Prekmurska gibanica

neznan uporabnik
tema odprta - 26. sep 2001 21:28 | ogledi: 3.872 | odgovori: 7

Rada bi imela recept (in po možnosti kaj dobrih nasvetov) za pravo prekmursko gibanico. Zanimajo me tudi dimenzije, vrsta in material pekača oz. modela.

Lp,

Beti

neznan uporabnik

27. sep 2001 12:36

Imam že "v glavi" recept za OK gibanico in ga najkasneje jutri pošljem. sem ali pa tja. Sem ga namreč dolgo, dolgo iskal med recepti moje mame, sedaj pa sta me sonce in moj kuži ven potegnila. Oprostite in lp! Ri Po

neznan uporabnik

27. sep 2001 22:58

Prekmurska gibanica Za to vrsto gibanice moramo pripraviti dve vrsti testa, krhkega in vlečenega ter štiri nadeve. Sestavine za krhko testo -300 g mehke moke -100 g masla -1 jajce -3 žlice belega vina - sol za vlečeno testo - 750 g mehke moke - 1 jajce - mlačna voda za makov nadev - 200 g zmletega maka, - 6 žlic smetane - limonina lupinica - sol za orehov nadev - 200 g zmletih orehov - sladkor - cimet za jabolčni nadev - 500 g jbolk - sladkor - cimet - po želji rozine surovo maslo kisla smetana Krhko testo, ki ga uporabimo za podlago, zamesimo, lepo gladko, iz naštetih sestavin in ga damo počivati. Vlečeno testo pripravimo tako, da sredi moke, ki smo jo dali v skledo, naredimo vdolbino, vanjo pa damo sol, jajce, olje in vlijemo mlačno vodo. Mesimo od srede navzven in ko je testo primerno gosto, nadaljujemo z gnetenjem na pomokani deski. Pregneteni hlebček rahlo naoljimo, pokrijemo s toplo skledo in damo počivati. Spočitega razvlečemo na pomokanem prtiču, ga pustimo, da se malo osuši in ga narežemo na liste v velikosti pekača. Nadevi: za skutin in makov nadev damo naštete sestavine v posamezni posodi in jih dobro premešamo; za jabolčni nadev olupljena jabolka nastrgamo ter vmešamo sladkor in cimet in po želji dodamo pest rozin. za orehov nadev pa orehe zmeljemo ter vmešamo sladkor in cimet. Krhko testo razvaljamo v velikosti pekača, približno za pol prsta na debelo in ga položimo na dno preje rahlo namaščenega pekača ter nanj nanesmo makov nadev. Pokrijemo ga z listom vlečenega testa, namastimo z maslom in potresemo z orehovo mešanico. Pokrijemo s testom, ki ga namastimo in nanesemo jabolčni nadev, pokrijemo s testom in tako kot vse liste testa, namastimo. Tako nadaljujemo dokler imamo testo in nadev. Zaključimo vedno s testom, ki ga premažemo s surovim maslom, prelijemo s kislo smetano in kaščki surovega masla. Gibanico pečemo na zmerni temperaturi približno eno uro. Lp! Ri Po

neznan uporabnik

28. sep 2001 22:35

Ri Po, v kakšnem pekaču jo peče vaša mama? V okroglem ali oglatem? In kaj je zmerna temperatura? Torej je zgornja plast vedno listnato testo? Hvala za trud in lep pozdrav, Beti

neznan uporabnik

30. sep 2001 10:06

Beti, pri nas je nekdaj naša sijajna kuharica Minka pekla gibanico vedno v okrogli glinasti posodi. Mi smo bili le bolj skrivni gledalci, najpogostejši pa jaz. No sedaj pečem gibanico glede na vrsto, velikost in način serviranja v okrogli posodi z ali brez ročaja, v ovalnih ali oglatih pa tudi v običajnem pekaču s 4 cm robom. Obliko in velikost prilagajam tudi temu ali bom kasneje še kaj uporabil mikrovalovko. Rad uporabim Fisslerjeva ovalna pekača (1,6 l ali 2,5l z robom 5 cm iz programa FRENCH WHITE iz specialnega mlečnega stekla, ki pa sem ju nabavil zaradi MV. Kaj je srednja temperatura? Tam (vsaj zame) pri 180 stopinjah, sta pa peka in čas tako odvisna tudi od vrste pečice, da se jima večina najraje izogne! Da, zadnja plast je vedno testo - in košček surovega masla. Javite, prosim, kako je uspela, ste kaj izboljšali in v čem ste pekli ter lep pozdrav, Riko Ri Po

neznan uporabnik

30. sep 2001 19:13

Hvala za pojasnilo. Recept bom preizkusila okrog Martinovega ali kasneje. Sporočim rezultate! Mimogrede bi vas prosila še za recept za potratno potico. Vem, da jo v različnih krajih pripravljajo drugače. Sama pripravim tako iz treh nadevov (makov, orehov, sirov). Če imate morda recept za kakšno drugo varianto, se priporočam. Kadar jo pripravljam, me moti to, da se makov in sirov nadev premešata in zato včasih v prerezu nista vidna, saj se sirov "umaže" z makovim. Lp, Beti.

neznan uporabnik

1. okt 2001 15:28

... in kakšne so sestavine za skutin nadev?

neznan uporabnik

1. okt 2001 18:49

Hvala Polona! za skutin nadev - 300 g skute - 1 jajce - sladkor - 1 dcl kisle smetane - sol Se oproščam. Sem hotel vriniti v recept pa ne gre. Lp! Ri Po

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti