Peka polnozrnatega kruha

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

30. jan 2006 19:15

Barb29 Tako kot je napisala Riba-ribica, se ta plošča za peko angleško imenuje ceramic pizza & baking stone. Na mojih navodilih med drugim piše: "...je izdelana iz keramike in vpija odvečno vlago ter enakomerno razporedi temperaturo po celi površini, kar vam omogoča pečenje lahke in hrustljave pice in drugih izdelkov. Plošča se lahko uporablja v klasični ali mikrovalovni pečici za pečenje kruha, piškotov, peciva, tortilij, prest in zvitkov...". Ko sem dala testo za kruh na vročo ploščo, je spodnji del testa takoj "zakrknil", obdržal obliko in se ni razlezel (podobno bi se zgodilo verjetno tudi, če bi uporabili že segret pekač). V primerjavi s kruhom iz kruhomata, ki je dober prvi dan, drugi dan precej manj, tretji dan pa sploh ne (zato kruhomat uporabljam, če pričakujem obiske, da vse "zmlatimo" prvi dan), je kruh, ki sem ga pekla včeraj danes še vedno rahel, ima prijeten vonj in je zelo dober, skratka strinjam se z Maychi. Kruh iz kruhomata je že naslednji dan dobil nek priokus in vonj - morda po kvasu (pa sem zniževala njegovo količino do minimuma, preizkusila vse sveže in suhe vrste). Za v pečici pečen kruh se zdi, kot da se je dvignil do maximuma in oddal vonj kvasa v širino pečice, zase pa zdržal čudovit vonj. Vsekakor bom še uporabljala kruhomat, toda če bo le čas, bom kruh naredila s to s-k emulzija in spekla na plošči v pečici. Vesela sem, da obstaja ta stran, saj sem vse troje našteto najprej "naštudirala" tu, po premisleku kupila in za nobeno od teh stvari mi ni žal, da jim imam. Hvala Jerneju in vsem, ki sodelujete s svojimi izkušnjami! Pozdrav, Lipa

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

30. jan 2006 21:06

Lipa! Emulzijo lahko uporabiš tudi v kruhomatu.Prej ko sem ga še bolj uporabljala sem dala na dno sol,vodo in kvas,pa tudi semena da so lepo nabrekla(nisem čisto sigurna ampak se mi zdi da sem dala not tudi jogurt ali limono ali mineralno,tudi žlico ali dve olivnega olja,košček masla...)čez vse to pa moko in mleti lan, dala na zamik in zjutraj je bil kruh pečen.Če se emulzija nebi naredila tako kot je treba,bi dobila ven nevzhajan kruh. Reca, ali vam je na tečaju mojsrer Goljat rekel da to ne gre?LP Aki

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

30. jan 2006 21:19

Reca je napisal/a:
Ta solno-kvasna emulzija je krasna za potice in ostala kvašena peciva, ni pa za v kruhomat. Testo se v kruhomatu stepa, to pa ni v redu. Če delate kruh na ta način, ga je treba na hitro zamešati na roke. lp Vesna Vesna Milek Recko
Glede na Recine izkušnje... hja, Aki, kaj pa vem,...morda brez mešanja, samo peka... probat ni greh. Reca ali ste že pekla žemljice in koliko časa? LP Lipa

aki  

član od: 23.4.2004

sporočila: 1330

31. jan 2006 1:09

Jaz vse pečem z emulzijo tudi v kruhomatu mi je atalo,čeprav zadnje čase mesim le še ročno.Delam tudi žemlje.Samo če nimam pripravljene in ne utegnem čakat 5 ur,potem zamesim na klasičen način. Aki

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

31. jan 2006 9:39

Dekleta, kakšna je pa cena plošče za peko? LP Marta

rega  

član od: 21.6.2005

sporočila: 20

31. jan 2006 9:44

Jaz pečem polnoznte in druge kruhe iz mok, ki se dobijo. Zmešam 1o dag- ržene moke in 60-80 ddag moke za domači kruh -Intesove, razliko do 1 kg pa še dela polnozrnate moke , dodajam sesekljana bučna sememna 1 - 2 žlici, prav toliko sončičnih semen in včasih še drobno zmletih ovsenih kosmičev, sezam ali laneno seme. Mešanica mok je odvisna od želja, okusa itd... Na kg dodam 1 zvrhano žličko soli, 1 navadni jogurt, 1 - 2 žliči olja, 5 dag kvasa in cca. pol litra mlačne vode. Testo izdelam, tako, da najprej naredim kvasni nastavek iz 1 žličke sladkorja, kvasa in malo mlačne vode. Pustim nekaj minut, da lepo naraste in vmešam v moko ter zamesim z ostalimi sestavinami. Pomembno je, da je testo res dobro zmeseno. Lahko pa kvasno mešanico vlijete v jamico v moki in zmešate z malo moke ter pustite, da vshaja, potem pa z o ostalimi sestavinami zamesite. Pustite vshajati na toplem, da naraste za enkratno količino. Nato oblikujete majše hlebčke, štručke, bombete in dajte ponovno vshajati, da naraste vsaj za polovico. Pred vshajanjem jih premažite z stepenim beljakom ali in potresite z semeni, ovsenimi kosmiči,i lanenim semenom alisezamom.td...variant je veliko. Peči je potrebno na 220 stopinj, Stručke in bombete cca. 10-12 min. ( so tako velike kot v trgovini te razne štručke - polnozrnate itd.) Večje struce in kolačke pa temu ustrezno dalj. Spodaj v pečico dodajte v manjšo posodo vodo, tako bo skorja bolj hrustljava. Pečeno premažite s hladno vodo ali pokritj z vlažno svežo kuhinjsko krpo, tako pa postane skorja bolj mehka. Ohladite in ponudite, lahko pa del spečenega zmrznete o in potem zvečer vzamete ven ali pa zjutraj odtalite v mikrovalovni na programu za odmrzovanje 1 - 2 min. odvisno od velikosti kruhkov. Vedno boste imeli svež kruh, pa tudi zadrege ni, ko pridejo obiski. Enbako delam z belimi ali mlečnimi stručkami, makovkami itd....Iz 2 kg spečem običajno cca. 60 kosov štručk, bombet, žemljic.... Pri Hoferju pa že dobite pripravljene mešanice za raznovtstne kruhe kjer dodajate samo vodo in sol. Poglejte! Pa veliko uspeha. rega

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

31. jan 2006 12:44

Hoferjevi mešanici ni potrebno dodajati soli, samo vodo. lp Julija

Lipa  

član od: 28.7.2003

sporočila: 243

31. jan 2006 15:07

Prekmurka, obstaja več oblik (krog, pravokotnik) in dimenzij. Moje je dimenzije 30,5 x 38,1 cm, cena 3.340 SIT. LP Lipa Sporočilo je spremenil(a) Lipa dne 31. jan 2006 20:59:15

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

1. feb 2006 18:37

No, pa ste me le prepričale. Pred dvema dnevoma sem si prvič ogledala tole temo na forumu in danes sem se odločila, da tudi jaz poskusim. Zdajle bo hlebec romal v pečico, ko bo pečen in goden za pokušnjo, bom pa javila, kako je uspelo. (Saj sploh ne dvomim!) Skromna pa nisem ravno, a ne? Kmalu na svidenje (oziroma na pisanje). Blanka Blanchy

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

2. feb 2006 7:25

Zopet jaz! Kruh je super uspel - dala sem pol polnozrnate in pol bele moke, drugič bom pa še kakšno drugo kombinacijo poskusila (mislim, da bo treba kar kmalu, ker tale bo kmalu pošel).

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti