Putika

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

tema odprta - 3. nov 2005 17:51 | ogledi: 24.889 | odgovori: 8

Zanima me...ce karkoli veste o boleyni putika.Kako zgleda...

Sumim namrec na to bolezen.Imam zelo otekle in bolece gleznje,bolijo me tudi kolena in komolci,vendar niso zateceni.

hvala

Teka

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

3. nov 2005 21:42

Kaj je in kako pogost je protin? Protin ali putika ali urični artritis je presnovna bolezen, ki so jo poznali že pred tisočletji. Prištevamo jo v skupino revmatičnih bolezni, ki jih danes imenujemo s kristali povzročena sklepna vnetja. Vnetje sklepa se pojavi pri nekaterih ljudeh s stalno visoko ravnijo sečne kisline v krvi. Ni povsem jasno, zakaj se protin pojavi le pri nekaterih osebah. Protin se v Evropi pojavlja najmanj pri dveh od tisoč odraslih moških. Polovica zbolelih redno uživa alkoholne pijače. Bolezen je pogostejša pri moških in se običajno začenja v srednji življenjski dobi, to je med 30. in 50. letom. Ženske praviloma zbolijo šele po menopavzi. Ni nujno, da vsi, ki imajo zvišano raven sečne kisline v krvi, dobijo protin. Zvišana raven sečne kisline v krvi je približno 10-krat pogostejša od pojavnosti protina. veliko več je zapisano na: http://www.revma.net/?show=show_page&page_id=321 in še nekaj prispevkov o prehrani pri teh težavah: http://www.zdravahrana.net/html/deli/clanki/prehrana_pri http://www.ezdravje.com/si/etc/novice/?v=novica&id=38 http://www.altermed.org/forum/viewtopic.php?t=1138 LP, tjas Sporočilo je spremenil(a) tjas dne 03. nov 2005 21:45:20

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8694

4. nov 2005 23:58

Pri nas poznamo to bolezen. Mož jo je staknil kakih 10 let nazaj. Pojavi se enkrat do dvakrat na leto. Palec na desni nogi mu strašno zateče, postane rdečkaste barve, koža napeta, vidne bele lise, pikice. Takrat ni šans da bi hodil po tej nogi, še rjuha mu je težka. Pravi, da to strašansko boli. Zadnje čase nima nobenih zdravil, drži se pa dijete. Ne je: paradižnik, cvetačo, nobene stročnice, svinjsko meso, piščančje kožice, drobovina - jetrica, skratka, uživa zelo malo mesa; pašteta, školjke... Seveda, ne bi smel vina niti piva. Veste kako sem besna, v kuhinji sem omejena zaradi dijete, on pa s vse pokvari..., najraje bi ga Zaenkrat mu izbije le na palcu noge. Pravijo, da je groza, ko pride v kolena ali pa v kolke. Ja, tolaži se s tem, da je to "kraljevska" bolezen, bolezen dobrih jedcev. Tjas, hvala za linke, zelo zanimivo. Pozdravček

pia4  

član od: 9.10.2005

sporočila: 66

5. nov 2005 13:03

Tudi pri mojem možu se enkrat na leto pojavi ta putika in to na palcu noge. Znaki so isti kot je že opisala dragička. Najhitreje si jo pozdravi z mirovanjem, pitjem čaja iz hrastovega lubja in jemanjem tablet medicinskega oglja. Ponavadi ga mine v dveh dneh. Seveda pa ne pozabi takrat na dieto in pije sokove iz rdečih sadežev ( češnja, višnja, ). pia4

vid  

član od: 2.9.2001

sporočila: 57

5. nov 2005 13:35

Putika se začne pri nožnih palcih. Je zelo boleča, med napadom ne moreš niti hoditi, ponoči pa celo rjuha na palcih povzroča bolčino.Zdaj imajo zdravilo alupurinol, ki pa ga je treba vzeti pred napadom. Prihod napada čutiš že nekaj dni kot rahlo bolečino v sklepih palca, ko vzemem zdravilo, se izbruh ne pojavi. Važna je dieta: ne smeš jesti nobenega rdečega mesa, (prave špinače, cvetače, rabarvbare, mearelic), in čim manj maščobe ter alkohola. Tako lahko bolezen kontroliramo. Pravijo, da se ne da dokončno pozdraviti. Kdo pa nima v kasnejših letih nobene kroničine bolezni?

Teka  

član od: 21.8.2005

sporočila: 1151

6. nov 2005 10:46

Slišala sem,da ta bolezen prizadene predvsem moške.Pri meni je nekoliko drugače,kot opisujete da je pri vaših moških. Bila sem pri zdravniku in sedaj čakam rezultate krvne slike.Vprašal me pa je,če sem imela kakšnega klopa.Itak da sem ga imela... Zanima me če ima morda kdo iskušnje tudi s to boleznijo,upam pa da bo ta sum zavržen. Hvala vsem in leeeepo nedeljo vam želim. Teka

bahi  

član od: 8.1.2011

sporočila: 2

29. apr 2013 11:36

 

 

Ta bolezen se pojavi tudi v gležnu, isto je noga utecena in rudeča, pa zelo boli.

To ima moj svak.

 

bahi

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti