Kuhanje marmelad

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. nov 2005 18:07

stana r. mislila sem pomarančno z ingverjem, nekaj o afrodizičnih lastnostih je napisano zraven, mislim, da v tistem malem okvirčku spodaj, se mi zdi, da je bolj na koncu knjige (knjigo imam doma na Štajerskem, zato ne morem pogledati vanjo). Nedvomno je pa tudi jabolčna z ingverjem super. Obakrat seveda svež ingver. rimljanka Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 29. nov 2005 18:07:31

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

29. nov 2005 20:50

Rimljanka, prav imaš - Džem kot afrodizijak ( ingver, limone in pomaranče) Uf, kako sem to spregledala Jaz sem delala Džem tisoč in ene noči (ingver+jabolka), ampak tole mora biti še boljše Tole bom vsekakor sprobala! stana

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

29. nov 2005 22:22

Ja, res je njami. Sem lani kolegicam za novoletna darilca pripravila male kozarčke tega džema, pa baziliko v olju, pa kutinov kis, pa žajbljev liker, pa lepo aranžirala. So skoraj dol padle. Letos pa seveda mozgam, kaj naj. rimljanka

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

30. nov 2005 9:37

Vrsto let že prirpavljam marmelade po receptu iz vrečke želin. Sadje zmiksam, dodam sladkor, samo pol kilograma na 1 kg sadja, oz. večinoma po okusu. Vsem marmeladam dodajam tudi limonin sok-sok 1 limone na 1 kg sadja, ali pa malo vitamina C v prahu ( dobi se v lekarni kot gotov proizvod, ki je namenjen za napitke) ker zagotavlja ohranitev barve ). Marmelade kuham v posodi s kvalitetno teflonsko prevleko, da se ne prismodi in niikoli več kot do 3 kg sadja naenkratŽe do vreja jo stalno mešam in potem med vretjem tudi. Vre naj tri do 3-5 min. Nalijem v vroče kozarce, ki jih ogrejem na 50 stopinjah v pečici in zaprem. Tako pripravljene marmelade ohranijo ves okus po sadju in so odlične. Pri sadju,( vse robidnice, marelice, breskve, hruške, slive, češnje, višnjein podobno) ki ima malo pektina- ta zagotavlja želiranje marmelad) dodam malo več želina, da marmelada res lepo želira - (Na 2 kg tri vrečke), je sicer dražje vendar izdelek sigurno uspe, pomembno pa je, da je ni treba dolgo kuhati in ohraniš okus. Trše sadje (marelice, breskve itd... za džeme narežem na manjše kose in posipam s skaldkorjem ter dodam limonin sok, premešam in pustim v hladilniku ćčez noč, da se sadje prepoji s sladkorjem, pred kuhanjma dodamz malo sladkorja želin in skuham po navodilu. Trše sadje kuham do 5 min. Pri gozdnih sadežih ( maline, robide...) pripravljam marmerlado tako, da približno polovico , lahko tudi tričetrt sadja spasiram, ostalo celo sadje pa domam potem malo pred vretjem. Tako dobim lep džem. To delma zato, ker včasih malo moti veliko "drobnih pečk", ki so v malinah alii robidah. Veliko tudi mešam sadje med seboj. Odlična je kominacija spasiranega ribeza z dodatkom celih malin itd.... Iz zamrznjenega sadja vse enako lepo uspe. Zelim vam veliko uspeha rega rega

renault  

član od: 28.11.2005

sporočila: 4

30. nov 2005 11:29

rega hvala za recept poskusim mogoče že ta vikend če bo čas potem pa pišem o uspehu lp renault renault

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. nov 2005 17:35

Ojla, mene pa zanima, ali se ta knjiga Čar marmelad še dobi? bi pisala dedku Mrazu... Veri

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

30. nov 2005 18:29

Morda v kakšnem antikvariatu, mislim, da je sicer razprodana. Je pa izšla pri MK letos spet, v drugi zunanji preobleki, a z enako notranjostjo knjiga o vsakovrstnem "izdelovanju" shrankov, žal se imena zdajle ne spomnim. Je tudi v Svetu knjige, pa še prav draga ni, se mi zdi, da je okoli 4500sit. Dobi se pa tudi ena od Prešernove družbe, se tudi ne spomnim naslova. V Konzorciju v Lj. imajo vse, kar se takega dobi (tega je zelo malo) na eni polici, nekje bolj pri tleh, se mi zdi. Super je tudi knjiga Bogastvo trajnih okusov, ki je seveda tudi razprodana. Žal imam vse te knjige doma na Štajerskem, zato ne morem postreći s kaj več podatki. rimljanka

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

30. nov 2005 18:38

Mogoče je ta o shranjevanju zelenjave: Vlaganje zelenjave. To sem kupila letos poleti, mehke platnice, v slovenščini. Ja, KOnzorcij mam redno na oku, samo te knjige (Čar marmelad) še nisem videla, sem pa že sliššala o njej od stane, da je zelo fajn in bi jo mela Za to tvojo Bogastvo trajnih okusov pa prvič slišim, hvala, bom pogledala za vse skup, še za Okus po cvetju (to ima vsaj mami) v kakem antikvarjatu. hvala še 1x! Veri

emily  

član od: 11.6.2007

sporočila: 432

14. avg 2007 9:51

Pri nas je sedaj polno robidnic, ki postopoma zorijo. Odločila sem se, da pripravim marmelado iz robidnic z dodatkom temne čokolade in pomaranč po receptu iz baze.

Ali imate še kakšen nasvet, kako uporabiti robidnice?

 

lep dan

emily

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

14. avg 2007 10:53

Mi imamo zgodnjo sorto in jih je že konec. Letos sem na željo družine vse predelala v sirup. V zadnjih vročih dneh so mi ga skoraj sproti popili . Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti