Nasveti in triki

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

5. mar 2015 9:24

Enako.   Ali pa na ta način pohladim vroč čaj,  ali pa želim dotočiti še malo vode v kozarec napitka,  ali v merilno posodico za karkoli že ...

Cila

BABI 2+2  

član od: 8.11.2009

sporočila: 379

5. mar 2015 9:25

mišzmoke je napisal/a:

limnol je napisal/a:

Ne rečem, da ni dober nasvet, ampak sem čisto brez fantazije - v kakšni situaciji pa človek potrebuje kaj takega?
Sonja

Meni pride prav vsako jutro ob kuhanju turške kave. Potem, ko dvakrat kipne, ji dodam nekaj malega mrzle vode.

lp



mzm

Evo, točno to in točno tako tudi jaz naredim vsako jutro.

 

BABI 2+2

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

5. mar 2015 12:11

Nasvet za vegetarijance/vegane: večina sirov ni vegetarijanskih (vključno s sojinimi), ker vsebujejo sirilo, ki je narejeno iz živali  (encim rennet): http://www.osvoboditev-zivali.org/forum/viewtopic.ph

Prav tako za vegetarijance in pa vegane očitno ni primeren rafinirani sladkor, saj se pri končnem postopku prečiščevanja sladkorja navadno uporablja t.i. "bone char", ki mu pravijo tudi naravni ogljik, narejen pa je iz govejih kosti: http://www.peta.org/about-peta/faq/are-animal-ing

 

:s



Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 05. 2015 12:17

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

5. mar 2015 12:19

V zadnjih dvajsetih letih se bolj ali manj povsod uporablja rekombinantno sirilo, ki ga delajo genetsko modificirane kvasovke ali bakterije - je cenejše in čistejše od tistega, pripravljenega iz živalskih želodcev. lp, proxima

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

5. mar 2015 12:23

Hm...torej gensko spremenjene kvasovke ali pa živalski encimi. What a choice.

Hvala proxima~

Life is war against boredom~

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

5. mar 2015 12:41

MiriBon je napisal/a:

Hm...torej gensko spremenjene kvasovke ali pa živalski encimi. What a choice.

Hvala proxima~


Life is war against boredom~

Kaj je pa narobe z gensko spremenjenimi kvasovkami? Diabetiki so verjetno veseli, da obstaja biotehnologija - pa še kdo

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. mar 2015 12:56

MiriBon je napisal/a:
Hm...torej gensko spremenjene kvasovke ali pa živalski encimi. What a choice.

Saj, a ne? Inzulin, rastni hormon,.......encimi v praških, mnoga zdravila, še dobro, da se kdo ne spotakne ob PCR, ki pomaga, med drugim, odkrivati morilce,....... Vse to je posledica vnosa genov v bakterije in/ali kvasovke. Marsikaj od tega so naredili že deseletja nazaj.

Če ne veš, ne boli. Če veš, pa ne škodi.

Ko nekje tam zgoraj že omenjaš naravni ogljik (umetnega itak ni), kaj meniš, kolikšen del atomov, ki trenutno gradijo molekule v tvojem telesu taistega ogljika, je že bil vgrajen v podgani, trakulji, govnaču, pšenici ali, če hočeš, Elvisu Presleyu?

rimljanka

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

5. mar 2015 12:57

@ Elaphus

Mja, kaj pa veš... ;)

Sedaj mi je pa jasno, zakaj imajo nekateri siri oznako 'brez GSO' (nekateri siri znamke Zelene doline(?) če se prav spomnim) ...samo, a to potem pomeni, da uporabljajo sirilo živalskega izvora, ali pač obstajajo tudi gensko nespremenjene različice?

Če me spomin ne vara, je pod sestavinami sirov navadno navedeno samo 'sirilo' oziroma še nisem zasledila zveze 'živalsko sirilo' (upajmo da zato, ker se ga ne uporablja več, kot je dejala proxima), tako da gre pač na zaupanje proizvajalcem...

 

Rimljanka, pri izrazu 'naravni ogljik' je šlo kar za dobesedni prevod izraza 'natural carbon' s spletne strani v ang.

Očitno so GSO veliko bolj prisotni, kot si običajen človek (ne)predstavlja. Moti me pa predvsem to, da se o tem ne govori tako veliko kot npr. o zadnjih hitih v prehrani (t.i. super foods ipd.), oziroma da gre predvsem za samoiniciativo (vsaj če nisi v tej stroki) in že za pravo raziskovalno delo, medtem ko pa zanesljivih informacij ni vedno enostavno dobiti....in prav tako niso enostavno dosegljive (ali pač?).

Life is war against boredom~

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 05. 2015 13:04

MiriBon  

član od: 25.10.2011

sporočila: 1764

5. mar 2015 13:08

Ok...ampak kaj točno želiš povedati s tem? Kot je omenjala proxima, se v sirih uporabljajo genetsko modificirane (=gensko spremenjene --> 'GS' v 'GSO') kvasovke, torej bi oznaka 'brez GSO' na njihovih izdelkih morala pomeniti, da uporabljajo drugačno vrsto kvasovk oz. bakterij, kajne?

 

(popravek: mogoče bi bilo dobro, če moderator razpravo loči v lastno temo, da ne bomo preveč zabasale tole temo)



Life is war against boredom~

 

 

Sporočilo je spremenil(a) MiriBon dne 05. 2015 13:11

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti