lp Vesna Vesna Milek Recko

julia  

član od: 5.12.2004

sporočila: 513

6. dec 2005 9:47

Vesna, si me zelo presenetila s temi lepimi, starimi obicaji. Ce imas cas in voljo, se priporocam, da napises kaj vec, ker se trudim obdrzati in nauciti otroka cim vec o teh lepih navadah, po katerih se razlikujejo ostali dnevi v letu. Irci so, v primerjavi s Slovenci, izredno veren narod. Verouk npr je del ucnega programa v osnovnih solah, ki ga izvaja kar ucitelj in je predmet kot vsak drug. Klujb temu pa obicajev, ki si jih omenila, ne poznajo, pa tudi kaksnih drugacnih v tem casu ne. No, cesnjeve veje bi tu pri nas res tezko nasli... julia

barbi2  

član od: 7.6.2005

sporočila: 4

6. dec 2005 11:56

Zivjo! ravno danes sem brala v knjigi, da iz Amerike izvira adventno okrasje na vratih - da vsakem gostu že na vratih polepšaš dan. Se pa strinjam s tistimi, ki uživajo v lučkah, venčkih, okraskih, smrečicah, darilih... Meni ta čas vedno prehitro mine in kar nočem podreti smrekce. Saj tisti ki jim pa vse to ni všeč pa lahko mirno pogledajo stran, ne pa da so namrgodeni! barbi2

Na5tja  

član od: 6.12.2005

sporočila: 26

6. dec 2005 13:59

Zdravo! Pravzaprav sem prvič na forumu, nisem med starejšimi obiskovalci foruma, pa vseeno vem kako je pri nas. Moja babica, ki tudi živi pod nami, vsako leto naredi venček prav tako druga babica. Tudi babica od mojega fanta ima adventni venček. Seveda ga imamo tudi mi in fantova družina in se mi to zdi prav. Vem, da bom jaz tudi imela tak običaj, ko bom imela svojo družino, saj se spomnim da kot otrok mi je blo najljubše pričakati nedeljo, da prižgemo svečko in smo tako odštevali kako dolgo je še do božiča. Kljub vsemu če je zadeva "uvožena" je to po mojem mnenju zelo lepa navada. Konec koncev - kaj pa ni "uvoženo"? ;) Saj pa nič več ni naše. Glede taščinega obnašanja se ne bi sekirala in njen odgovor mislim da ni bil primeren, ampak da bi mogla venček sprejet, čeprav je po njenem to nesmisel. Vsaj iz olike - no . moje mnenje lp! Na5tja

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. dec 2005 15:19

Sveta Lucija goduje na 13.12. in takrat se po starem ljudskem izročilu ne sme šivati. Vsak narejen vbod bi namreč zbodel svetnico, oseba ki šiva pa lahko oslepi. Na ta dan se tudi naj nebi peklo in pralo. Dnevi od 13.12. pa do Bpžiča nam tudi napovedujejo vreme. Vreme prvega dne naznanja januar, vreme drugega dne februar in tako do konca. Na ta dan si pripravimo 12 listkov in nanje napišemo želje, lahko pa tudi osebe. Zmečkamo jih in vsak dan vržemo enega v ogenj. Tista želja, ki ostane na božični večer je prava in ta se nam bo uresničila. Če so to osebe bo tisti ki ostane, naš resnični prijatelj. Če nimaš češnjevih vej probaj s kakimi drugimi. Mogoče uspe in zacveti. Mi to počnemo vsako leto, pa čeprav so otroci odrasli. Ta čas se mi zdi kar malo čaroben in zelo lep. Pa prav prisrčne pozdrave na Irsko. Vesna Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. dec 2005 20:44

Eno so lučke, pa smrekica in vse tisto, kar praznike naredi tople in prijazne. Drugo pa je komercializacija, ki je iz njih naredila povod za zapravljanje. Namesto, da bi se pripravljali na božič in se ga veselili zaradi sporočilnosti, smo preobremenjeni z nakupovanjem in zunanjimi znaki praznovanja. Vsebina pa se izgublja. Adventni venček je prav gotovo eden izmed načinov, s katerim se pripravljamo na božič. Da pa potem še januarja visi na vratih, je pa druga pesem.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

6. dec 2005 23:14

V času naših babic so bila skromna darila. Orehi, suho sadje, rožiči, kakšna pomaranča, jabolko ali pa celo punčka iz cunj, ki je bila že malo bolj imenitna. Pri nas se tega držimo in doma izdelamo lična darila iz raznih naravnih materialov. Napečemo tudi veliko pujskov in miklavžev tako da vsak, ki stopi skozi vrata odnese s seboj tako dobroto. Tudi če mi gremo na obisk, nesemo s seboj kakšnga pujska. Doma pa se darila nabirajo pod smrečico. Odpiramo jih po božični večerji. Čez teden je vsak dan kak zavojček več in radovednost tudi naredi prijetno vzdušje. lp Vesna Vesna Milek Recko

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. dec 2005 23:31

Julia, najbrž imate na Irskem kakšno forzicijo, ali pa kakšno drugo, spomladi cvetoče grmovje (japonska kutina, katerokoli sadno drevje). Priporočam, da cele vejice namočiš v toplo (ne vročo!) vodo, da se popki malo zbudijo. V vodi jih pusti par ur, lahko čez noč. Jaz jih dam kar v kad v kopalnici, če so prevelike za kako vedro. Na ta način preprečimo, da bi vejice na začetku, ko še niso aktivne, izgubile več vode, kot jo lahko vsrkajo. Morda potem še vsake nekaj dni z ostrim nožem odrežeš kake pol cm vejice, da pride svež les v stik z vodo. Praviloma take vejice lepo zacvetijo. Lahko pa, če ne boš našla takih, uporabiš katerekoli, bodo pa pognale zelenje. Lepo ozelenijo npr. borovnice, vrbe, pa tudi lipa, dren,.... Nikar pa jih ne imej na pretoplem (po načelu: na toplem bo šlo hitreje, se ne obnese). Pri nas posejemo tudi božično žito (ki je seveda običajno pšenično seme), taki lepi zeleni vrtički nastanejo. Po običaju sejemo na sv. Barbaro ali sv. Lucijo, pa tudi druge dni, nič ne škodi. Moja mama še vedno zapisuje vreme od s. Lucije, kot je opisala Reca. Pa na 1. januarja je treba jesti svinjino, ker svinja rije naprej, ne pa kokošjega, ker kokoš brska nazaj. Spominjam se, da smo v otroštvu vedno pazili, kaj delamo 1. januarja, ker boš to, kar počneš ta dan, delal celo leto. Pa na 1. januarja je moral prvi priti k hiši moški, sicer .... (mi je zdajle izpuhtelo iz glave), najbrž bi sicer prišla nesreča v hišo. Zaenkrat toliko. Lep pozdrav. rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti