Kuhanje marmelad

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

28. nov 2005 17:59

Goranka, kako si pa naredila agrume? Si jih olupila, odstranila tudi belo kožico, si dala kar celo,.... hvala za info, tjas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. nov 2005 18:01

Ja, tudi meni je sadje in sladkor v razmerju 1:1 bistveno presladko. Dodam morda 1/3 količine sadja sladkorja, pa se mi praviloma nikoli (no, izjemoma kak kozarček že zaplesni) ne pokvari. Važna je čistoča. Kozarčke (pogosto uporabljam majhne - 1dl) mokre dam za 4 minute v mikrovalovno pečico, pokrovčke (ki so lahko tudi že uporabljeni, če je notranja plastificirana plast nepoškodovana in če niso od kakega ajvarja ali paprike) pa pustim vreti vsaj 5 minut v vodi, ki ji primešam kis, jabolčni ali vinski, nikakor tistega za vlagannje, ker ima preveč oster vonj. Ko kozarčke napolnim z vrelo marmelado, jih takoj (pa ne vsakega posebej, ko napolnim celo rundo kozarčkov) pokrijem s pokrovčki, ki so v vreli vodi. Praviloma kozarčkov ne postavljam na glavo, škoditi pa ne more. Ta postopek uniči bakterije in tudi spore plesni, ki so še precej bolj trdovratne od bakterij. Marmelada je enako trajna kot zelo sladka, le odprta mora biti v hladilniku. Hruškam in sploh sadju, ki nima lastne kisline, pa tudi drugemu, je priporočljivo dodati limonin sok, malo zaradi kidline, ki izboljša aromo sadje, malo pa zato, ker pospeši želiranje. Še to: marmelade ne kuham prav dolgo, jo pa v majhnih količinah in široki kozici, ob stalnem mešanju, tako odvečna tekočina hitro izhlapi in marmelada se zgosti. Včasih dodam tudi malo želirnega sredstva, najraje Gelfix klasik (Dr. Oetker, zelena vrečka), ki ima najmanj nezaželenih dodatkov. A nikakor po navodilih na vrečki, bolj po občutku. maji: poglej pri sladkorjih, se dobijo od raznih proizvajalcev, vsem pa je skupno to, da že imajo dodan pektin. Ampak meni se zdijo predragi. rimljanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

28. nov 2005 18:04

Pozabila sem še nekaj: marmelade iz agrumov,( ki so po mednarodnem poimenovanju edine lahko poimenovane marmlade) so tudi super. Iz eko limon in pomaranč jih delam z lupinami. Super recepti so v knjigi Čar marmelad. Recimo ena iz pomaranč z ingverjem. Super okusna. rimljanka

goranka  

član od: 26.9.2005

sporočila: 86

28. nov 2005 18:08

Sadeže razrežemo na polovico in ožememo.Pečke in sadno meso izdolbemo in zavijemo v kos gaze. Z dolgo vrvico zvežemo skupaj vogale da nastene vrečkica zavremo in delamo po receptu iz vrečke iz želina. Lahko dodamo tudi naribano limonino lupino če so limone bio. 2 grenivki 2 pomaranči 4 limone 3,5 l vode 2,75 g sladkorja 3 vrečke želina gogi

župca  

član od: 12.5.2004

sporočila: 348

28. nov 2005 18:25

Odlična je tudi marmelada iz kutin in hrušk. Marmelada iz samih kutin je zelo gosta, zato je kombinacija s sladkimi in zelo zrelimi hruškami zelo dobra. Ko sem kuhala to marmelado, sem uporabila 3 deleže kutin in en delež hrušk (toliko sem jih pač še imela v hladilniku). Sladkor pa čisto navaden in sicer polovico teže sadja. Predvidevam, da bi ob večjem deležu hrušk potrebovala več sladkorja ali celo želirni sladkor pa tudi okus hrušk bi bil opazen (v moji marmeladi se je kar izgubil). Ker imam rada kisle marmelade, sem dodala še malo limone, drugič pa kar citronko, ker limon ni bilo več v hladilniku. lp, župca

Zara-Marisa  

član od: 12.6.2003

sporočila: 351

28. nov 2005 21:30

Ko kuham marmelado, je to kar dolgotrajen postopek. Najprej je sadje treba umiti in narezati, nato ga dam v posodo za kuhanje in po občutku dodajam navaden sladkor. Kuham približno eno uro, da se sadje razpusti in da nekaj soka izhlapi. Marmelada je malce bolj tekoča - ne maram namreč "želeja" oz. česa podobnega. Sladkor dodajam po občuku in je zame dovolj sladka, mami pa pravi, da je zanjo prekisla. Sicer pa jem samo domačo marmelado, kupljene ne maram. Iz rogljičkov ipd. jo kar ven stisnem, tako mi je zanič. LP

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

29. nov 2005 11:25

rimljanka je napisal/a:
Pozabila sem še nekaj: marmelade iz agrumov,( ki so po mednarodnem poimenovanju edine lahko poimenovane marmlade) so tudi super. Iz eko limon in pomaranč jih delam z lupinami. Super recepti so v knjigi Čar marmelad. Recimo ena iz pomaranč z ingverjem. Super okusna. rimljanka
Strinjam se. Čar marmelad imam doma, tisto z ingverjem (+ jabolka) smo pa že pojedli. (Bo treba ponovno delat..) stana

renault  

član od: 28.11.2005

sporočila: 4

29. nov 2005 15:06

a lohk vsi dobimo ta recept za marmelado iz agrumov??? - pomaranča + ingver hvalaaaaaaaaa renault

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

29. nov 2005 15:17

renault je napisal/a:
a lohk vsi dobimo ta recept za marmelado iz agrumov??? - pomaranča + ingver hvalaaaaaaaaa renault
renanult, recept je napisan tri poste višje. tjas

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

29. nov 2005 15:28

Goranka, ali je morda pravilno 275 g sladkorja, saj se mi zdi tvoja količina zelo majhna? Lp riba-ribica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti