Peka piškotov za praznike

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. nov 2005 12:30

Mamamia, NE SE SMEJAT (nihče), kako se pa pošlje na zasebno pošto? LP smrkolina

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

4. nov 2005 12:32

Mamamia zelo super napisan recept za cimetove zvezdice. Takih navodil pogrešam, tako res veš kaj in kako moraš naredit. HVALA smrkolina

jesen  

član od: 5.10.2004

sporočila: 410

4. nov 2005 12:47

Smrkolina jaz se ne smejem,ker sem tudi sama poizkušala na vse načine ,potem pa se je le posvetilo. V forum se moraš prijaviti,potem pa samo klikneš na avtorja tam kjer je rdeče,pa se ti naredi okenček za zasebno sporočilo. jesen

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2005 13:36

Za zasebno pošto je že jesen pojasnila. Zdaj pa še pojasnilo Palmi: čisto prav sem napisala, testo se na koncu zgnete. Ko odvzameš nekaj stepenega beljaka in v ostanek vsuješ pol kg mandljev, je masa tako kompaktna, da jo potem, ko jo obdelaš s spiralami mešalnika, z lahkoto gneteš tudi z rokami. Na dlani si vedno potresem malo sladkorja, potem pa testo zgnetem in oblikujem v kepo, pa v hladilnik z njim. Tako delam cimetove zvezdice že vsaj deset let. Mamamia mamamia

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

4. nov 2005 14:26

mamamia, tudi jaz imam še nekaj vprašanj glede cimetovih zvezdic: - Ali je pomembno, da so mandlji olupljeni ali je vseeno? Pa zmleti morajo biti verjetno zelo na drobno, da se potem dajo zvezdice lepo rezat ven? - Kako veš, da so zvezdice suhe? Mislim, da so suhe tudi na sredini in ne samo ob strani? Ali se bodo čez noč zagotovo posušile? Pa potem ko so "suhe" - ali so trde za ugriznit ali mehke? - Pa beljak ko se posuši, ali se čez čas začne luščiti dol iz zvezdic ali ostane lepo tako kot je treba? - Ko mesiš testo, si omenila, da če se lepi, dodaš sladkor. Ali se potem ta sladkor čuti v keksu, ker med sestavinami je mleti sladkor. Pa potem valjaš tudi na sladkorju ali kako? Potem si predstavljam, da je na vrhu in na dnu zvezdice v bistvu plast sladkorja, da se med sabo ne lepijo? - Ko nanašaš beljak: kako na debelo ga moraš nanesti? In kako velika je približno ta skodelica, v katero daš beljak na stran? Koliko žlic beljaka približno je to? Upam, da ne gnjavim preveč, ampak zaradi tehle cimetovih zvezdic me ze dalj časa srbijo prsti. V preteklih sezonah so se mi parkrat ponesrečile - bile so trde ko kamen! in so romale v smeti - in ni vrag, da jih letos ne bi spravila skupaj. Hvala za odg. LP Anja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2005 14:41

Anja, jaz zmeljem mandlje kar z olupkom; ne jih sesekljat v kakšnem multipraktiku, ampka uporabi nastavek z mletje. Zvezdice se čez noč posušijo, brez skrbi, na sredini pa morajo biti še čisto malo mehke, da so prijetne na ugriz oziroma da si ne polomiš zob. Torej so bolj mehke in trde kot kakšni drugi piškoti. Beljak se, vsaj meni, ni nikoli zluščil z njih, niti po 14 dnevih ne, ko praviloma zadnje izginejo iz škatel. Taka mehka bela glazura ostane. Sladkor se v zvezdicah ne čuti. Če ga dodajaš testu se med gnetenjem raztopi, kar ga je na zunajem robu zvezdic pa tako ali tako odpade, ko se zvezdice posušijo. Tako ni nobene sladkorne plasti. Seveda za delovno površino uporabiš kristalni sladkor, samo v beljake gre mlet sladkor (jaz v tem primmru sladkor zmeljem sama, ne uporabim že kupljenega sladkorja v prahu). Zvezdice se potem, ko so posušene, sploh ne lepijo med seboj, morda tu in tam katera, ampak to je bolj redko. Beljaka naneseš toliko, da je zvezdica lepo pokrita, ne predebelo pa tudi tako tanko ne, da bi se skozi videla rjava podlaga testa. Takole na pamet težko rečem - jaz dam približno zravnano kavno, torej najmanjšo možno žličko (ali pol čajne), odvisno je seveda, kako velike zvezdice delaš (jaz jih delam s klasičnim kovinskim modelom, okoli 4 ali 5 cm premera). Beljaka odvzameš za kakšno četrtlitrsko skodelico. Če ga zmanjka za glazuro, pač stepeš novega (tudi to smo že počeli na začetku pekovske kariere). Nič me ne gnjaviš z vprašanji. Ko se sebe spomnim prva leta, mi je še zdaj slabo - sama packarija, dokler nisem prebrala, da je treba delovno površino potresat s sladkorjem in ne z moko...Pa porumenela glazura, ko sem preveč segrela pečico, enkrat sem jih pozabila v njej pa so bile trde ko kamen...No, potem sem jih nehala peči, samo sušim jih, kot sem napisala, in so krasne. Pozdrav, Mamamia mamamia

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

4. nov 2005 14:55

Mamamia hvala za hiter odgovor. Ja, saj pravim poskusiti jih bo treba in se še nečesa novega naučiti. Lep vikend! Palma

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2005 14:58

Ko smo že pri peki piškotov, včeraj sem obljubila, da bom poslala nekaj osnovnih pravil, da peka uspe. Seveda prosim tudi druge izkušene kuharice, da me dopolnijo, saj vemo, več glav več ve. Predvsem maslo mora biti zelo hladno. Najprej na delovno površino vedno presejemo moko, dodamo sladkor in rumenjake (če jih testo vsebuje), potem pa vzamemo iz hladilnika maslo, ga s hladnim nožem čim hitreje namažemo in potresemo po robovih moke. S hladnimi rokami (po potrebi jih večkrat splahnemo pod hladno vodo in obrišemo) maslo najprej zdrobimo z moko v drobtinice, potem pa čim hitreje ugnetemo testo. Nič hudega, če se testo malo lepi. Lahko pa med gnetenjem dodamo nekaj kapljic hladne vode ali hladne smetane, da se sestavine lepo povežejo. testo naj obvezno počiva v hladilniku, ovito v folijo, vsaj dve uri. Jaz ga pustim kar čez noč. Valjamo ga po obrokih - od kepe odrtgamo, koliko potrebujemo za enkratno valjanje, drugo pustimo v hladilniku. Valjamo vedno na dobro pomokani površini, tudi valjar lahko malo potrsemo z moko. Ali pa valjamo tako, da na testo položimo prozrno kuhinjsko folijo. Med valjanjem testo večkrat potresemo z malo moke. Razvaljamo na približno tri mm debeline, razen če recept ne določa drugače. Pečico vedno ogrejemo v naprej. Temeparatura je odvisna od navodil v receptu, je pa vedno okoli 200 stopinj. Čas pečenja: osem do deset minut. Piškoti morajo biti še čisto malo mehki, ko jih vzamemo iz pečice. Na peki papirju jih pustimo, dokler niso mlačni, potem jih z nožem snamemo inpustimo na kuhinjski rešetki, da se ohladijo. Osnovno pravilo pri krhkem testu je 3:2:1, kar pomeni 30 dag gladke moke, 20 dag masla in 10 dag sladkorja. Več ko je maščobe glede na količino moke, bolj krhko bo testo. Testu lahko dodajamo tudi rumenjak ali celo jajce, ni pa nujno. Se pa prej navedene količine v posameznih receptih razlikujejo, omenjeno razmerje je navedeno kot osnova, iz katere vsak od nas pač nekaj izpelje. Če testu dodajamo mlede orehe, mandlje ali lešnike,nekoliko zmanjšamo količino moke. Lahko dodajamo tudi cimet, ingver, kardamom ali še kakšno začimbo. Verjetno sem še kaj pozabila, zato prosim za doplnitve. Mamamia mamamia

MajaMaja  

član od: 2.11.2005

sporočila: 4

4. nov 2005 18:33

Ali je možno kupiti kakšne podlage za delovno površino? Kako to sploh delate? Direktno na kuhinjskem pultu najbrž ni ravno vredu, pa še popraska se lahko... MajaMaja

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

4. nov 2005 18:58

Jaz imam tako plastično podlago od tupperwarea, staro že nekaj let. Krej sem uporabljala klasično kuhinjsko desko. Po moje bi bil uporaben tudi kak plastični pogrinjek, imajo jih v vsakem supermarketu, ali pa kos plastičnega prta, tistega na metre. Položiš ga na pult, obložen s prtom, pa je delovna površina zaščitena, plastike pa je dovolj za gnetenje in valjanje. mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti