Peka piškotov za praznike

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2005 10:33

Ni probelma, dekleta, z veseljem. Samo da si v glavi naredim malo reda. Sem prišla z nekega sestanka, pred potovanjem v Afriko (sem službeni spremljevalec, ampak ne vodič, to so neke druge kombinacije), malo so nam razdelili naloge. Zdaj sem opravila še kup administrativnih reči, potem moram opraviti še nekaj nadležnih opravkov kot so ocenjevanje sodelavcev (nadomeščam šefico), potem pa se lotim teme pecivo (si namreč že pripravljam seznam piškotov, letos nameravam poskusit kar nekaj novega). Meni gredo piškoti izredno dobro od rok. V nasprotju z biskvitom na primer - ko sem v soboto pekla torto za sina je biskvit končal v smeteh, delali smo novega... Riba-ribica, hvala za opombo o peki papirju. Meni ga je tudi bilo enkrat zmanjkalo, ne sprašuj za posledice... Mirjam in d., dobita recepte, bom pošiljala od doma, ker jih imam spravljene v domačem arhivu. Če hočete še slikice zraven, pošljite e-mail naslov na zasebno pošto, pa pošljem. D., mozartovi piškoti so res dobri. Krhko testo z malo marcipana, pa nugatov nadev, mljac. Letos bom fotografirala vse, kar bom pekla, pa bom poslala v bazo oziroma na forum. Da ne bo izpadlo, da samo blebetam, delam pa nič...Mamamia mamamia

majamarko  

član od: 26.9.2003

sporočila: 2565

3. nov 2005 11:10

Mamamia se pridružujem še jaz, lepo prosim, sem se že naveličala peči vedno eno in isto, čeprav gre vsako leto za med:) Ld, m

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8685

3. nov 2005 11:21

Naj povem, kako se jaz lotim decembrske peke. Že novembra se par večera vsedem in prelistam vse knjige - izpišem si, kaj bom pekla. Potem si naredim seznam po vrstnem redu peke - kaj prej, kaj pozneje. Na koncu pa naredim seznam, koliko česa potrebujem - margarine, čokolade, sladkorja, jajc, marcipana, orehov, mandeljnov... seveda, zraven sodi tudi peki papir. Vse to kupim in imam pripravljeno. Prvi po vrsti - dobrih 10 dni pred božičem - so orehovi, vanili in kokosovi kiflčki, zvezdice, husarski krapki... vse to, ko se ohladi, lepo zložim v kovinske škatke - sedaj jih imam pa že veliko - zaprem in pospravim na balkon. V glavnem vsak dan izpade 1, 2 ali celo 3 vrste peciva. Naj povem, da spet gledam na končni izdelek, da se na krožniku najdejo različne oblike, barve in tako naprej... Na koncu pred božičem izpade 15 - 18 vrst peciva. Odnesem v službo, dobijo prijatelji ter vsa ožja in širša familija. Tako kot pravi mamamia, bomo sodelovale, sproti pošiljale slikice in recepte. Vedite eno, za peko si je treba cajt vzet - dobro voljo in dušo vnesti v pecivo. Če nekaj delaš na brzino, še po vrhu naj ti se ne dela..., ne vem, potem ti ne to ratalo, potem je to en d... Odlično, ker sem na bolniški, bom kar začela listat moje knjigice, da pripravim seznam. Prav veselim se decembrske peke. Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 03. nov 2005 11:22:42

Elen  

član od: 5.9.2005

sporočila: 201

3. nov 2005 11:43

mamamia tudi jaz se priporočam za tole. Le kaj bi mi brez tebe... Elen

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. nov 2005 11:56

imam en predlog - vsako leto takle čas navdušene kuharice začnejopeči piškote. Vsaka ima svoj način, pa svoje recepte...ampak nekateri piškoti so pa stalnica več ali manj pri vseh - linški (učke), vanilijevi rogljički, cimetove zvezde, huzarski krapki. Recepti se pa razlikujejo kvečjemu za ščep sladkorja ali žlico moke. A ne bi bilo krasno, če bi na dan privlekle kakšen recept, ki ga že dolgo uporabljate, ki vedno uspe, ampak v kuharskih knjigah ga pa ni (vsaj ne podobnega)? Tudi meni se ljubi narediti kaj čisto novega. Lisa

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2005 12:36

Če povem čisto po pravici, vsako leto od na primer 10 peciv uporabim pet ali šest preizkušenih, ostalo je novo. Na koncu je morda pet vrst piškotov takšnih kot v receptu, ostali so na koncu vedno nekaj drugega, ker nenehno improviziram in si kar sproti izmislim kako novo kombinacijo. Na primer: ko delam kakšne keske z marmelado in je zgornji del izrezan, potem tiste male srčke, zvezdice in rožice posebej lepim skupaj, oblagam z marcipanom, prelivam s raznobarvanimi prelivi ali čokolado, krasim z biserčki ipd. Stalnica, pri kateri se kot pijan plota držim recepta, so cimetove zvezdice. Imam preizkušen recept, le enkrat sem poskusila drugače in se ni obneslo, zato že 15 let vzrajam pri enem samem. Pa janeževe kapice - tu ni kaj za improvizirat, gre samo zato, ali uspejo tako, da je na vrhu bela kapica in pod njo rumena osnova, ali pa iz vsega skupaj nastanejo ploščati keksi. Pri meni se je zgodilo že oboje. Pri večini drugih piškotov pa dela domišljija. Prvič gre seveda strogo po receptu, potem pa, ko obvaldaš osnovo, gre dalje po inerciji oziroma glede na sestavine, ki so pri roki. In še zanimivost - vanilijevih rogljičev se ne lotim, ker so se mi enkrat tako ponesrečili, da imam predsodek oziroma strah pred njimi do konca življenja. Si jih naročim pri mami... Torej, dekleta, sledi izmenjava izkušenj in novosti? Pozdrav, Mamamia mamamia

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

3. nov 2005 13:07

no, Mamamia - če bi si letos morda premislila glede vanilijevih rogljičev, moji so preizkušeno nekomplicirani: vanilijevi rogljički - 250g moke,100g masla, 80g sladkorja,1-2 žlici mleka, 60g zmletih orehov in 1 jajce ugneteš v testo, narediš 4 dolge svaljke in narežeš na enakomerne koščke. Oblikuješ rogljičke, speceš in še vroče povaljaš v vanilijevem sladkorju (jasno s pravo vanilijo). te lahko že sedaj naredimo za Božič, saj se ne "postarajo". Ne vem pa, koliko časa trajajo, saj vedno prehitro izginejo. Precej pred Božičem se spečejo tudi božični poprnjaki: potrebuješ 500g moke, 2 žlici kakava, 1 pecilni prašek, 1 žlico cimeta, malo klinčkov, malo muškatnega oreščka, 1/2 žličke soli, 1/2 žličke popra, 200g sladkorja 150g medu in 2 jajci. Poleg morda še malo mleka, da se lažje umesi. Iz testa naredimo majhne kroglice, spečemo in še toplo premažemo z glazuro iz 100g sladkorja v prahu in malo vode. Testo je primerno tudi za izdelavo pravljične hišice, src za darilo...ipd. Je pa prve dni popolnoma trdo, potem se zmehča. Oba recepta sta stara, "družinska" in neštetokrat preizkušena. Lisa

kano  

član od: 28.5.2002

sporočila: 55

3. nov 2005 13:25

predlagam, da odpremo topic z naslovom Božično pecivo in tam se naj zbirajo recepti. Kaj pravite? Pozdrav

smrkolina  

član od: 19.9.2002

sporočila: 378

3. nov 2005 13:41

Mamamia, tudi jaz prosim, za vse objave kar tle. HVALA Pozdrav iz meglene gorenjske. smrkolina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

3. nov 2005 14:04

Jaz sem tudi za predlog od kano, da odpremo temo z naslovom božično pecivo. Meni se že cedijo slina. A bo, žal, pri tem tudi ostalo. Saj veste, zame še leto in pol velja najstrožja prepoved uživanja sladkarij (no, zavitek iz posnete skute ali iz jabolk brez sladkorja še smem, a ne prav pogosto...pa albert keksi so dovoljeni v majhnih količinah...sladica pa takšna...) Smrkolina, bom poslala nekaj tudi na forum. Pozdravček, Mamamia mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti