Grahova kremna juha

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

tema odprta - 12. nov 2005 19:59 | ogledi: 9.817 | odgovori: 11

Jutri imam goste na kosilu. V zmrzovalniku imam še od lani eno vrečo graha z vrta in ga hočem porabiti za grahovo kremno juho za predjed. V bazi ne najdem nobenega recepta za grahovo juho, ki bi bil narejen iz svežega graha, sama je tudi še nikoli nisem delala, tako bom šla malo po navdihu...

Kaj pravite, a bo uredu, če skuham grah (kar v ekonom loncu bom naredila, ker je grah domač in zelo trd) z enim krompirjem, nekaj stroki česna in polovico čebule - bi morala dodati še kaj? In kakšne naj uporabim začimbe?

Lep pozdrav,

tjas

Temo je spremenil(a) tjas dne 12. nov 2005 19:59:43

marelica  

član od: 27.8.2005

sporočila: 1398

12. nov 2005 20:15

Pri nas smo jo velikokrat naredili, tako, da je mami grah enostavno skuhala v toliko vode da je bil pokrit, nato ga zmiksala s paličnim mešalnikom skupaj z vodo v kateri se je kuhal in solila, če je bila juha pregosta, je dodala še malo vode. Na krožniku si je vsak dal v sredo še žlico kisle smetane in potresel s kroglicami ali popečenimi kruhovimi kockami. Je pa res da vsebuje juha na tak način nekaj grahovih lupinic. Lp, marelica

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8687

12. nov 2005 21:05

Na grah nalij toliko vode, da je pokrit. Kuhaj na zmernem ognju. Ko bo skuhan, zmiksaj s paličnim in potem še precedi čez cedilo (da ne bo olupkov). Polovico čebule nareži zelo na drobno, prepraži do mehkega, dodaj precejen grah, vegetaj, soli, (ali pa dodaj kocko), nalij toliko vode, kolikor potrebuješ juhe. Pusti naj počasi vre. Na koncu dodaj nasekljan peteršilj. Če juha ne bo dosti gosta, dodaj zašprudlan rumenjak. Nikakor ne delaj v ekonomu, minuta-dve odveč kuhanja in bo sama "spačenka". Pozdravček!

Migla  

član od: 16.6.2004

sporočila: 1892

13. nov 2005 15:37

Jaz bi na koncu dodala sladko smetano, ki obogati okus. Migla

katjushka  

član od: 15.9.2004

sporočila: 1901

13. nov 2005 17:24

Jaz krompir narežem na rezine, dodam grah (cca pol-pol), strt česen,solim in malo popram, zalijem s toliko vode, da je vse pokrito ter skuham do mahkega. Spasiram s paličnim mešalnikom, dodam kislo smetano in toliko vode, da je juha ravno prav gosta. Postrežem s kruhovimi kockami, ki sem jih prej popekla na olivnem olju in česnu. katjushka

luthien  

član od: 13.8.2005

sporočila: 145

14. nov 2005 8:39

Za 4 osebe: 40 dkg krompirja narežeš na kocke in skupaj z 20 dkg zelenjave (cvetača ali/in zelena ali/in grah ali...) prepražiš na malo olivnega olja. Doliješ slab liter vode, dodaš eno kocko (govejo...) in skuhaš do mehkega. Spasiraš s paličnim mešalnikom, dosoliš po potrebi, popraš, malo muškatnega oreščka in 1 dl kisle smetane. Pri nas je največkrat kremna juha z zeleno in cvetačo. Zraven pa palačinke ali šmoren, ali pa kaj drugega. luthien

karmenalex  

član od: 29.10.2003

sporočila: 143

14. nov 2005 9:29

Meni je grahova juha dobra, če drobno sesekljani čebuli dodamo še narezano panceto. Lp! Karmen V.

juhica101  

član od: 28.10.2003

sporočila: 814

15. nov 2005 20:25

Jaz delam vse kremne juhe na podoben način: zelenjava (vedno samo ene sorte: npr.samo grah, samo cvetača,samo gobe....), 2 velika krompirja narezana na rezine, da se prej skuha, pol čebule narezane, strok česna, lovorov list (ki ga pred miksanjem vzamem iz posode), malo muškatnega oreščka in poper v zrnu. Kuham tako dolgo, da je zelenjava in krompir mehka, zmiksam s paličnim(če koga motijo lupine od graha, pa stlačim vse skozi pasirko). Navadno je taka juha zelo gosta, zato jo redčim z mlekom, še enkrat prevrem in voila....Za tiste, ki niste na dieti pa še: treba je soliti, se mogoče pocrkljati s kislo smetano(ki jo prej razmešaš v skodelici juhe in jo nato vliješ k ostali juhi, da se ne delajo grudice), lahko dodate še jušno kocko ali pa popečen kruh ali popečeno čebulo, ki jo lahko date na popečen kruh, ali s kislo smetano naredite v juhi vzorec-če juha seveda ni bela.... Pa lp juhica

mamica4  

član od: 9.3.2008

sporočila: 129

3. jul 2009 15:21

Sem pripravila juhico tako, kot jo pripravlja juhica101 in je super. Lp, mamica4 mamica4

asket  

član od: 29.6.2009

sporočila: 41

3. jul 2009 17:00

Tudi jaz delam vse kremne juhe na ta način. In so super. Včasih dodam namesto muškatnega oreščka ščep majarona. Ker imamo tudi majčkenega otroka, zadnje čase ne dodajam popra. Na ta način otroci pojedo veliko zelenjave, ki jo v celem kosu niti videti nočejo na krožniku... Všeč nam je, ker so juhe povsem naravne, nekomplicirane in OKUSNE! dober tek! asket

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti