Tuna

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

tema odprta - 28. nov 2005 13:44 | ogledi: 4.513 | odgovori: 7

dobila sem tuno, kar veliko in sploh ne vem kako bi jo pripravila,prosim za pomoč.

NIA

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

28. nov 2005 14:12

Zelo dobra je pečena na žaru (ali v teflonki). Ker pa je to zelo suho meso, jo moraš dati prej malo v "paco". Pripravljam jo tako, da na zrezke polijem olivno olje, dodam malo česna ali v prahu ali drobno nasekljanega, rožmarina, ožmem limono in potem dam na hladno. Najbolje je, da to narediš zvečer, drugi dan pa jo pripraviš. Moraš pa zrezke malo obračat, da se navlaži po obeh straneh. Spečeno serviraš kot zrezke ali s krompirjem v kosih in blitvo, ali pire krompir in solato, tudi polenta paše zraven. Pa še to, ne smeš je peči predolgo, ker je potem vseeno suha. Lahko pa tak pečen zrezek zrežeš na trakove in ga dodaš zeleni solati , v kateri ne sme manjkati mozarela, pa kakšna koruza,lahko tudi mlada čebula. Vse lepo zabeliš z olivnim oljem in kisom ali limoninim sokom. Seveda prej soliš. Narediš lahko polpete. Namesto mesa zmelješ tuno, dokončaš kot navadne polpete in spečeš. Tuno narežeš na koščke in jo narediš kot polivko za testenine. Lahko jo mariniraš in potem narediš na hitro v voku z zelenjavo. Gobica

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

28. nov 2005 15:19

Nia, a si dobila rdeco tuno? To jaz pripravljam cisto preprosto, glavni trik pa je v tem, da je ne prepeces. Potrebuje le slabo minutko na eni in ravno toliko na drugi strani. ZreZke operi pod tekoco vodo, popivnaj, in posoli, potem pa na raZgreto ponev *jaz dam na rebrasto teflonko* cisto na hitro. Popopraj pokaplaj z limono, lahko dodas tudi kakna zelisca, ampak ne prevec, ker mora ohraniti svoj nezni okus. Znotraj mora biti obvezno se roza! Verjetno z Lisicko ne govoriva o isti vrsti tune, ker jaz osebno rdece tune *katere kg stane od 5.000 naprej* nikoli ne bi dala v polpete, polivko, v vok, ali pa dodajala cesna... Tukaj se drzim nacela manj je vec. lp

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

28. nov 2005 15:27

D. mislim, da Nia govori o palamidi, če pravi velika tuna. Če bi dobila celo tuno, bi imela problem kam z njo. Sama tudi ne bi rdeče tune dala nikamor drugam kot v ponev, kjer jo na hitro opečem. Varianta je še v solati. Idejo o drugih variantah pa sem dobila na morju, kjer so tako palamide porabili domačini. Imajo malo več materiala za porabit kot mi žabarji, pa si to lahko privoščijo. Dodajanje začimb je pa tako stvar okusa. Gobica

matjaž  

član od: 13.1.2002

sporočila: 1059

28. nov 2005 15:29

Hojla! Zelo dobra je tunina solata. Priložnost sem imel, ko sem bil med Izolskimi ribiči na njihovi barki RIBA 2. Lahko sem opazobal "Čebota". Opazoval sem ga, kako je pripravljal ribo v solati. takrat je pripravljal lico ali palamido na vem več točno, ki je po vsem podobna tuni. Velik kos ribe je najprej skuhal s kostmi vred. Vrela je kakšnih 15 minut. Ne sme se preveč razkuhati. Nato je malo ohlajeni lodčil meso od kosti. Kosti so letele skozi okno v morje kosi mesa pa lepo v skledo. Meso je okisal s sokom dveh limon, začinil pa z olivnim oljem v katerega je sesekljal nekaj strokov česna in lep šopek svežega peteršilja. Solato je narahlo premešal in postavil na hladno. Ponudil nam jo je čez kake dve uri hladno ob sveže penimi sardelami, kruhu in refošku. Božansko, lahko mi verjamete. LP-Ažokoh Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 28. nov 2005 15:31:02 Sporočilo je spremenil(a) matjaž dne 28. nov 2005 15:33:26

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

28. nov 2005 15:37

ups! pa res. verjetno je res imela v mislih palamido. mi smo ravno v soboto delali tunine stejke pa sem se malo pod vtisom... lp

NIA  

član od: 21.10.2004

sporočila: 208

29. nov 2005 6:40

Res ne vem kakšna vrsta je, bom pa vprašala.Rekli pa so naj naredim tako kot je napisal Matjaž. Bom pa poskusila in solato in zrezke.Hvala za pomoč. NIA

ferda  

član od: 1.10.2003

sporočila: 280

21. jan 2006 21:27

lahko jo poskusiš pipraviti v marinadi je namreč super. jaz imam zelo rada te ribe v konzervi z zelenjavo pa sem prebrala kakšne sestavine so v tej konzervi in je ratalo . probaj še ti

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti