Kutine

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

tema odprta - 22. nov 2005 9:03 | ogledi: 3.803 | odgovori: 16

A dela kdo od vas mogoce kaj iz kutin?

Dobila oz. nabrala sem si namrec kutine - pri eni zapusceni drevici.. ampak zal so lezale ze na tleh in so nekatere malo rjave/potolcene. A so se taksne dobre za uporabit? Nekaj se jih je ostalo na tleh.. in malo so zdaj verjetno tudi pomrznile.. taksne se se dajo porabit za kaj.. ali samo lepe rumene iz drevesa potrgane?

Ce imate kaksne izkusnje, bi vam bila zelo hvalezna, ce bi jih hotli delit z mano.

Hvala!

LP,

Heike

Študentka1  

član od: 31.5.2004

sporočila: 91

22. nov 2005 9:25

midve z mamo sva vedno delali kompot iz kutin, je res zelo dober. pač je malo težko kutine lupit, potem pa jih skuhaš za kompot in razdeliš v kozarce. lp, Studentka1

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

22. nov 2005 10:25

Studentka1, a ta kompot sta vlozle? Kako dolgo se pa obdrzi.. in kaksen je postopek priprave..? Sama se nikoli nisem pripravila kaj iz kutin.. Edino po stanovanju jih mam, ker mi tako lepo disijo.. Zdaj pa bi se rada kaj pripravla iz njih, ker zna bit baje zelo okusno.. Se priporocam za cimvec predlogov, receptov.. karkoli.. LP, Heike

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. nov 2005 10:38

Kutinov sir. Letos ga je delala mama in je zelo dober. Po okusu in strukturi je podoben žele bombonom. Po vrednosti pa verjetno dalač pred njimi. Recept: Neolupljene kutine operemo, razrežemo na krhlje, očistimo peščišče in trde dele. V posodo, kjer se ne prijema, damo par žlic vode ter kutine pokrite na malem ognju dušimo. Občasno mešamo, da se ne zažge Ko so skoraj mehke, jih obdelamo s paličnim mešalnikom. Po okusu dodamo sladkor, limono ter limonino lupinico. Kuhamo dokler se ne "brozga" ne razpusti. V pekač damo peki papir ter "brozgo" na tanko vlijemo vanj in jo lepo poravnamo. Damo sušit na sonce (ki pa je žal skrito za oblaki), ali v zračen prostor po potrebi pa tudi v pečico na 50 stopinj. Suši se lahko tudi tja do božiča, potrebno je paziti, da ne nastane plesen, takrat si pomagamo s pečico. Ko je sir suh, ga razrežemo na kocke, povaljamo v sladkorju v prahu in zložimo v škatlico. Je mogoče tudi lušna ideja za darilo. Recept je brez količin ter časa kuhanja, saj je bil sir delan bolj na občutek. lp

dng  

član od: 17.2.2004

sporočila: 21

22. nov 2005 11:54

Znanka dela marmelado. Mi jo je dala za poizkusit, vendar je se nisem odprla. Dela jo pa priblizno tako: V vrelo vodo da kutine - ko zacne pokati olupek jih pobere ven, pusti da se malo ohladijo, nato jih olupi in pobere stran semena, jih spasira. V vodi, kjer so se kuhale kutine raztopi sladkor (postati mora prozoren), doda pire iz kutin in kuha toliko casa, da zmes postane rdeckasta. Darja

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

22. nov 2005 11:55

Vlado, krasen recept! Sisi se zelooo fino.. A te smem se samo vprasat kako dolgo moras zadevo susit v pecici? Je res lustna ideja za obdarovanje za praznike ja.. Kako dolgo pa je ta kutinov sir kaj uziten, kako dolgo pocaka? LP, Heike

Vlado  

član od: 1.8.2002

sporočila: 547

22. nov 2005 12:05

Heike, pojma nimam, žal. Sir je delala mama, ki pa tudi ne ve, saj je vse delala po občutku. V glavnem, zadeva se naj suši nekaj časa na odprtem, potem pa po potrebi v pečici. Sir mora biti nekoliko trši in bolj žilav od žele bombonov ter rjavo - rdeče barve. Upam, da sem kaj pomagal. lp

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

22. nov 2005 12:15

Aha.. Vseeno hvala Vlado.. Bom pa najprej probala z manjso kolicino pa bo.. LP, Heike

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

22. nov 2005 14:27

Moja mami je letos delala marmelado in "slatko". Marmelado je delala po običajnem postopku - voda, sladkor, kutine stana

H&M  

član od: 4.9.2004

sporočila: 78

22. nov 2005 15:34

stana.r, a lahko navedes se mogoce kaksne kolicine za marmelado? Namrec ni mi jasno to z vodo.. Koliko vode, ali se kutine sam skuhajo v njej, pol pa vodo odlijes pa sladkas, al kako? Se mogoce kaksen predlog za kutine..? LP, Heike

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

22. nov 2005 17:13

Kutine spustijo bolj malo vode, ko se kuhajo (za razliko od kakšnega drugega sadja). Vode daš bolj malo, pribl. 1 dl ali malo več + sladkor. Kutine lahko narežeš na kockice, naribaš ali zmiksaš. V bistvu kuhaš tako, kot druge marmelade. stana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti