Potica (odstopanje testa od nadeva)

ako  

član od: 21.11.2005

sporočila: 2

tema odprta - 22. nov 2005 22:22 | ogledi: 6.900 | odgovori: 9

Prosim, če ima kdo kakšen nasvet oziroma naj mi pove, kaj delam narobe, da mi pri peki potice testo odstopa od nadeva - luknjičavost potice?

ako

škarpina  

član od: 3.11.2005

sporočila: 294

22. nov 2005 22:49

Razvaljano testo premaži s stopljenim maslom ali margarino,kamor si primešala par žlic kisle smetane,na to namaži nadev(morda je kriv pa nadev)-mora se lepo mazati in tesno zvij testo.Preden ga daš v pečico,vzhajano testo večkrat prebodi.Povej,če je kaj boljši rezultat. škarpina

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

22. nov 2005 23:17

No, ta stvar je pa taka. Če je testo vzhajano preveč ali pa premalo je rezultat enak: odstopanje od nadeva. To zglda čudno, na okus pa ne vpliva. Temu se da ognit najelegantneje tako, da iz hladnih sestavin zamesiš testo, ga razvaljaš in namažeš z nadevom enake (sobne temperature) in zviješ. Daš v model, večkrat prebodeš in pokriješ s folijo. otico daj čez noč v hladilnik, drugi dan pa jo brez kakršnega koli vzhajanja daj pečt. Če boš mazala z jajcem pazi, da ne zamašiš luknjic. Pri tako vzhajani potici skorja nikoli ne odstopa. Praktično se ne da zgrešit. Vse to pa se naučiš pri mojstru Goljatu. lp Vesna Vesna Milek Recko

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

23. nov 2005 6:43

Reca, se pravi, da testa sploh ne vzhajaš? Niti enkrat? Narediš pa navadno kvašeno testo za potice? LP, Stanka

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

23. nov 2005 6:57

Jaz potico "zvijem čim bolj na trdo", jo dam v model in jo prebodem, pustim vzhajat kakšno uro, namažem z jajcem, ponovno prebodem in dam pečt. Ugotovila sem, da ratajo luknje če je ne zvijem dovolj dobro. Lp, marelica

ligojna  

član od: 22.12.2003

sporočila: 1501

23. nov 2005 7:02

marelica je napisal/a:
Jaz potico "zvijem čim bolj na trdo" marelica
na to je opozoril tudi kuharski mojster Janez Vinšek v eni od kuharskih oddaj na tv Vesna Leben

Marjetka cvetka  

član od: 27.12.2004

sporočila: 1569

23. nov 2005 8:34

Tudi jaz potico zvijem čimbolj na trdo in jo prebodem in do sedaj še nisem imela problemov z odstopanjem. Tudi nadev se mora lepo mazati,da ga lahko razporediš čimbolj enakomerno. Lep dan vam želi Marjetka cvetka

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

23. nov 2005 9:33

Kaj konkretno pomeni: dobro zviti, na trdo???? jaz to naredim tako, da privzdigujem prt, sicer leze vse po svoje, ker je tako mehko da skoraj teče...sicer pa ni potem sočna in "mehka". lep dan in dobrih potičk za praznike!

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

23. nov 2005 9:51

Na trdo pomeni, da ne smeš bit nežen z njo. Stanka, testa ne vzhajaš niti enkrat. Narediš ga, ga tanko razvaljaš in namažeš s hladnim nadevom. Zviješ in daš v namaščen model. Narediš luknjice, pokriješ s folijo in vzhajaš v hladilniku najmanj 8 ur. Pri taki potici NI kiksa. Sicer pa ima mojster Goljat pred novim letom spet tečaje. Poglejte si in pojdite. Ogromno se boste naučile in še veliko različnih potičk nesle domov. lp Vesna Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

23. nov 2005 9:59

Odstopanje skorje je moj stalni problem, ki ga še nisem učinkovito rešila. Poleg preveč ali premalo vzhajanega testa je še en (mogoči) razlog: previsoka temperatura pečice. Tako skorja prehitro postane trda, da potica ne more dihati. Jaz sem poskušala vse mogoče načine, vedno je odstopila. Vsake toliko pa mi je uspela brezhibna. Nazadnje, ko sem jo delala, je bilo tako. Še nekaj o "trdem zvijanju". Mama moje svakinje jo vedno zvije samo s prtom in potica je vedno lepa. Ni pravila, nekako pa velja, da jo je treba trdno zviti. mimika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti