Črne olive-pomoč prosim!!!

biba  

član od: 26.10.2004

sporočila: 542

tema odprta - 1. nov 2005 7:43 | ogledi: 31.594 | odgovori: 15

Včeraj sem dobila črne olive- sveže. Prosim za nasvete kaj naj z njimi? Rada bi jih vložila pa ne vem kako Ali pa imate morda kakšno drugo idejo? Kako naj jih drugače shranim? Hvala

biba

hetero  

član od: 3.10.2001

sporočila: 273

1. nov 2005 11:14

daj jih v slanico...28 gr. naravne soli (ne kuhinjske NaCl ) na en -1 liter vode HERMAN

tatjanca  

član od: 12.1.2005

sporočila: 62

1. nov 2005 11:28

jaz se spomnim, da jih je ena znanka delelea takole: Za 1kg oliv potrebuješ 1 kg soli: Olive daj v nepregorno posodo. Čez daš 200g soli in dobro premešaš. Naslednji dan odlij vodo, ki se je nabrala in dodaj še 200g soli in pustiš, da se marinira. To ponavljaš 5 dni. Po 5. dneh jih dobro spereš z vodo, nato jih daš v kozarec za vlaganje kamor dodaš 1 žlico soli in 3 žlice olivnega olja. To pretreseš in zapreš. Olive so uporabne po enem tednu. Lahko pa jih po petih dneh daš tudi sušiti.

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

1. nov 2005 14:32

ČRNE OLIVE V SLANICI - prepisano iz knjige Vlaganje zelenjave (Walter Pedrotti) Črne olive namočimo v vodo, v kateri smo raztopili 20g grobo mlete soli na 1 l. Namočene pustimo 3 dni. Po treh dneh slanico odlijemo, pripravimo popolnoma enako raztopino in v njej namakamo olive še 3 dni. Slanico odlijemo in pripravimo raztopino vode in soli: na 1 l vode vzamemo 70g grobo mlete soli. V slanici namakamo olive približno 1 mesec. Če postane voda motna, jo moramo zamenjati. V vsakem primeru pa po 1 mesecu slanico odlijemo. Pripravimo novo raztopino: na 1 l vode damo 100g soli in v tej hranimo olive do uporabe. ČRNE OLIVE NA LIGURSKI NAČIN 1 kg črnih oliv v slanici, 4 stroki česna, nekaj svežih metinih lističev, 1 rdeča pekoča paprika, ekstra deviško oljčno olje Najprimernejše so majhne črne, okusne olive. Olive namakamo v slanici, nato jih odcedimo, jih na zraku posušimo, nato pa razporedimo v steklene kozarce. Dodamo olupljen in rezine narezan česen, metine lističe in zdrobljeno pekočo papriko. Vsebino prelijemo z dobrim oljem, kozarce hermetično zapremo in shranimo v hladen in temen prostor. Olive lahko uporabimo po 1 mesecu. Jedla sem že črne pečene olive in je bilo zelo dobro. Žal pa recepta ne vem, ker se je gospa, ki mi jih je dala preselila na Hvar. Lp stana

CARLY  

član od: 13.9.2005

sporočila: 136

3. nov 2005 14:05

Mene pa zanima, če so ti recepti uporabni tudi za zelene olive oz. če mi kdo pove recept za vlaganje zelenih oliv? LP CARLY

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

4. nov 2005 10:44

ZELENE OLIVE V SLANICI (Vlaganje zelenjave) 3 kg zelenih oliv, nekaj nageljnovih žbic, košček limonine lupine, žlička koromačevih semen, 300 g soli. Olive namočimo v mrzlo vodo, to pa večkrat menjamo. Namakamo jih 3 dni, da izgubijo grenkast okus, nato jih vzamemo iz vode in jih posušimo na prtičku. Na ognju zavremo 3 l osoljene vode. Vodo ohladimo, olive pa zložimo v steklene kozarce. Dodamo nageljnove žbice, olup limone, koromačeva semena, potem pa vsebino prelijemo s slanico. Kozarce hermetično zapremo in shranimo v temen prostor. Pred uporabo olive speremo v mlačni vodi, jih osušimo in zabelimo z olivnim oljem ter koščki pomarančnega ali limoninega olupa. Lp stana

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1410

18. nov 2009 20:19

Tatjanca, stana r. imata mogoče te recepte objavljene tudi pod "recepti"? Poskusila sem narediti po vajinih receptih na tem forumu, vse je enkratno, le iskati sem morala precej, da sem prišla do tega. Tako dobrih domačih oliv še nisem jedla. Hvala vama! daga

manevem  

član od: 9.11.2006

sporočila: 80

18. nov 2009 22:21

Črne sveže olive so najboljše pečene v pečici. Je sila enostavno. Malo se posolijo in pečejo toliko da lepo nabreknejo. Zraven kos svežega kruha, njami... Carly, zelene olive - sorta, ali črne, še zelene olive? Ta druge se lahko, joj ne vem kako se reče, natolčejo, sej poznate "tučene olive"? Sem ravno prišla iz Dalmacije, kjer smo obiral oljke :) in sem jih prinesla, odlične so, za točen recept moram vprašat pa sporočim. manevem

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

18. nov 2009 22:23

Daga, recept ni moj, sem ga prepisala iz knjige Vlaganje zelenjave. Veseli me, da so bile olive dobre. Tudi sama bi rada kdaj poskusila z vlaganjem, pa žal nisem imela še te sreče, da bi jih kje dobila.

stana

strelka  

član od: 8.5.2006

sporočila: 659

19. nov 2009 9:41

Lahko vprašam taščo, ki oljke razsoljuje za naju, midva pa potem z njimi ustvarjava dalje. Vem pa, da jih razsoljuje 6 mesecev! Še potem ohranijo bistveno več grenčine kot jih imajo kupljene (ki jih sicer razgrenjujejo na hitro, s pomočjo sode in druge kemije). strelka

stana.r  

član od: 28.11.2004

sporočila: 2909

22. nov 2009 20:35

Strelka, hvala

stana

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti