????? žličniki

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

tema odprta - 7. nov 2005 11:19 | ogledi: 3.878 | odgovori: 10

V eni od picerij so do pred nedavnim stregli SOM.....žličnike. Ne vem točno kako se jim je reklo. Ali ima katera recept in točno ime ?

Lp,

Klavdija

d.  

član od: 3.12.2003

sporočila: 523

7. nov 2005 11:42

A gre mogoče za solnograške žličnike? Sem že slišala za njih, kaj več pa nimam pojma. Verjetno si boš najbolje pomagala z Googlom ali Najdi.si... === Sporočilo je spremenil(a) d. dne 07. nov 2005 11:42:24

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

7. nov 2005 14:19

Klavdija, glede na to, da so jih imeli v piceriji, verjetno niso bili solnograški (ki so precej komplicirani za pripravo in postrežbo), temveč madžarski somlojski žličniki ("somloi galuska"), ki so podobni raznim "blejskim otokom" in "grmadam", ki jih strežejo v naših gostilnah. lp teta torta

taja  

član od: 16.4.2002

sporočila: 83

7. nov 2005 14:42

maja zgornj slika je Šomloj - tradicionalna madžarska sladica, ki je lahko v obliki pudinga, omlete ali kot torta- enkraten okus......zelooooooooo dobro. In moram priznati, da je že kar nekaj let odkar sem jo nazadnje jedla in ko sem videla slike sem imela v ustih okus...njam super za recepte- sem jih že sama neuspešno iskala po netu... probaj narediti ne bo ti žal... LP Taja

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

7. nov 2005 15:15

Včasih sem tako huda nase...................in se sprašujem zakaj se nisem še naučila angleščine............ Marta

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

7. nov 2005 17:02

Marta evo, meni je pa prevajanje v veselje, sploh če so recepti: Somloi galuska testo: 6 jajc, 6 velikih žlic sladkorja 6 poravnanih velikih žlic moke vanilija 2 veliki žlici kakava v prahu orehova krema: 100 g masla 100 g orehov 200 ml mleka 1 veliko žlico sladkorja 1 veliko žlico ruma eno veliko žlico moke čokoladna krema: 200 ml mleka 1 jajce 1 velika žlica sladkorja 100 g masla 1 velika žlica MOKE 2 veliki žlici kakava v prahu Preliv: 300 ml sladke smetane 100 ml mleka 1 velika žlica ruma 100 g sladkorja 2 veliki žlici kakava v prahu 1 pest rozin, namočenih v rumu Priprava: Namaži in posuj z moko dva pravokotna pekača. Segrej pečico na 180 stopinj C. Pripravi en vanilijev in en čokoladni biskvit - priprava: loči beljake od rumenjakov. Stepi sneg iz beljakov in sladkorja, vmešaj moko. Stepi rumenjake, da postanejo penasti, nato vmešaj v beljake in moko. Razdeli maso v dva dela - v en del vmešaj 2 veliki žlici kakava v prahu, v drugega vanilijo. Vsakega vlij v svoj pekač in pesi približno 15 minut oz. tako dolgo, da se biskvita ločita od pekača. Obrni na mrežo in pusti, da se ohladita. Orehovo kremo pripravi tako, da zmešaš orehe z maslom, mlekom, moko, sladkorjem in rumom. Kuhaj, da zavre, ves čas mešaj. Ko zavre, odstrani z ognja in pusti, da se ohladi. Nato namaži čez enega od biskvitov, posuj z rozinami in povezni čez drugi biskvit. Čokoladno kremo pripravi tako, da vmešaš mleko s stepenim jajcem, maslom, moko, sladkorjem in kakavom v prahu. Počasi segrevaj, medtem ves čas mešaj, dokler masa ne postane gosta, vendar pazi, da ne zavre. Ko je dovolj gosta, odstrani z ognja in pusti, da se nekoliko ohladi. Takrat namaži na drugo plast biskvita in pusti, da se uleže. Ko sta se kremi strdili, razreži na kocke in jih zlagaj na kup na krožnik. Zmešaj mleko s 50 grami sladkorja in rumom ter prelij čez kopico. Dekoriraj s stepeno sladko smetano. Pred serviranjem vmešaj preostali kakav v prahu s sladkorjem in malo vode, da dobiš gost preliv, ter polij čez stepeno smetano. Kot pijačo za poleg svetujejo Somlói furmint, Debrôi hárslevelû (pitaj boga, kaj je to dvoje.... ali pa kapučino.... Upam, da sem pomagala. Še sama ob priliki sprobam... tjas

prekmurka  

član od: 24.10.2001

sporočila: 672

7. nov 2005 19:43

Tjas ,ti si ena prijazna deklina ,hvala ti za trud in lepo noč ti želim . Marta

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

7. nov 2005 19:56

ma z veseljem Marta! Lep večer tudi tebi. tjas

631141  

član od: 14.11.2003

sporočila: 612

8. nov 2005 10:03

Hvala vsem skupaj za pomoč. Lp, Klavdija

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti