Peka piškotov za praznike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

16. dec 2006 10:14

Najprej ela: na eno stran piškota dam belo kuverturo, na drugo polovico temno in takoj, dokler sta obe še mehki, z zobotrebcem vlečem v različne smeri, da se naredi vzorec. Ali pa cel piškot prelijem z eno kuverturo, potem kanem malo kuverture kontra barve na sredino piškota ali ob robu in tudi vlečem z zobotrebcem. Čisto preprosto je. Pa še tinuška: čokoladne srčke kupim že gotove, imajo jih napolicah s pripomočki za peko (razni okraski, pecilni praški in podobno), dobiš temne in svetle. Na drugi sliki so kavni makroni (preprosti za izdelavo, potrebuješ le beljak, mandlje, instant kavo - prah, sladkor...), na tretji pa so piškoti z nugatom in marcipanom. Če hočeš, ti pošljem recepte. Napolitanke uspele, no, vsaj mojim jedcem so všeč. Lep pozdrav, Mamamia mamamia

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

16. dec 2006 17:14

Aknelab - tile piškoti niso moji (žal), sem le posredovala Lisi recept, ker ga je iskala! LP gordana

tinuška  

član od: 2.12.2006

sporočila: 20

16. dec 2006 21:53

Mamamia, bi te prosila za recept ja Hvala za razlago. LP, TInka tinuška

aknelab  

član od: 22.11.2006

sporočila: 288

17. dec 2006 13:34

Mamamia, zanima me, če piškote okrasiš s srčki pred ali po peki. Iščem namreč čokoladne okraske, ki bi jih lahko dala na piškote pred peko in bi obržali obliko - čokolada se ne bi razlezla. Podobne okraske, ki se ne razlezejo med peko sem že kupovala v Italiji, a jih zadnje čase ne dobim več. Hvala za odgovor in lep pozdrav aknelab

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

17. dec 2006 22:03

aknelab, piškote s srčki vedno okraism po peki, ker še nisem našla čoko okraskov, ki se med peko ne bi zmehčali. Saj jih tudi z glazuro oblijem po peki, z marcipanom jih oblagam po peki, sladkorna glazura tudi pride na vrsto po peki, tako da jih niti ne morem krasit, preden jih dam v pečico. Bom pa naslednjih pogledala, morda kje v A najdem okraske, ki bi jih na poškote dala pred peko, ampak to bi prišlo v poštev samo tako, da jih vtisnem v testo, da so torej piškoti brez kakšnega drugega okrasja, kot so kuverture, nugat, marcipan in sladkorni oblivi. To pa se pri meni redko zgodi, razen če delam orehove ali lešnikove kekse, pri teh včasih jedro vtisnem v testo, preden dam testo v pečico. Če jih kjenajdeš, prosim, sporoči firmo, da znam iskat. Saj ne veš, kdaj kakšna stvar prav pride. Pozdrav, Mamamia mamamia

marja  

član od: 10.11.2005

sporočila: 229

24. dec 2008 21:49

Tukaj sem iz "naftalina" potegnila zanimiv forum o peki piškotov, marsikaj zanimivega se tu najde. Posebno zanimiv pa je postopek priprave cimetovih zvezdic, katerega je napisala mamamia in je na četrti strani tega foruma.

marja

mbarbe  

član od: 16.12.2002

sporočila: 186

19. dec 2010 22:49

Hojla! Sem pekla dišavne piškote 15 minut na 200 stopinj kot piše v receptu, pa se mi zdijo spodaj malo preveč zapečeni. Kakšne izkušnje imate vi s peko teh piškotov? Biba

tarja2  

član od: 6.10.2008

sporočila: 113

19. dec 2010 23:02

Oj mbarbe, jaz jih pečem na 180 stopinj, približno 15 minut, zmes pa jih pogledam, da ne bi postali prevečb zapečeni. Lp tarja2

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

20. dec 2010 12:55

Izkušnje so me naučile, da je čas peke, pa tudi temperatura, bolj orientacijskega značaja. Ker vsaka pečica ima neke svoje štose. Takod a jaz vse piškote po petih munutah peke preverjam tako, da s prstom poskusim, kakšno je testo. Sem se naučila, da točno vem, kdaj piškote vzeti iz pečice, da niso preveč trdi ali premehki, je veliko bolj zanesljivo kot se držati zapisanega časa. Pri temperaturi je tudi odstopanje tam nekje do pet ali celo deset stopinj, tako da sem sama po nekaj neuspelih poskusih (pretrdi keksi, ali tako mehki, da so se dribili do onemoglosti) ugotovila, kdaj je najbolj primeren čas za konec peke. No, sem pa že črnčke vlekla iz pečice, ko smo se med peko zaklepetali, samo to je že druga zgodba.

 

Mamamia

mamamia

teta torta  

član od: 6.9.2005

sporočila: 1268

20. dec 2010 14:30

Tudi meni se vedno zdi nenavadno, ko ljudje pri receptih "divje" sprašujejo, na kakšni temperaturi in koliko časa peči. Vsi podatki so samo orientacijski. Tako in tako 90 % stvari pečemo na pribl. 180 stopinjah (ali 170 stopinjah pri ventilatorski pečici), pri velikih kolačih je potrebno preizkusiti z iglo, zobotrebcem ipd., piškoti pa se pečejo "na uč", malo težje je le pri čokoladnih, ki so že na začetku rjavi. Tako npr. za svoje razpokane piškotke vem, da jih ne smem peči več kot 12 minut, drugače so trdi. Seveda pa imam tudi jaz izkušnje s "črnčki" ... Samo zdi se mi, da se v ventilatorski pečici stvari manj zažgejo, tudi če malo pozabimo nanje. teta torta

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti