Peka polnozrnatega kruha

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

28. okt 2012 7:58

Preveč soli in preveč kvasa.

Za pol kg moke se uporabi polovica kocke, v kruhomatu lahko še manj, ker so optimalni pogoji za vzhajanje.

Testo skupaj pade zaradi preveč kvasa ali preveč vode. Jaz dam za 3 dcl vode 60 dkg moke in pol kocke kvasa. V kruhomatu. In 20 g soli je ena cela žlica?! To je še za kg moke preveč.

lartep

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

28. okt 2012 20:42

Za začetek lahko povem, da sem s kvašenim testom na bojni nogi, vseeno pa vsake toliko časa naredim kak poizkus, če sva se že pomirila, pa do zdaj ni bilo kakšnega uspeha. No, za danes sem se odločila za poskus s solno emulzijo. Naredila sem jo dopoldan in popoldan sem zamesila testo. Takoj sem dobila vtis, da iz tega bo pa mogoče še celo kaj ratalo. Iz kg moke sem naredila 6 hlebčkov in prvega sem že zmazala s pečenico, ki mi je ostala od kosila. 

Čeprav je večina takšno peko pohvalila, vseeno nisem pričakovala, da bom testo s takšno lahkoto zamesila. Vzhajalo mi je zelo lepo, drugo vzhajanje sem pa kar preskočila in hlebčke dala kar v pečico. Pekla sem na 220 st. pol ure. Še en dokaz več, da je kulinariaka res pametna stvar.  

Lep večer in veliko uspešne peke,                                                 

tejkica

SladkeSanje  

član od: 20.6.2008

sporočila: 30

31. okt 2012 18:19

Jaz bi pa ful rada šla na tečaj peke kruha h Goljatu.

Je še kak kandidat? Ali kdo ve, če je že kak termin?

Lep večer,

SladkeSanje

 

 

Sporočilo je spremenil(a) SladkeSanje dne 31.okt 2012 18:43

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

11. nov 2012 14:01

Kot sem že povedala, mi način peke s solno kvasno emulzijo odlično uspeva. Zdaj bi rada poskusila še z dodatki, danes konkretno z orehi, ker kašnih semen nimam doma. Zanima me koliko jih lahko dodam v testo iz kg moke? Rada bi jih imela malo več, da se jih res okusi, da pa ne bi vplivalo na peko. Kaj pravite na 30dkg, bi bilo preveč?

Lep pozdrav,

tejkica

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

12. nov 2012 11:48

4 velike žlice (40g) semen za pol kile moke se mi je zdelo malenkost preveč, tako da bi za 1 kilo moke dal 60g ali 6 velikih žlic za začetek, da vidimo, kaj bo nastalo.

 

 

tejkica  

član od: 10.3.2008

sporočila: 151

12. nov 2012 12:14

Kruh sem včeraj spekla kar s 30dkg in je odličen. Ima res poln okus po orehih. Na začetku, ko sem ga zamesila, sem se sicer bala, da ne bo vzhajal, ker je bilo testo precej zbito, ne rahlo kot prejšnjikrat. Vendar po štirih urah sem imela polno skledo res rahlega testa. Pekla sem go kot običajno. Dobila sem rahel, okusen orehov kruh. Naslednjič jih bom verjetno dala malo manj, ampak samo zato, ker orehov pač nimam v nekem izobilju, pa tudi poceni ravno niso.

tejkica

živžav  

član od: 27.9.2013

sporočila: 3

24. apr 2014 10:39

Pozdravljeni!
Že zelo dolgo spremljam in uporabljam spletno stran kulinarike kljub temu, da sem se prijavila ne zelo dolgo nazaj. Sem še precej neizkušena kuharica zato mi veliko stvari pri kuhi in peki še dela preglavice. Predvsem pa mi preglavice dela peka kruha in izbira moke oziroma razmirja moke. Zelo rada bi spekla bolj zdrav kruh vendar ne 100% iz polnozrnate pšenične moke, ker le ta pride precej zbit. Zasledila sem, da naj bi bila zelo zdrava tudi pirina moka sedaj pa me zanima kakšen kruh bi bil bolj zdrav po vašem mnenju. Kruh iz 60% polnozrnate pšenične moke in 40% navadne bele moke ali kruh iz 100% pirine moke (ne polnozrnate pirine moke)? Morda je vprašanje precej neumno vendar moram res priznati, da se niti malo ne spoznam na vse te različne moke in si sploh ne znam razložiti kakšen kruh bi bil bolj zdrav pa še vseeno bolj rahel in ne povsem zbit. Verjetno pride kruh iz polnozrnate pirine moke prav tako zbit, vsaj tako si predstavljam. 

Upam, da bo kdo tako prijazen, da bi mi lahko malo bolj razložil kako in kaj s temi mokami in kakšna bi bila najboljša kombinacija. Za odgovore in nasvete se vam vnaprej najlepše zahvaljujem.

lp

živžav

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

24. apr 2014 10:48

Meni se kruh iz polnovrednih mok ne zdi prav nič zbit, če že uporabljam pirino, potem polnovredno. Bele moke pri peki kruha sploh ne uporabljam. Včasih krušno tip 850, ostale so vse polnovredne.

Za začetek se verjetno lahko lotiš branja predhodnih strani v tej temi.

Loni Makaroni

JanisJoplin  

član od: 20.1.2011

sporočila: 1953

24. apr 2014 11:01

Tudi jaz pečem kruh samo iz polnozrnate moke (pšenične) in se mi ne zdi zbit. Seveda ni tak, kot tisti najcenejši bel iz pekarne, ki ga lahko ožameš kakor gobo, ampak meni je to všeč.

Glede tega, kaj je zdravo in kaj ne pa še tole: če kupuješ polnozrnato moko, ki ni iz bio pridelave, poješ poleg vsega tega še več pesticidov, saj je narejena iz neoluščenega zrnja.

Mislim, da je tole zelo aktualno: http://www.mojvideo.com/video-kaj-naj-jem/a0e7fa52f97

JJ

živžav  

član od: 27.9.2013

sporočila: 3

24. apr 2014 13:58

Hvala obema za tako hiter odgovor. Sem že prebrala celotno to temo in bom zagotovo poizkusila narediti kruh s solno kvasno emulzijo, da vidim če mi bo kaj bolje uspel. Polnozrnato pšenično in pirino moko drugače vedno kupujem bio pridelave, belo ponavadi iz mlina. Do sedaj kadar sem pekla kruh samo iz polnozrnate pšenične moke je ta bil zelo trd in se je zelo drobil, da je bilo nanj skoraj nemogoče kaj namazati. Verjetno izkušnje naredijo svoje in bo tudi meni enkrat uspela napraviti boljši kruh :)

lp

živžav

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti