Peka polnozrnatega kruha

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

17. maj 2006 10:28

Tudi jaz ti predlagam solno-kvasno emulzijo, begonija. Razmerje med moko je pa v redu. Blanchy Sporočilo je spremenil(a) Blanchy dne 17. maj 2006 10:29:13

val  

član od: 7.3.2006

sporočila: 665

17. maj 2006 11:08

Jaz redno pečem kruh doma,tud polnozrnatega,samo da dam jaz razmerje na tretine: 1/3 polnozrnate,1/3 temne,in 1/3 ostre moke. Temno in polnozrnato imamo doma ,ostro pač kupim. Za 1 kg moke,včasih mal več ,dam 3 g svežega kvasa,sol,in velikokrat eno zlico domače masti al pa masla. LP val val

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

23. maj 2006 12:20

Reca, res si nam dobro svetovala. Pri nas so kar dol padli, tako ja bil dober kruh. Me pa zanima kako testo zamesiš za potico ( jajca, maslo, sladkor ... ) ? Lep pozdrav, Klavdija

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

23. maj 2006 12:22

Jaz potico zamesim s sladkorno kvasno emulzijo, lahko bi jo tudi s solno...

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

23. maj 2006 12:59

lidka je napisal/a:
Jaz potico zamesim s sladkorno kvasno emulzijo, lahko bi jo tudi s solno...
Kakšna pa je sladkorna kvasna emulzija?? Julija

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

24. maj 2006 11:11

Tako kot je napisala Riba-ribica, se ta plošča za peko angleško imenuje ceramic pizza & baking stone. Na mojih navodilih med drugim piše: "...je izdelana iz keramike in vpija odvečno vlago ter enakomerno razporedi temperaturo po celi površini, kar vam omogoča pečenje lahke in hrustljave pice in drugih izdelkov. Plošča se lahko uporablja v klasični ali mikrovalovni pečici za pečenje kruha, piškotov, peciva, tortilij, prest in zvitkov...". Ali mi lahko katera pove, kje to zadevo prodajajo oz. kdo je uvoznik. V Kranju je nima ne Merkur in ne Mercator, popjma nimajo kaj sem hotela. LP, Klavdija

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

24. maj 2006 11:34

V hipermarketu merkator v Šiški sem jo kupila, jo imajo v glavnem skoraj ves čas, samo tega ne vejo. Je čisto na tleh, pri krožnikih za pico in ostalih porcelanstih krožnikih. Je pa fajn stvar. Več o njej sem pisala v temi električni pekač za pico, se mi zdi. Veri

riba-ribica  

član od: 25.2.2005

sporočila: 1436

24. maj 2006 16:46

Klavdija, v Mb jo pri Merkatorju še imajo (vsaj pred nekaj dnevi je bilo tako), tako bi bilo po moje dobro pogledati še po ostalih njihovih trgovinah oz. bolje Hipermarketih. Res je tudi, kar pravi Veri, da je prodajalke sploh ne poznajo in moraš sam poiskati. Kupila sem jo v kartonski škatli, podobno tisti, v kateri prinašajo pico na dom. Lp iz Mb riba-ribica

javr  

član od: 11.10.2011

sporočila: 95

27. okt 2012 19:02

(oktober '12)

Ta solno-kvasna emulzija je krasna za potice in ostala kvašena peciva, ni pa za v kruhomat. Testo se v kruhomatu stepa, to pa ni v redu. Če delate kruh na ta način, ga je treba na hitro zamešati na roke. (kako se tukaj naredi "quote" ?)

V glavnem - iskal sem recept za ajdov kruh v kruhomatu in naletel na opis te kvasne emulzije. Najprej sem poskusil samo z belo moko, da vidim, kakšen bo učinek, predvsem glede vzhajanja.

Rezultat: vzhaja preveč, do vrha, in potem malo upade pri pečenju. Če bi dodal še ajdovo, rženo ali podobno moko, bi verjetno upadlo še bolj, ker bi bilo manj glutena.

Kruh drugače mehak kot še nikoli prej, a obupno slan - ni za jest. Se pravi, pri naslednjem poskusu moram popraviti dve stvari: mora manj vzhajati in mora biti manj slan. Zgleda, da je 20g soli za 500g moke preveč.

Torej - dam naslednjič samo polovično dozo soli in kvasa, ali kak drug predlog, da ne bo šlo spet v pomije ?

Še podrobnosti:

- aparat Gorenje BM900W

- 200 g hladne vode, 20 g soli, 40 g (ena kocka) kvasa, mešano 10 minut na programu "dough" (da se ne bi slučajno vklopil še grelec)

- 14 ur kasneje: 100 g vode, velika žlica olja, 320 g bele za kruh, 180 g ostre (ker mi je zmanjkalo tiste prve), mala žlica sladkorja, 30 g semen;

- program "basic", velikost "900g", zapečenost "L".

 

Emulzija po 14 urah: voda na vrhu, ostalo na dnu:

 

Stanje v kruhomatu po dveh urah (od skupno treh): testo naraslo do pokrova:

 

Takoj po končani peki:

 

Ohlajeno:

___________________

 

 

 

f0rk  

član od: 3.11.2011

sporočila: 68

27. okt 2012 21:49

Mi tudi imamo tak aparat in se vedno držimo recepta:

280ml vode, čajna žlička soli, jušna žlica olja, 440g moke, čajna žlička sladkorja in pol suhega kvasa. Pri moki se držimo količine, ponavadi mešamo s polnozrnato, črno ali koruzno, vedno pa je večji delež navadne(tip 500). Semena dodamo kar na začetku, pečemo na programu basic ali pa french(če dodamo več črne moke), velikost 750.

Na začetku nam noben kruh ni uspel, vedno so lepo narasli in potem dol padli. Ob zmanjšanju količine kvasa pa tega problema ni. Mislim, da je tudi v tvojem primeru preveč kvasa(1 kocka ponavadi zadostuje za 1kg moke).

f0rk

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti