Omaka za testenine

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

tema odprta - 17. nov 2005 11:37 | ogledi: 8.489 | odgovori: 9

Hojla!

Dooma zelo radi jemo testenine z različnimi omakami, najraje na osnovi paradižnika (ne maramo pa smetanovih). Zelo nam ustreza tudi pridih mediterana v teh omakah....že veliko sem jih preizkusila, najljubše so nam npr. puttanesca, klasična s paraižnikom in tunino, artičokina omaka, pesto, z olivami in kaprami, s pršutom, tudi ena puranjim mesom in zelenjavo in malo smetane (ok, ta je izjema, ker ni na bazi paradižnika).....+ seveda obvezno nariban parmezan v manjši količini (ne pretiravamo s sirom in smetano, zato tudi ne maramo sirovih omak).

Zelo bi bila vesela še kakšnega predloga za doooobro omako za testenine, predvsem na osnovi paradižnika ali brez. Če dodamo doam smetano v omako, je to le kakšna žlica za okus, ne pa da bi bila cela omaka smetanova......Radi bi preizkusili še kakšen nov okus, ker smo zdajšnjih že rahlo naveličani :) Če ima kdo kakšen dober predlog ali recept, predvsem bolj mediteranski, bi bila zelo vesela!

Lep sončen pozdravček vsem,

Zala

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

17. nov 2005 11:47

Paprika+bučka+korenček+čebula+senf+sončnična semena+bazilika+poper+curry+sol Vzamem 1 rdečo, 1 rumeno in 1 zeleno papriko, dva večja korena, eno čebulo in eno bučko. Bučko zrežem na tanjše kolutiče, papriko in korenček na "ploščice" približno enake velikosti, čebulo na rezance. Popražim čebulo na olivnem olju, toliko, da postekleni, dodam korenček, po nekaj minutah še papriko in za konec še bučko. Dušim na nizki temperaturi, da se zelenajva omehča, a še ni pocasta. Takrat dodam paržlic semen, dve žlici senfa, začimbe in malo mleka ali rastlinske smetane (to služi za redčenje, da nastane dovolj omakce). Tole omako delam za na pašto, kot prilogo k raznim piščancem, k pečenemu krompirju... zelo dobro in zelo vsestransko uporabno! tjas

stanka  

član od: 3.6.2002

sporočila: 716

17. nov 2005 20:14

V teh dveh jedeh sicer ni paradižnika, ampak je dobro... Gobova omaka: na olju prepražiš čebulo, dodaš narezane gobe in podušiš, da voda izpari. Dodaš malo smetane za kuhanje (ali poprašiš z malenkost moke), premešeš in zaliješ z malo vode. Pokuhaš, soliš in preliješ testenine ali pire krompir. Tole pa ni ravno omaka, ampak imamo zelo radi s testeninami. Še posebej paše k polnozrnatim testeninam. Na olju in čebuli (ki ni obvezna) na hitro popeci na koščke narezane melancane (prej naj spustijo tekočino) in bučke. Ko se zapečejo, jih posoli in takoj premešaj s testeninami. In dober tek! Bolj preprosto res ne gre, je pa tole moja najljubša "omaka". LP, Stanka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

17. nov 2005 20:27

Na malo olivnega olja popražim žlico nasekljane pancete, nato še žlička sesekljanega česna (ali več, ker ga imam rada), nato paradižnik, zdaj uporabljam domačega, vloženega, pa malo začimb mediteranskega tipa. Pokuham, da se zgosti, po potrebi še solim. Polijem po špagetih ali v omako vmešam špagete, da se prepojijo z omako. Na krožniku še malo parmezana. Hitro, enostavno, super okus. In seveda skleda solate, obvezno zelene, radič, endivija, karkoli zelenolistnatega, tokrat je olje bučno. rimljanka

mc maya  

član od: 28.11.2001

sporočila: 474

18. nov 2005 9:56

Pri nas imamo pa radi školjkice z bučkami in metuljčke z brokolijem. ŠKOLJKICE Z BUČKAMI Olje malo pogreješ, potem pa na še ne prevroče streseš sesekljana sveža zelišča - peteršilj, baziliko, origano, timijan, malo rožmarina (če nimaš svežih, si lahko pomagaš tud s suhimi zelišči, samo ni tako okusno) in premešaš. Dodaš na majhne kocke narezane bučke in pelate/zelo zrel olupljen paradižnik. Soliš, popraš. Če želiš, lahko dodaš tudi jušno kocko/vegeto/kak domač nadomestek za to. To dušiš kakih 20 minut oz. toliko časa, da so bučke kuhane, a še vedno čvrste na ugriz, po potrebi zaliješ z malo vode, lahko tudi vina. V vmesnem času skuhaš testenine - školjkice/gnoche. Ko so kuhane, jih odcediš, streseš k omaki in premešaš. Ponudiš z naribanim parmezanom. Nam je všeč, ker se nekaj koščkov bučk "skrije" v testenine. METULJČKI Z BROKOLIJEM Najprej ločeno skuhaš brokoli in testenine (fino pašejo metuljčki ali svedrci). Na (olivnem) olju popražiš strt česen, dodaš na cvetke razdeljen kuhan brokoli in ga zmiksaš s paličnim mešalnikom. Zaliješ z vodo, v kateri se je kuhal brokoli, dodaš jušno kocko/vegeto/domač pripravek, prevreš in noter streseš testenine. Soliš in popraš po okusu. Ponudiš. lp maja

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

18. nov 2005 10:22

Pa še moj predlog: Narežem veliko česna, (dve-tri glave!) in počasi pražim na olivnem olju, da se zmehča. Dodam paradižnik, lahko je kar iz konzerve in dušim, da tekočina povre in se omaka zgosti. Včasih dodam še kako kapro, ali olivo brez koščice, ni pa nujno! Grobo zmečkam, posolim in popopram ter dodam nasekljan paradižnik. Omaka je gotova, na koncu po testeninah naribamo še parmezan. Uporabim ploščate testenine (bevette). Pa nič strahu glede količine česna, pride dobro, vsaj za naš okus! Lp Karmen V.

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

18. nov 2005 11:21

Hojla! hvala vsem za ideje in receptke; ne vem no, malo sem skeptična glede senfa v omaki za tesetnine, kot je napisala Tjas.....gobova omaka tudi ne pride v poštev, ker namreč ne jem gob :) Vse omake na osnovi paradižnika, oliv in kaper smo že sprobali....Edino brokolijeve omake res še nismo kdaj jedli, vendar se bojijm da našim ne bo tako všeč - meni že, ostalim pa po vsej verjetnosti ne...... Joj, se že sprašujem če je še sploh ostala kakšna omaka glede na moje zahteve?? :))) Naredila bi tudi omako z morskimi sadeži! ima kdo za tole kakšen fin in preizkušen recept? Pa še tole - kolikor sem gledala recepte za testenine z lososom, je ta vedno v kombinaciji s smetano, res se ne spomnim da bi kje zasladila kombinacijo s paradižnikovo omako....ve kdo, zakaj? Je okus paradižnika pemočen in "preglasi" lososa" ? Jaz si drugače ne znam predstavljat .....:) LP Zala

lucija  

član od: 8.7.2002

sporočila: 403

18. nov 2005 11:40

Čebula, nariban korenček in naribana zelena, dušiš, dodaš paradižnik, pokuhaš do mehkega. Če dodaš še mleto meso dobiš navadno, sicer pa je to vegetarijanska bolonjska omaka. Po testeninah s paradižnikom posuješ grobo nareztano rukolo. Paradižnikova omaka z grahom (in panceto, če ješ meso).

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

18. nov 2005 12:05

Zala, če bo kaj pregnalo tvojo skeptičnost - jaz sploh ne maram senfa. Groznega okusa se mi zdi, ampak v tej omaki naredijo curry in zelenajva svoje. In je dobro. Dobrega okusa, malce drugačno v primerjavi z običajnimi omakami. Če te moti le senf, ga zamenjaj recimo z ajvarjem, paradižnikovim koncentratom,... mogoče vam bo pa tako všeč. Karmen! Hvala za idejo cesna/paradižnika... Imam poln zmrzovalnik paradižnika, pa sem že kar pozabila nanj. Je bilo pravkar na krožniku. tjas

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

18. nov 2005 13:43

Enako kot z brokolijem , se lahko naredi s špinačo(lahko zmrznjena in sesekljana) jaz dam vanjo še en sirček in tudi s cvetačo. in seveda polno parmezana. Omako naredim tudi iz pora. Daj prosto pot domišljiji. Tisto kar je nam všeč ni nujno da bo tudi tebi. Lp

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti