Peka polnozrnatega kruha

Dolores  

član od: 20.6.2005

sporočila: 1304

14. nov 2005 11:41

Jz tudi s pridom uporabljam emulzijo, v katero pa dodam tudi pol žličke sladkorja. Ravno včeraj sem pekla dve vrsti kruha, kar tako po navdihu, pa je testo krasno vzhajalo. Tudi pizzo delam z emulzijo. Za skrivnost sem izvedela od prijateljice, ki je bila na tečaju za peko kruha in pizz in mi je nato navdušeno pripovedovala o tem, kako pravi mojstri kvasa ne ckrljajo in vlačijo po toplem, pa mlekec itd. Dolores

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. nov 2005 12:32

Če delaš za sladko kvašeno testo dam malenkost manj soli. Jaz namreč v kruh ne dajem nič sladkorja, v pecivo pa toliko kot se mi zdi. Naredim vse z vodo, tako kot za kruh, le da jo dam manj. Ostalo tekočino dam pa tako kot veleva recept. Sicer pa je pri nas tako, da mleka skoraj ne uporabljamo in je to bolj izjema kot pravilo. Tudi pri jajcih nisem radodarna in jih zmanjšam na minimum. Tekočino vse nadomeščam z vodo ali sojinim mlekom, jajc pa pač ni. Pa ne se bat, stoji skupaj in lepo je za videt, le rumeno ni tako zelo. lp Vesna Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

14. nov 2005 14:14

Drage dame, prav zdražile ste me s tem kruhom. Sem že dragega poslala v trgovino po kvas. DAnes bom pripravila solno kvasno emulzijo, jutri pa kruh. Reca, koliko časa vzhaja prvič in koliko časa drugič, ko so že hlebčki? Se ga peče na najvičji temperaturi tudi če naredimo en večji hlebec namesto majnih? Tole me spominja na vatikanki kruh oziroma kruh prijateljstva. Tudi tam je bil del testa, ki ni bil svež. Podobno je pa tudi pri ciabatti, ko en del testa zamesimo vnaprej. Sporočilo je spremenil(a) mimika dne 10. jun 2006 19:43:15

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

14. nov 2005 15:06

Še isti večer, ko sem priša s tečaja, sem naredila solno emulzijo in drugo popoldne kruh. Delala sem ga iz 1 kg moke in iz te količine naredila 3 hlebčke vzhajala pa tako kot običajno . Ne vem, kaj je Goljat mislil z najvišjo temperaturo. Tako nam je svetoval na tečaju. Kruh sem dala v pečico in čez pet minut je bil po vrhu črn - zaažgan, skratka za na kompost. Od takrat ga še nisem pekla, moram zbrat pogum. Torej temperatura naj bo 220 st in nič več, da se ne bo še kateri naredilo kot meni.

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

14. nov 2005 15:42

Imam ventilacijsko pečico vedno je vključena in na maksimalni temperaturi. Do zdaj je bilo vedno super in tako delam že več kot pol leta. Mogoče je tvoja pečka drugačna. Kar se pa vzhajanja tiče, testo pustim vzhajati kar tako, enkrat dlje, drugič manj časa, hlebčke pa skoraj nikoli ne vzhajam ponovno, ker mi zmanjka časa. Klub temu je vse v redu. Sicer se pa na oko lepo vidi in boš takoj vedela kdaj je dovolj. lp Vesna Vesna Milek Recko

Lijana  

član od: 6.12.2002

sporočila: 1603

14. nov 2005 16:12

Moja je tudi ventilacijska, ampak zgleda, da precej bolj "zakuri". Ko je začelo smrdeti, sem najprej pomislila, da je nekaj notri, kar ne bi smelo biti in mi še danes ni jasno, kako se je lahko tako hitro zažgalo. Kadar pečem pice, so tudi prej kot v 10 min pečene, čeprav berem, da jih nekatere pečete 20 minut. Nekje imam termometer za v pečico, ga moram poiskat in enkrat zmerit. Lp

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. nov 2005 9:19

Še eno vprašanje. A to emulzijo kaj pogreješ preden zamesiš? Te tekočine ni dovolj za 1 kg moke, torej se mora še dodati voda. Kakšne temperature? V posodo daš tekočino in nato moko ali obratno? najlepša hvala za odgovore. emulzija je že pripravljena, zvečer sem lotim peke. Mimika

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

15. nov 2005 11:08

V posodo daš moko, narediš jamico, vanjo zliješ pripravljeno emulzijo, katero premešaš s prsti, da gre vse iz posodice. Doliješ vode, kolikor jo potrebuješ za lepo testo. Temperatura ni važna. Je pa dobro, da je topla, ker ti bo testo prej vzhajalo. Temperatura tukaj ni tako pomembna, ker so kvasovke že odmrle (ne moreš jih uničit s previsoko temperaturo) in delajo samo encimi. lp Vesna Vesna Milek Recko

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

15. nov 2005 17:38

Moje testo ja zamešano in pravkar sem ponovno prebrala vaša sporočila. Emulzijo sem imela v hladilniku. A je bilo to narobe? v kuhinji je bilo pretoplo. Mimika

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

15. nov 2005 19:08

Mimika ni narobe,jaz sem ga celo noč imela zunaj,ki je res hladno,pa so mi rekle punce da ni nič narobe in res ni bilo... Teka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti