Medenjaki

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

tema odprta - 15. nov 2005 20:56 | ogledi: 42.124 | odgovori: 24

Ker je bila v eni drugi temi objavljena želja po preverjenem receptu za medenjake, sem se odločila da ga skopiram kar sem. Tale prirejen recept sem že pred časom objavila na sosednjem forumu, Zala pa ga je še malo priredila : dodala mu je še 2 dl mleka, s čimer je dosegla, da so medenjaki še bolj mehki. Moram reči, da sama tega nisem še nikoli poskusila, ker jih običajno oblijem s sladkornim ledom in potem itak ostanejo mehki, dokler jih ne zmanjka. Le kadar jih oblijem s čokolado, se prej izsušijo. Očitno čokolada ne dihta.

KOpiram:

Medenjaki, kakršne delam jaz…

Osnovni recept je recept iz knjige "Pecivo sestre Vendeline" in gre takole:

30 dag medu,

20 dag masla,

15 dag sladkorja,

2 jajci,

50 dag polnozrnate moke,

25 dag bele moke,

10 dag mletih orehov,

mešanica dišav za medeno pevico (če teh nimamo vzamemo za noževo konico mletih klinčkov in cimeta),

1 žlička sode bikarbone.

Med damo v kozico in segrejemo na 50°C, zamešamo vanj maslo in nato še sladkor ter jajca (ko se dovolj ohladi). Ostale suhe sestavine zmešamo v drugi posodi in jim nato primešamo medeno mešanico. Testo naj počiva vsaj eno uro, še bolje čez noč.

Oblikujemo po želji (kroglice, paličice, ipd.), pečemo pribl. 15 minut na 180°C.

To je originalni recept, ki pa sem ga jaz malce priredila po svojem okusu:

1. testo mi je presladko, zato dam manj sladkorja, pa še tega dam rjavega, ker mi je bolj okusen,

2. iz istega razloga (presladko) uporabljam le gozdni ali smrekov med, ker je grenkejši kot npr. cvetlični ali akacijev,

3. testu ne dodam 10 dag meltih orehov, pač pa 20 dag sesekljanih orehov (koščki se čutijo),

4. testu dodam 10 dah sesekljanih kandiranih pomarančnih in limonih lupinic.

5. Testu dodajam mešanico začimb (cimet, klinčki, kardamom, poper, ingver, itd. - lahko prepišem, če te zanima) za medenjake + cimet,

6. namesto bele moke uporabim kar vso polnozrnato ali pa uporabim pirino ali dodam pšenične otrobe (moko in otrobe kupujem v nekem mlinu, zato vem, kakšni izdelki so).

Medenjake vedno delam v kroglicah (med peko nastanejo polkrogle) v velikosti lešnika do oreha. Še tople pomočim v sladkorni led (1 beljak + 200-250 g sladkorja v prahu), hladne (če nisem vseh namočila v sladkorni led) pa oblijem s čokolado.

Medenjaki so mehki in dobri, še boljši pa so dva do tri dni stari, ker se razvijejo vse arome. Medenjaki, obliti s sladkornim ledom ostanejo dobri zelo dolgo (samo mi smo nori na medenjake, pa nikoli ne ostanejo dlje kot kak teden), s čokolado obliti pa se posušijo hitreje, ker čokolada "ne dihta".

Konec kopije.

Sicer pa veliko mnenj o tem recepetu najdete na Prehrani tam okoli začetka lanskega decembra, če se ne motim.

Lep pozdrav.

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

16. nov 2005 5:36

Super! Bom preizkusila in poročala. Hvala. Migla

miha-ela  

član od: 6.10.2005

sporočila: 150

16. nov 2005 18:47

Hojla! Tole pa je moj preizkušeni recept za medenjake: 1/2 kg moke 1/4 kg sladkorja 1/4 kg masla ali margarine 2-3 žlice medu 2 pesti orehov mletih 1/2 žličke cimeta 2 jajci noževa konica sode bikarbone Vse setavine zgneteš in narediš klobaso, odrežeš kolešček in narediš kroglico, ki jo na pekaču malo sploščiš in v sredino dodaš mandelj ali oreh. Premažeš z beljakom in pečeš 15 min na 170 stopinj. Nam so zelo dobri in hitro narejeni. Dober tek miha-ela

Tanja05  

član od: 26.12.2003

sporočila: 392

16. nov 2005 21:44

Hvala za recepte. Bom poskusila in poročala. Pozdrav, Tanja

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

17. nov 2005 12:48

Sasenka, napiši postopek za obliv. Za vsako novo leto oz. Božič obvezno, če ne še med letom, delam medenjake, vendar še vedno imam probleme z oblivom. Kako in kakšen obliv narediš? Hvala za odgovor. oliva Sporočilo je spremenil(a) oliva dne 17. nov 2005 12:48:52

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

17. nov 2005 13:03

Mene pa nekaj drugega zanima. Za novoletna darila bi rada naredila iz medenega testa malo večje figurice. Manjše modelčke lahko kupiš v trgovini, jaz bi pa rada dobila za kakšne dve številke večje. V tujih časopisih vidiš tudi skoraj za pedenj velike angelčke, Miklavže in parklje. Ve mogoče kdo, kje bi se to dobilo? Gobica

Sasenka  

član od: 5.9.2005

sporočila: 252

17. nov 2005 23:19

Oliva, postopek je napisan že v prvem postu: "Medenjake vedno delam v kroglicah (med peko nastanejo polkrogle) v velikosti lešnika do oreha. Še tople pomočim v sladkorni led (1 beljak + 200-250 g sladkorja v prahu), hladne (če nisem vseh namočila v sladkorni led) pa oblijem s čokolado." No, če te zanima sladkorni obliv, gre takole: 1 beljak + 200 do 250 g sladkorja v prahu razmešam kar ročno z metlico, sladkor seveda dodajam postopoma, če ne se kar praši naokoli . No, potem pa ko potegnem prvi medenjak iz pečice, preizkusim obliv: če je plast dovolj bela, je dovolj sladkorja, če je plast preveč prozorna, dodam še malo sladkorja. To je to. Pomakam vedno še vroče, ker se tako zelo hitro posušijo. Pri peki se iz kroglic oblikujejo polkroglice in jih pomakam z okroglim delov v obliv. Kar se čokoladnega obliva tiče, pa moram reči, da ga ne maram kaj preveč, ker se medenjaki precej bolj izsušijo, ga pa delam zaradi nečakov, ki obožujeta medenjake s čokolado. Nad paro stopim čokolado (težko ti rečem, koliko, ker vedno delam "od oka") in ji - ko je že stopljena - dodam toliko olja, da postane ravno dovolj gosta za zgoraj opisano pomakanje (ne sme pa biti tekoča). To je to. Lisička, čisto mimogrede, pa vem, da ne iščeš tega, ampak vseeno - MK je letos izdala knjigo Bpžično pecivo, kjer zraven knjige dobiš še paket modelčkov za piškote (nekje 5 ali 6 jih je notri), se pa stranke zeeelo jezijo, da niso uporabni, ker so - preveliki... Bom jutri pogledala bolj natančno, katere oblike so in koliko jih je. Aja, sicer pa komplet stane 4490 sit.

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

18. nov 2005 8:15

Sasenka, to knjigo sem tudi jaz že videla. Res sem jo pogledala bolj na hitro in videla, da ima dodane modelčke. Tudi oblik se ne spomnim. Samo ne zdi se mi, da bi kupila knjigo samo zaradi modelčkov. Me pa zanima, kdo jih dela. Vseeno ti hvala za trud. Gobica

oliva  

član od: 21.3.2005

sporočila: 312

18. nov 2005 10:38

Sasenka hvala, bom poskusila še tople. Jaz sem po navadi povaljala že mrzel in potem sušila pa na zraku, pa v pečici, pa to ni bilo to. Sem pa očitno beljaku dodala premalo sladkorja. Bom poskusila po tvoje. Hvala ti. Lisiški pa sporočim, kako sem jaz rešila problem z modeli. Kar na roko oblikovala malo večji podolgovat piškot in ko je bil pečen, namočila zgornji del v beljakov sneg s sladkorjem in nanj takoj prilepla iz papirja izrezan (dobila sem jih na Internetu) ali kupljene Dedke mraze oz. Miklavžke (dobila v trgovini na Mačkovi, seveda če sem bila dovolj zgodna - so namreč hitro razprodani). In to jih je nosil Miklavž naokrog - vsi so bili zelo veseli, pa še lepi so. lp oliva

harmonija  

član od: 12.8.2003

sporočila: 222

18. nov 2005 10:53

Ojla, Lisička, kaj naj ti rečem? Saj odgovor že poznaš: prodajalna Pekarne Vrhnika na Brnčičevi v Črnučah. Modelčki so že bolj modeli, je pa cena seveda temu primerna. Lep pozdravček & dobro peko! Harmonija

lisička  

član od: 21.7.2003

sporočila: 588

18. nov 2005 11:59

Harmonija, saj vem da sem trapa. Čisto sem pozabila na njih. Sem takoj vprašala in imajo različne. Cena je res zasoljena (malo čez 1700 sit). Ampak enkrat jih kupiš, pa potem zaleže za nekaj časa. Bom morala na izlet v Ljubljano. Vem pa, da moram doma kartice pustit, pa ne preveč denarja s seboj imet. Me hitro kakšna stvar zapelje. Gobica

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti