Domače salame

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

4. dec 2005 15:08

Hojla! Domače salame malo drugače! MADŽARSKA ČAJNA SALAMA 4 kg mesa od svinjske plečke 4 kg mesa od svinjskega vrata 2 kg špeha samo zgornja plast 25 dag soli (lahko polovico soli in polovico salamurina) 5 dag slatke rdeče paprike 15 dag ostre rdeče paprike (kotany) 1 žlica popra - grobo mletega 1 žlica sladkorja 2 glavice česna 2 dl belega vina 1 mala žlička sofosa (mesarski dodatek za salame ali klobase. Ni konzervans samo vezivo, ki nase veže vlago) štamparle ruma ali viskija Postopek za delo je podoben ali enak, kot sem ga že pri domačih salamah napisal ampak pozor. Pečejo da Bog pomagaj. Amak take morajo biti če so madžarske. LP Ažo-koh Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 04. dec 2005 15:10:32

zuzu  

član od: 29.11.2005

sporočila: 5

4. dec 2005 16:14

Ej Matjaž, hvala za recepte, najprej bom poskusil z navadnimi. Pol bomo pa videli, če bo ratalo, bo "proizvodnja" stekla. Hvala vsem, če bo vse ratalo, bom točno napisal, kako sem delal. zuzu

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

29. nov 2007 14:11

Tale tema je že zelo stara, ampak bo kmalu spet aktualna... (pri nas že to soboto). Zanima me ali kdo od vas v recept za salame kombinira še divjačino?

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

29. nov 2007 14:17

pri nas kombinirajo z govedino,včasih divjačino,in pa tudi s konjskim mesom,nekoč pa tudi z oslovskim mesom,o vsem tem nimam pojma,pri nas vse to naredi mesar. anaeva

akniradg  

član od: 23.3.2006

sporočila: 92

29. nov 2007 14:38

Če želiš lepo rdečo barvo salame dodaj malo sladkorja ( kristal). Kar pa se tiče slanine pa ti je Matjaž lepo svetoval, če pa želiš imeti slanino ( da ostane lepo v kockicah in se ob prerezu salame lepo vidi) jo malo vrži v vrelo vodo (1 - 3 min.) in jo potem odcedi in dobro ohladi in primešaj mesni masi. Razmerje soli . je 2 dag / kg. . ; poper pa 1 - 1,5 dag / kg. akniradg

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

29. nov 2007 15:19

Bi mogoče znal kdo svetovati razmerje različnih vrst mesa.... Do sedaj smo delali salame iz svinjskega in govejega mesa. Sem pa pred časom poskusila salamo v kateri je bila poleg svinjetine in govedine še divjačina... Božansko, res! Ravno danes sem nabavila srnico in bi je en del dala v salame... Ne vem pa koliko.

daabul  

član od: 11.2.2007

sporočila: 97

29. nov 2007 15:58

Moj oce je bil pravi mojster v pripravi domacih salam. Bile so vec kot bozanske in vsakdo si jih je zelel,razen nas domacih,ker jih je bilo vedno dovolj. Vem da je vedno zmesal svinjsko in goveje meso.Dodal sol,cesen,ki ga je zmlel skupaj z mesom,poper in njegova skrivnost je bila dodatek pimenta.Brez tega ni bilo klobas. Susenje je zelo pomembno,to je vedno prepustil strokovnjakom.Ko so bile posusene smo jih vedno obesili na podstresje ,da so bile na zraku. daabul

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

29. nov 2007 16:36

Pri nas so dodali kandis sladkor, pred mnogo leti, za boljšo obstoj nost rdeče barve mesa seveda. rimljanka

tatjana66  

član od: 22.11.2006

sporočila: 95

5. dec 2007 19:49

Mene pa zanima kolikšna mora biti vlaga v prostoru, kjer se salame sušijo, oziroma zorijo? tatjana66

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

5. dec 2007 19:58

pri nas ne mešamo z divjačnino,mešamo pa (če je) s konjskim mesom.Meni so te najboljše... Drži pa dejstvo,da je poleg prakse salmo treba dobro in pravilno posušiti potem pa je veselica :).Hvala očka,da nas razvajaš s tem ;) Za vlago lahko sporočim ko se klavec vrne domov.Jih pa pri nas vedno vakumsko zapakiramo... Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti