Kutine

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

22. nov 2005 17:34

V Veliki knjigi o peki sem našla recept za Babettin kutinov sir. V bistvu je zelo podobno temu, kar je napisal Vlado, bom pa napisala zaradi količin. (na sliki zgleda krasno) Sestavine za kakih 120 rombov: 2 kg svežih kutin naribana lupinica cele limone in cele pomaranče 2 žlički zmletega cimeta 2 žlički češnjevca po 50 g citronata in oranžata pribl. 1 kg sladkorja za model: alufolija (ali peki papir?) Očiščene narezane kutine skuhamo (45 min), precedimo, dodamo pomarančno in limonino lupinico, cimet in češnjevec, pokrijemo i pustimo čez noč. Citronat in oranžat (*al pa če to spustiš*?) z zibelko (?) drobno sesekljamo. Pekač iz pečice obložimo z alufolijo. Kutinovo zmes pretlačimo skozi sito (po moje lahko kar zmiksaš), jo stehtamo in ji primešamo enako količino sladkorja. Zmes kuhamo, mešamo toliko časa, da se zmes loči od posode. Nazadnje dodamo oranžat in citronat. Kutinovo zmes naložimo v obloženi pekač 1 cm visoko, jo po vrhu zgladimo, nato pa damo v pečico na srednjo višino - na 50*C sušimo kutine 3-4 ure. Ko se ohladi narežemo na rombe in posujemo s sladkorjem. stana

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

22. nov 2005 20:21

Če pa slučajno kakšna kutina ostane, pa jo malo napikamo (z zobotrebcem) in pustimo, da odišavi prostor. Nekateri jih dajejo tudi v omare. Je pa treba pazit, da ne zgnijejo. Vesna

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. nov 2005 20:41

Super je marmelada iz kutin, jabolk in grozdja - izabele. samo najbrž je letos že malo pozno zanjo, ker je grozdje že mimo. Kutinov sir drži v pločevinati (ali plastični) škatli dolgo, če je na ne pretoplem, do novega leta zanesljivo, saj je sladkor dober konzervans. K pečeni perutnini pogosto ponudim posebej pečena jabolka (prerezana na pol, izpečkana), ki jim primešam malo rezin kutin - tudi slabša jabolka dobijo super okus. Nazadnje sem uporabila kar plodove okrasne japonske kutine (grma, ki malo za forzicijo sveti rožnato rdeče), dali so super okus in vse preostale sem zrezala na rezine in zamrznila, za kasnejšo uporabo. Iz kutin se da narediti celo golaž in še kaj slanih jedi, recepti so bili objavljeni lani ali prdlani v eni od jesenskih številk revije Rože in Vrt, je nimam pri sebi, pa ne morem pogledat. Lani smo pri enem kmetu kupili pasteriziran jabolčni sok, jabolkom so pri stiskanju primešali kutine, bil je super. Kompot je meni všeč mešan z jabolki, pa malo limoninega soka za kislino, sploh, če jabolka niso kisla. Zaenkrat je to vse, česar se spomnim. rimljanka

goranka  

član od: 26.9.2005

sporočila: 86

23. nov 2005 9:35

Kutinove rezine 3kg kutin 1/4l vode približno 750g sladkorja 5žlic limoninega soka Za posip sesekljani mandlji,pistacijeali kokosova moka Kutine operemo,jih narežemo na četrtine in jim odstranimo peške. Nato jih stresemo v vodo in kuhamo 90-100 minut,da se zmehčajo. Kuhano sadje pretlačimo skozi cedilo.Kutinovo čežano stehtamo,dodamo enako količino sladkorja in limonin sok ter med nenehnim mešanjem kuhamo na majhnem ognju,da se zmes zgosti in postane rdeče rjava.Sadno zmes namažemo na rahlo naoljen pekač in jo približno 2uri sušimo v odprti pečici pri 50 stopinjah.Nato jo narežemo na pravokotnike ali rombe in potresemo ssesekljanimi mandlji,pistacijami ali kokosom.Kutinove kocke naj se sušijo na suhem mestu še naslednje 3-4 dni. Posamezne kutinove kocke shranimo v nepredušni posodi med plastmi alu folije. Recept je iz knjige Paša za oči in usta -Sladice malo drugače. Sama ga sicer še nisem sprobala vendar upam ,da ti bo uspelo,pospraviti sadje nakateri koli način. gogi

galja  

član od: 6.7.2004

sporočila: 1351

23. nov 2005 10:20

Moja tašča je pa vsako leto delala kompot iz kutine, s tem, da je vedno mešala z jabolki (ne vem,zakaj), pa tudi marmelado je kuhala, če katera želi, jo lahko vprašam za recept. Vem pa, da je vedno rekla, da mora zraven kutine obvezno dodati jabolka! galja

malan  

član od: 10.9.2001

sporočila: 412

23. nov 2005 21:39

najprej komentar na kutinov sir: preverjeno zdrži vsaj 2 leti! (moja mama ga rada dela, jaz ga pa ne jem, ker je en sam sladkor, stran ga pa tudi ne vržem iz nekega spoštovanja...) sicer pa poskusi tole - ocvri jih kot jabolčne kolute. Se pravi kutine nareži na slab cm kolobarje in izdolbi peščišče z nožkom ali tistim posebnim pripomočkom za dolbenje jabolk (cele kutine se od zunaj normalno ne da preluknjati z njim, ker je pretrda). Potem pa pomakaš v testo za palačinke ali pivsko testo in ocvreš

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti