Kislo zelje - pomoč

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

tema odprta - 15. nov 2005 10:34 | ogledi: 16.376 | odgovori: 10

Pozdrav

Letos smo kisali zelje. Vse lepo in super.

Vzeli smo ga že iz čebra, vse lepo pomili, dali deščice in kamen nazaj, voda je bila lepo čez zelje...

In včeraj sem ga šla ponovno iskat (po cca 10- 14 dni) in groza, voda je bila rjava, deščice so bile vse sluzaste, zelje pa rjavo in grenko, sem ga vrgla kar nekaj kg stran.

Nato sem vse spet pomila, vzela čim več te vode stran in nalila gor svežo mrzlo.

Kaj smo naredili narobe, oz. kaj naj naredimo, da se to ne bo ponovilo? Radi bi održali zelje v čebru, v skrajnem primeru bo pač romal v zamrzovalno skrinjo, ampak...

Hvala

Meglen gorenjski pozdrav

smrkolina

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

15. nov 2005 12:42

Če imate na vrhu deske je potrebno zelje umivati vsak teden. Mi pa imamo na vrhu veliko vrečo, ki je napolnjena z vodo, da prekrije celo površino in nimamo problemov, mogoče enkrat na dva meseca ga umijemo malo po vrhu. Malo čudno sem napisala upam, da bo razumljivo. lp Mateja mperhaj

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

15. nov 2005 13:03

Kako se pa zelje umiva? Teka

PAJDO  

član od: 10.9.2004

sporočila: 18

15. nov 2005 13:47

Tašča mi je povedala, da je bilo prejšnji teden po televiziji, kako ravnamo s kislim zeljem - ko odstranimo deščice, čimveč vode ki je prekrivala zelje poberemo ven in jo zavržemo. Zavržemo tudi zgornjo plast zelja, šele nato vzamemo ven zelje, ki ga potrebujemo. Po možnosti stene obrišemo in operemo deščice in kamen. Oprano vse lepo zložimo nazaj in zalijemo z mlačno slano vodo. PAJDO

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

15. nov 2005 14:13

To na TV sem videla, in to smo naredili, samo.... To za vrečo sem slišala in razumem. Ker ga bomo mogoče kisali tudi drugo leto, bi vas prosila za malo informacij kako to delate, koliko zelja je lahko v čebru (če prav sklepam ga več kot 3/4 ne sme biti, drugače lahko vreča pade, koliko velika vreča mora biti, kje dobite te vreče.... Hvala smrkolina

mperhaj  

član od: 10.9.2004

sporočila: 207

15. nov 2005 14:36

Jaz sem jih dobila v Grosupljem v kmetijski zadrugi. To je kar precej velika vreča in močnejša, da ti pokrije vse zelje. lp Mateja mperhaj

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

27. nov 2005 19:15

Pred desetimi dnevi sem naribala zelje in ga dala kisat.Na vodi se mi je naredila plesen,je to normalno,ali ga bo m mogla zavreč?Kokiko časa se zelje kisa in kdaj ga moram prvič oprat?Zelje kisam prvič. Hvala Teka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. nov 2005 20:51

Zelje se na okoli 16 st. Celzija kisa kake tri tedne, če zeljne glave ob ribanju niso bile zelo mrzle. Kakšne barve je plesen? Rjavkasta, runmenkasta tekočina pravzaprav? To je OK. Saj po 3 tednih je tako treba zelje oprati, zgornja plast (ki jo je dosegel zrak, gre stran. Sem pa slišala od sosede, da zelje kisajo tako, da ga nadevajo v npr 3 kg polivinil vrečke, ki jih prešpikajo velikokrat, zavežejo pa kar vrečke (ne uporabijo gumic), vrečke zložijo na tesno v čeber in naprej postopajo kot običajno. Zelje seveda prej ustrezno začinijo. Mora biti dovolj vode, pa obteženo,... Ko je zelje kislo, vedno vzamejo vrečko, ni sloraj nič čiščenja. Sama še nisem videla, bom pa šla letos pogledat. Najbrž bi šlo tako tudi z repo. rimljanka

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

27. nov 2005 21:01

Bom šla jutri v klet,da si bolj od blizu pogledam to plesen...hvala Teka

Mikica  

član od: 10.12.2004

sporočila: 37

28. nov 2005 8:28

Pri nas damo na vrh zelnatih glav bombažen serveti in na to kozarce za vlaganje, napolnjene z vodo (2 kozarca po 1l). Zelje damo kisat, ko je mlada luna. Do zdaj še nikoli ni šlo preč. Mikica

Zelda  

član od: 26.5.2008

sporočila: 66

15. feb 2010 8:52

Potrebujem pomoč, pri kisanju zelja. Zelje kisam v roto posodi. Lepo se je skisalo, je zelo okusno in čvrsto. Nazadnje, ko sem ga vzela iz posode, sem zaznala močan vonj po kvasu, kar je bilo čutiti tudi pri kuhanju zeljaKaj naj storim, da ne bi bilo kaj narobe?. Zelda

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti