Škrob

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

tema odprta - 7. nov 2005 12:50 | ogledi: 6.475 | odgovori: 18

No, Mamamia je bila tako pridna in poslala recepte, sedaj pa na delo...sem si malce ogledovala recepte pa me pri nekaterih zmoti škrob. Ali vedno če piše v receptu škrob dodajate le-tega, meni je nekako odbijajoč - bi morda lahko dala toliko več moke ali česa drugega?

Saj imam sicer še čas (no kuhinje seveda še ni, se mi že tako močno kolca po njej), ampak za vsak slučaj si pripravim rešitve že sedaj.

Lp, maja

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

7. nov 2005 13:51

Maja , če recept "prosi" , da poleg moke dodaš še jedilni škrob ga kar dodaj ,ker je pecivo bolj rahlo ,za moj okus boljše -sama se že poizkusila brez škroba ,ker ga pač nisem imela doma in je bila očitna razlika ,ko sem naslednjič dodala škrob . lp Marta

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

7. nov 2005 13:59

Marta hvala, sem že malce pregledovala po tujih straneh za nadomestek, naj bi se lahko 1 žlico škroba zamenjalo z 2 žlicama večnamenske moke, ali tapiokinino moko, riževim škrob ali krompirjevim, pa baje še z eno zadevo ki ji ne vem prevod "arrowroot". Vem da je zadeva potem bolj rahla, samo mi škrob (tudi moka samo ni druge variante če že hočem piškotke) res ne paše... Lep dan še naprej! Maja Sporočilo je spremenil(a) majamarko dne 07. nov 2005 13:59:35

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

7. nov 2005 14:08

Maja, mogoče bi šlo kaj lažje, če si kot "škrob" ne bi predstavljala "štirke" za škrobljenje perila, temveč bi dodala (če ti že Gustin, Dolčela in podobne stvari niso všeč) pudingov prašek (vanilijev, smetanov ali čokoladni - glede na okus peciva), ki je tudi škrob, ki so mu dodane arome. lp teta torta

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

7. nov 2005 14:17

teta torta ravno Gustin in temu podobne zadeve mi nekako niso natur (pa saj kaj danes sploh je), upam da pride ša kaka informacija oz namig do časa ko se lotim peke. p, m

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. nov 2005 17:32

Majamarko, škrob je med vsemi silnimi pripomočki še najbolj natur, jaz ga uporabljam brez vsakega pomisleka. Z moko ali če mehko belo moko mešaš z polnovredno ali kakim drugim škrobom, pač spremeniš okus piškotom, kar seveda ni nujno, da je slabo. Če je res strah od umetnega edini pomislek glede škroba, potem jeodveč, saj je to samo rahljalno in zgoščevalno sredstvo, nikakor ne preveč umetno. Mamamia mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

7. nov 2005 18:56

Majamarko! Škrob je povsem naraven proizvod. Sodi med sestavljene sladkorje (polisaharide), ti so sestavljeni iz gradbenih enot, ki jih imenujemo enostavni sladkorji (mohosaharidi), v primeru škroba je iz mnogo (na stotine) molekul grozdnega sladkorja (glukoze), ki so med seboj povezane v obliki razvejanih verig (ker se med nje ujame voda, škrob zelo nabrekne). Glukozo rastlina tvori pri fotosintezi in prebitek kopiči v obliki škroba v celicah v posebnih strukturah, ki jih imenujemo škorbna zrna (mnogo jih je npr.v krompirjevih gomoljih, fižolovih zrnih, pšeničnih zrnih,... pa tudi v steblih, listih, koreninah in drugje, samo, da ga je manj. Ta škrob rastlina porabi v "hudih časih", ali pa seme za kalitev, mnogo ga pa je seveda hrana rastlinojedom. V moki je veliko škroba, so pa še druge sestavine, škrob je pa čist. Se pa seveda dobi krompirjev, rižev, koruzni (temu so včasih rekli majdina), pa gotovo še kakšen. Zakaj torej strah in predsodki? pozdrav v upanju, da vas s "kemijo" nisem preveč zamorila. rimljanka

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

7. nov 2005 19:02

ne vem zakaj, vendar gustin mi res nikoli ni sedel pri peki, se mi zdi bolj umetno, zakaj pa ne bi vedla...nisem še probala z riževim škrobom ali krompirjevim, bom pa najbrž stestirala s tapiokino moko. hvala za info, sem drugače bolj anti kemik, le kaj je bilo "muss" v srednji in oš šoli... lep večer,

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

7. nov 2005 20:04

Ja pa saj je tapioka ena vrsta krompirja, gustin pa je krompirjev škrob... Sicer pa ima vsak od nas svojega "fogla", pravimo na Štajerskem, Mamamia mamamia

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

7. nov 2005 21:16

Ruf proizvaja Rufin Feine Speisestarke (reine Maisstarke). To je koruzni škrob, če bi ti mogoče bolj odgovarjal. Je pa 100% naravni in ne vsebuje glutena. lp Julija

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

8. nov 2005 9:49

Gustin kot jaz vem in ki ga dobiš v trgovini ni ravno krompirjev škrob...no ja ne vem nič več, ampak že od nekdaj tudi doma nismo uporabljali gustina pri kakih kolačih in podobnih sladicah. Morda je preveč obdelan ali pač kaj, res ne bi vedela, večino znanja sem prenesla od doma, pa ne da bi sedaj na koga prelagala krivdo o neznanju:) Julya, pa se ta Rufov škrob dobi tudi pri nas a je res treba čez mejo? Mamamia, hvala za poduk, nisem vedela da je tapioka vrsta krompirja, sem si mislila da je kaka zadeva iz vzhoda (kaj bolj finega - pač ko pride iz tistega konca) Hvala za pomoč! Ld, maja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti