Miklavž in parkelj

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

5. dec 2005 8:20

Majamarko, hvala za link. Sem si ogledala miklavže in parklje, zanima me le, kako narediti tako gosto in belo (ali barvasto) kremo za krašenje, bodisi, da je to sladorni led ali pa beljakov sneg. Meni oboje prid preredko in se razleze. Morda dodampremalo sladkorja? Prosim za hitro pomoč, ker bom verjetno pekla danes popoldan. Ja pa še za medeno testo moram nekje najti recept...

anagerzina  

član od: 29.11.2002

sporočila: 280

5. dec 2005 8:35

Tortica! Poglej malo nazaj po forumu, kjer sem napisala recept za medeno testo od sestre Vendeline. Mislim, da se je govorilo o lectovih srčkih. Pa srečno pri peki. Ana

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

5. dec 2005 14:20

Jaz imam vprašanje za mimiko. S čim jih namažeš, ko so pečeni (Točne količine zmesi)? In pri koliko stopinjah peči te parkeljne? Kako velik-debel valj, si mislila debelino 5-7cm pred vshajanjem? Prosim za čimprejšni odgovor, ker že mesim testo LP. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

HALI  

član od: 3.9.2001

sporočila: 112

5. dec 2005 14:48

Evo hali tukaj.Hvala Maji,da ej dala link do načrtov.Jaz sem jih pekla ta vikend po receptu iz Ramine knjižice receptov: 1 kg moke (pol ostre, pol gladke) 250 g margarine 4 jajca 2 žlici sode bikarbone 230g sladkorja 5 žlic medu 2 majhni žlički cimeta 1 žlička mletih klinčkov 1 žlica olja 50 g mletih neolupljenih mandeljnov Glazura: 120 g sladkorja pol beljaka, sok polovice limone Sladkor,med,cimet,klinčke in margarino dobro prevremo in ohladimo. Moko presejemo in vanjo zamešamo sodo bikarbono,zmlete mandeljne in na koncu preverete sestavine.Na koncu dodamo še jajca in olje,dobro premešamo,pokrijemo in postavimo testo čez noč v hladilnik. Drugi dan testo razvaljamo za pol cm na debelo,izrežemo z modelčki različne oblike in jih zložimo na pekač obložen s peki papirjem.Premažemo z beljakom in okrasimo z mandeljnom.Pečemo v ogreti pečici 15-20 minut na 180°C. Mase je veliko,jaz sem si original načrt malo pomanjšala,tako da so Miklavži veliki cca 9-10 cm. Sladkorni led sem delala s sladkorjem v prahu in limoninim sokom.Mora biti kar gost,da se lepo piše-krasi. LP,Hali

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

5. dec 2005 15:32

Mimika! Ail ni 1l mleka prveč, če naj bi bilo testo gosto? Lahko napišete prosim točne količine sestavin za recept. Koliko kvasa, moke, soli,... lp. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

5. dec 2005 22:05

Odgovor Rožici in obenem opravičilu. Celo popoldne smo pekli parkeljne, zato odgovarjam šele sedaj. sestavine: 1 l mleka, 1 kocka kvasa, sol, 15 dag sladkorja, 1/4 kg margarine rama za pečenje, 1/2 dl olja, moke po občutku. Za en liter mleka rabiš več kot 1 kg moke, pač po občutku. Počasi dodajaš, da dobiš gosto testo. Namažeš: 2 žlici margarine, 2 žlici vode, 2 žlici sladkorja. Pečemo jih v krušni peči, zato stopinj ne vem. Zelo vroče. 230 stopinj, ker se morajo na hitro speči. 20 minut. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 05. dec 2005 22:06:33

pouhek  

član od: 24.8.2005

sporočila: 273

6. dec 2005 12:09

Hi , Mimika vidim ,da pečeš v krušni peči,pa me zanima tvoj način preizkusa kdaj je peč zadosti vroča.Sam držim roko v peč in štejem,eni potrosijo moko,kaj pa ti ? Imaš kak dober in seveda preverjen recept za sadni kruh,če ,potem te prosim zanj . lp > siba

Rožica  

član od: 13.9.2004

sporočila: 958

6. dec 2005 14:36

Živjo! Sem spekla hudičke, bili so zelo dobri. So včeraj že vsi pošli. :) Hvala za odgovr Mimika, sem pogledala slikce vaših parkeljnov, res so lepi. Moji so bili drugačni. Naredila sem dva večja in nekaj manjših (za manjše otroke :)...). Opazila sem da so bili tisti, ki so bili manj vshajani veliko lepši, kot ostali. Imate kakšen nasvet, izkušnje s tem? Je pa testo bilo ZELO pacato, res da gosto (gumjasto) vendar pacato, zato sem primesila še nekaj moke, vendar se mi je vseeno zdelo še prepacato. Uporabljate veliko moke tudi pri oblikovnju (mislim npr. za roke, delovno površino,...) Še nekaj katera količina je prava 1/4 ali 1/8 kg margarine, kot ste napisali na prejšni strani? Hvala. P.s Sem tudi jaz fotografirala svoje prve parkeljne, mogoče bom ustvarila album in vam jih pokazala. Čeprav nisem mojstrica, mislim da so bili čudoviti, tudi na pogled. Zaupaj svoji osebni moci. To je vse, kar v tem skrivnostnem svetu sploh imas.

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

6. dec 2005 16:03

Prava količina margarine je 1/8 kg. Mogoče sem se kje zmotila, ker sem svoj običajni recept prepolovila. Zamesiti je treba kar gosto testo. Bistveno bolj gosto kot za potico. Po enournem vzhajanju ga je treba ponovno gnesti. Po nasvetu gospe, ki naju je učila, vsaj 15 minut. Včeraj je bil v naši drugi skupini en gospod, ki je po osnovni izobrazbi pek. On je svoje testo ugnetel v 2 minutah in potem je bilo res bolj pacasto. Tako kot ga gnetemo navadni "smrtniki", pa bi ne smelo biti. Moke pri gnetenju ne uporabljamo več, ali pa samo malenkost. Pri oblikovanju pa sploh ne več. Testo mora biti po gnetenju gumijasto, da se ga da oblikovat. Glede vzhajanja. Ko sva se šli s svakinjo učit te veščine k eni drugi gospe, je ona narejene figure nosila ven na mraz, zato da niso vzhajali, ker so nevzhajani lepši. Vendar so potem trši. Gre za kompromis med izgledom in okusom. Moram priznati, da so meni vzhajani lepi. Pridejo taki debeli, baročni, kot angelčki. Ne glede na to, kako so tvoji parkeljni izgledali, so bili zate najlepši, ker si vanje usmerila pozitivne misli, energijo, delo.

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

6. dec 2005 17:02

Mimika najlepša hvala za recept in navodila. Včeraj sem delala parklje z dvema "pomagačema". Zelo dobro je izpadli. So izredno okusni in lepi. Mož in tašča skoraj nisem verjela, da so narejeni doma, mislila sta, da so kupljeni, ker so bili tako lepi. Recept bom še uporabila. jade

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti