Kuhanje marmelad

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

25. jul 2018 18:27

O Katka Lopatka, velikokrat se spomnim nate -  in oglasi se še kaj.

O marmeladi pa to - kuhanje marmelade v pečici je zakon - nič špricanja, nič zažgane posode, nič prismojeno, skoraj nič mešanja - marmelada se enostavno naredi sama, ti samo preveriš gostoto in to je to. Meni je ta način super. Izgleda pa da ljudje tega načina ne poznajo, zato me vsi čudno gledajo, ko povem kako pa jaz kuham marmelado.

Lep dan še naprej.

 

tedyka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

26. jul 2018 14:32

Kako točno to narediš, tedyka? Sadje s sladkorjem pomešano v kozarce in v pečico? Na koliko stopinj?

Sonja

bibaleze1  

član od: 27.5.2018

sporočila: 10

26. jul 2018 16:11

Pečen slivov džem - v tem receptu je opisan način priprave marmelade v pečici, sadje s sladkorjem daš v pekač in pečeš do ustrezne gostote,,,

bibaleze1

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

26. jul 2018 17:48

Kot je napisala Bibaleze - tam sem tudi dobila idejo in osnovo. V visok pekač od pečice dam sadje in kakšen decilitier vode, toliko, da se začne sočiti (meni gre cca 3 kg na en tak pekač), dam na 150-160 oC v ventilatorski pečici. Pri marelični ali pa breskovi, kjer mi je važno da ostaneta svetli mogoče nekoliko nižjo temperaturo, da ne karamelizirata.  "Pečem" cca 2 uri eno rundo. Pogledam vsake toliko in če opazim, da se na vrhu dela skorjica, ki hoče malo rjaveti premešam. Ko je marmelada primerne gostote dodam sladkor  in dobro pemešam (lahko tudi takrat prepasiram ali zmeljem s paličnim mešalnikom) , po potrebi želirno sredstvo in pustim še kakšne pol ure - vmes enkrat premešam. Če dam v pečico dva pladnja sadja naenkrat je ponavadi potrebno podaljšati čas pečenja in če opazim, da se vratca rosijo, jih malo priprem ali dam kuhavnico vmes, da para lažje izhaja.

Nato napolnim marmelado v nekoliko ogrete kozarčke in zaprem, ter pustim dobro pokrito na pultu, da se ohladi. Meni se na tak način narejena marmelada nikoli ne pokvari, zlasti slivova je odlična z dodatkom malo ruma na koncu, marelična vedno ostane lepo svetla.

Ta način priprave marmelade mi je všeč, ker je mešanja in skrbi za marmelado bistveno manj, kot če jo delam v kozici na štedilniku. Na dnu se nikoli nič ne prime, ne prismodi, ne šprica po pečici, res lahko zraven delaš še kaj drugega in vsake toliko prekontroliraš, malo pomešaš in greš dalje.

Sem pa na enak način tudi že delala paradižnikovo mezgo, le da sem paradižnike prej pustila narezane kakšno uro na cedilu, da so se dobro odtekli, jih prav tako dala na pekače, dala v pečico na 150oC, malo posolila in premešala in enako postopala kot pri marmeladi. Ko sem dobila dovolj gosto mezgo, sem prepasila dodala še malo soli in sladkorja in dala da se je odcedila še preko krpe čez noč. Naslednje jutro sem nadevala v kozarčke in pasterizirala. Se je tudi dobro obneslo.

 

tedyka

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

26. jul 2018 21:17

Hvala!

Bom še malo razmislila. Pri moji spretnosti bo ob polnjenju kozarcev iz pekača  marmelade deležna cela kuhinja. Bom poskusila z varianto, da marmelado po starem zavrem v kozici na plošči, potem jo pa prestavim v ogreto pečico. Bomo videli, kaj bo nastalo. 

Sonja

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

27. jul 2018 13:45

limnol je napisal/a:
katka lopatka je napisal/a:

jaz vse marmelade pečem...sadje v pekač od pečice, gor potresem le z rjavim sladkorjem in spečem :) Nobenega packanja, mešanja...vmes greš za 2 uri se spočit :)

 

Lepo te je spet brat, Katka Lopatka!

Sonja

oo hvala, sem doživela na par mestih prav lepo dobrodošlico :)

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

27. jul 2018 13:46

tedyka je napisal/a:

O Katka Lopatka, velikokrat se spomnim nate -  in oglasi se še kaj.

O marmeladi pa to - kuhanje marmelade v pečici je zakon - nič špricanja, nič zažgane posode, nič prismojeno, skoraj nič mešanja - marmelada se enostavno naredi sama, ti samo preveriš gostoto in to je to. Meni je ta način super. Izgleda pa da ljudje tega načina ne poznajo, zato me vsi čudno gledajo, ko povem kako pa jaz kuham marmelado.

Lep dan še naprej.

 

tedyka

hvala za dobrodošlico res od srca :)

branka.mahnic  

član od: 23.7.2008

sporočila: 1157

27. jul 2018 14:17

O, Katka se je oglasilalepo, končno

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti