Kuhanje marmelad

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

22. jul 2015 11:34

SANITETA je napisal/a:

Surov jagodni džem


saniteta

 

Kako se to naredi? Ali je to še vedno džem?

rdkapica

lollypop  

član od: 16.1.2011

sporočila: 175

28. jun 2018 14:08

Pozdravljeni

 

Ali ima kdo izkušnje s trgovsko blagovno znamko želirnega sredstva, Gelierfix?

V škatlici so 3 vrečke, po navodilih naj bi bila 1 vrečka za 1 kg sadja + 1 kg sladkorja ali 7 dl soka + 800 g sladkorja. Uporabila sem ga po navodilih, ena vrečka za en kg sadja, sladkorja dam pa vedno le polovico količine sadja ali celo manj. Kuham dlje časa kot po teh navodilih (kuhanje do vrenja + še eno minuto z želinom), a ne toliko da bi se pokuhala vsa tekočina. Sredstvo naj bi se tako ali tako lahko uporabljalo tudi za želiranje sanih sokov, pri dlje časa trajajočem kuhanju pa se izgubi tudi na količini.

Marelična in jagodna marmelada je še vedno precej tekoča (kuhano par tednov nazaj), včeraj pa sem kuhala malinovo marmelado, ki zaenkrat izgleda bolj podobno sirupu kot marmeladi.

Zato se sprašujem, če je problem v tej blagovni znamki? je komu Gelierfix lepo želiral?

Andreja

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

29. jun 2018 11:08

Ja ravno sem skuhala marmelado, ribez, maline , višnje in nimam naobenega problema. Vzamem Gelirfix 2¨: 1, torej 1250 gr sadja in 50 dk sladkorja in je marmelada oz. džem kot mora biti. Je pa res, da se je treba držati navodil ki so priložena, gelir se da k hladnemu sadju pred segrevanjem, sladkor pa v vročo maso pred koncem.

milja44

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15152

29. jun 2018 17:22

Jaz sem letos kuhala jagodni in  malinin džem. Jagode sem samo s paličnim mešalnikom malo zmiksala, nato sem dodala na 3,5 kg jagod 3 vrečke gelirfixa 3:1 s 6 žlicami sladkorja. Ko je zavrelo sem dodala cca 400 g sladkorja ( jagode do bile zelo sladke) in mešala mešanico, da so izginile vse pene. To je trajalo cca 15minut. Nato sem dala podkusno žlico na krožnik in v hladilnik za probo gistote. Odlična nič tekoča.

Malinina: 1,5 kg domačih malinam  sem  dodala vrečko Džemfix/ gelirfix 3:1 zmešano z 2 žlicama sladkorja. Maline so bile cele. Segrela do vrenja in dodala cca 300 g sladkorja, spet mešala, da so izginile pene in cca po 20 minutahje bila gotova. 

Lani sem kuhala z gelir skadkorjem 3:1 in do bile marmelade bolj tekoče. Tako, da bom sedaj spet prašek uporabljala.

Kjer je volja, tam je pot. Trixi

lollypop  

član od: 16.1.2011

sporočila: 175

30. jun 2018 8:50

Milja44 in Trixi, sta uporabili sparov gelierfix ali od katerega drugega proizvajalca? Ker sparov je 1 kg sladkorja na 1 kg sadja.

Andreja

milja44  

član od: 2.1.2014

sporočila: 152

1. jul 2018 18:10

Jaz ne vem da bi Špar proizvajal gelifix, ampak je proizvajalec Podravka iz Koprivnice in le tega je možno kupiti v vseh prodajalnah od Spara , Hoferja Lidla itd. Jaz sem ga kupila v Mercatorju 2:1, obstaja 1:1 in celo 3:1.

milja44

darjuška  

član od: 4.7.2005

sporočila: 1188

1. jul 2018 18:38

Letos sem kuhala jagodno marmelado z Gelfixom 3:1 in sem morala dodati še dodatni Gelfix, ker če sem delala po navodilu (res je, da sem dala manj sladkorja kot piše) je prišla marmelada redka  -skoraj tekoča še po 10 min kuhanja. Je pa res, da imajo jagode malo pektina.

Malinovo marmelado sem delala z Želinom 3:1 in moram reči, da sem bila veliko bolj zadovoljna.

lollypop pretresi redko marmelado iz kozarcev, dodaj dodatno želirno sredstvo in ponovno skuhaj. Pri tem pa naredi preizkus - ko misliš, da je dovolj kuhana daj eno žlico marmelade na hladen krožnik in če se strdi je OK - lahko pa daš krožnik kar v zmrzovalnik. Lahko pa redko marmelado porabiš kot prelive za sladoled ali kako pecivo.

 

 

lollypop  

član od: 16.1.2011

sporočila: 175

2. jul 2018 9:16

Ko sem kuhala novo rundo  malinove marmelade, sem dolila še to tekočo marmelado in vmešala dodaten želin. Zdaj je ravno prav gosta, a ne trda da bi jo morala rezati ven.

 

Sprašujem o izkušnjah s Sparovim Gelierfix-om, ne o Dolcelinih ali Podravkinih proizvodih.

Spar prodaja Gelierfix pod svojo blagovno znamko, tri vrečke po 20g v kartonasti škatlici, proizvedeno v Nemčiji za Spar. Ena vrečka naj bi bila za 1kg sadja + 1 kg sladkorja, torej 1:1 (ostalih razmerij nisem opazila da bi bili), a so marmelade, vsaj moje, bolj tekoče. Mogoče je notri bolj majhen delež pektina. Res pa je, da marmelad ne kuham prav dolgo, ker je potem izguba na količini kar velika. Je pa od zdaj naprej želirni preizkus obvezen :)

Andreja

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

24. jul 2018 16:50

katka lopatka je napisal/a:

jaz vse marmelade pečem...sadje v pekač od pečice, gor potresem le z rjavim sladkorjem in spečem :) Nobenega packanja, mešanja...vmes greš za 2 uri se spočit :)

 

Lepo te je spet brat, Katka Lopatka!

Sonja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti